Destinations, Travel Suggestions, Tickets, Private Guides, Private Tours...
Destinations, Travel Suggestions, Tickets, Private Guides, Private Tours...

Biletat për Kullën Eifel

Biletat për Kullën Eifel

Biletat për Kullën Eifel: (kliko për të parë çmimet dhe për të blerë bileta) Ose kontrolloni më poshtë nëse ka biletë të disponueshme për datën tuaj;

Adresa; Champ de Mars, 5 Avenue Anatole, Francë, 75007 Paris. Transporti me metro; 1- Merrni linjën 6 për stacionin “Bir Hakem”, më pas ecni rreth 10 minuta. 2- Merrni linjën 9 për stacionin “Tracadero”, më pas ecni rreth 10 minuta. Transporti me tren (RER); merrni Linjën C për stacionin “Champs de Mars Tour Eiffel”, më pas ecni rreth 7 minuta. Transporti me autobus publik: linjat e autobusëve që kalojnë pranë Kullës Eifel; 82, 42, 87, 68. Dilni në stacionin “Tour Eiffel” ose “Champ de Mars” dhe ecni rreth 5-10 minuta. Orari i hapjes së Kullës Eifel; kulla do të jetë e hapur nga ora 09:30 deri në orën 22:30, nga 16 korriku deri më 29 gusht 2021. Ju lutemi kontrolloni orët e hapjes për data të tjera, gjatë periudhës së COVID-19.

Biletat për Kullën Eifel; si te blejme?

Do t’ju duhet një biletë për të hyrë dhe ngjitur në Kullën Eifel. Në hyrje të kullës ka një biletari, por në përgjithësi do të përballeni me linja të gjata biletash dhe mund t’ju kushtojë deri në 2 orë. Për të shmangur këtë orë pritjeje, mund ta blini biletën tuaj paraprakisht këtu. për të njëjtin çmim dhe futuni shpejt duke kapërcyer linjat.

buying online eiffel tower skip the line tickets

Biletat për Kullën Eifel; si të shkosh, stacioni më i afërt i metrosë?

Adresë; Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris (e vendosur pranë lumit Seine, në rajonin e 7-të në qendër të qytetit.)

Transporti me metro; ndodhet 10 minuta në këmbë me Linjën 6 nga “Bir-Hakeim Station”. Është gjithashtu në një distancë në këmbë rreth 10 minuta nga “Trocadero Station” duke hipur në Linjën 9.

Transporti me tren (RER); për të shkuar në Kullën Eiffel me tren duhet të hipni në “Line C” dhe të zbrisni në stacionin “Champs de Mars Tour Eiffel”.

Transporti me autobus publik: Ndodhet në këmbë 7 minuta nga “Champ de Mars” ose “Tour Eiffel Station” duke hipur në autobusët e bashkisë 82, 41, 87, 68.

eyfel-kulesi-2.jpg (1024×680)

Ditët dhe orët e hapjes

Normalisht Kulla Eiffel është e hapur 365 ditë nga ora 09:00 dhe 09:30 deri në 23:30 dhe 24:00. Por këto orë pune nuk zbatohen gjatë periudhës së pandemisë. Kulla do të jetë e hapur nga ora 09:30 deri në 22:30, nga 16 korriku deri më 29 gusht 2021. Ju lutemi, kontrolloni orët e hapjes për data të tjera, gjatë periudhës së COVID-19.

eyfel kulesi hakkında bilgiler

Më shumë informacion mbi Kullën Eifel

Kulla Eifel është në rajonin “Champ de Mars” të Parisit, buzë lumit Seine. Është 324 metra i lartë dhe është prej gize. Ajo u ndërtua nga kompania e Gustave Eiffel, i cili ishte një inxhinier francez. Kulla u ngrit në vendin e saj aktual në vitin 1889. Kur u ngrit për herë të parë, u kritikua ashpër nga artistët francezë. Megjithatë, në një kohë të shkurtër u mirëprit me admirim në botë. Kulla Eifel është ndërtesa më e lartë dhe simboli kryesor i Parisit. Me 7 milionë vizitorët e saj në një vit, ai është destinacioni turistik më i vizituar në mesin e vendeve të hyrjes me pagesë në botë.

eyfel-kulesi-paris.jpg (1024×655)

Kulla Eifel është 324 metra e lartë dhe në lartësinë e një rrokaqiell me 81 kate. Faqet e bazës kanë një gjerësi prej 125 metrash dhe kanë formë katrore.

eyfel kulesinin tarihi, inşaası ve özellikleri

Ka tre kate të kullës e cila është e hapur për vizitorët. Ndër këto kate, ka restorante në katin e 1 dhe 2. Platforma e sipërme e katit të 3-të është 276 metra e lartë. Kjo është platforma më e lartë për t’u ngritur në BE. Duhet të blini një biletë për të ngjitur shkallët ose për të marrë ashensorin deri në platformë. Secila nga shkallët në platformën e parë dhe të dytë ka 300 shkallë. Platforma e tretë dhe e sipërme lejohet vetëm nga një ashensor.

eyfel kulesi nasıl çıkılır, bilet

Çfarë është më interesante me Kullën Eifel?

 • Nëse doni të dini pse Kulla Eifel nuk është një kullë e zakonshme, ju lutemi kontrolloni “listën e nevojave për të ditur rreth Kullës Eifel” më poshtë:
 • Kulla u përfundua më 31 mars 1889 ishte ndërtesa më e lartë e bërë nga njeriu në botë për 41 vjet (deri në ndërtimin e Nju Jorkut Chrysler Building).
 • Është 324 metra i gjatë duke përfshirë antenat e tij. Pesha e tij është 10,100 ton.
 • Nëse doni të ngjiteni në majë në vend që të hipni në ashensor, duhet të ngjiteni 1665 shkallë.
 • Rruga e bërë nga ashensorët në një vit është 103,000 km, kjo është e njëjta distancë për të bërë një turne rreth botës dy herë e gjysmë.
 • Një francez i quajtur Victor Lustig, një mashtrues, e shiti kullën dy herë si skrap.
 • Lartësia e Kullës Eifel shkurtohet për 15 cm në mot të ftohtë.
 • Gustave Eiffel ishte arkitekti dhe inxhinieri i ndërtimit të Kullës dhe ai ishte gjithashtu arkitekti i nismës së Francës për hapjen e Kanalit të Panamasë dhe kjo iniciativë dështoi.
 • Gustave Eiffel gjithashtu projektoi elementët e brendshëm të Statujës së Lirisë në Nju Jork.
 • 250 milionë njerëz janë ngjitur në kullë që kur u ndërtua. Sot, afërsisht 7 milionë njerëz në një vit ngjiten në kullë, është monumenti më i vizituar në botë i vizituar duke blerë një biletë.
 • Gjatë pushtimit gjerman, kabllot e ashensorit të kullës u prenë dhe njerëzit nuk u lejuan të ngjiteshin lart në kullë. Nazistët u përpoqën të vendosnin një kryq të shtrembër në majë të kullës. Kryqi ra si ishte shumë i rëndë, pastaj vendosën një më të vogël.
 • Në vitin 1944, ndërsa forcat aleate po i afroheshin Parisit, Hitleri urdhëroi guvernatorin ushtarak të qytetit, Dietrich von Choltitz, të prishte kullën dhe disa pjesë të qytetit. Guvernatori nuk pranoi të ndiqte këtë urdhër.

eyfel kulesi nasıl gidilir, nerede

Biletat për Kullën Eifel; me shume opsione

Lidhje të dobishme;

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x