Destinations, Travel Suggestions, Tickets, Private Guides, Private Tours...
Destinations, Travel Suggestions, Tickets, Private Guides, Private Tours...

Biletat e hyrjes për Pallatin e Versajës,

Biletat e hyrjes për Pallatin e Versajës,

Biletat e hyrjes për Pallatin e Versajës, / Chateau de Versailles (blini biletën ose biletën + transportin këtu); Place d’Armes, 78000 Versailless, Francë. Tarifa e hyrjes; për pallatin dhe kopshtin biletat janë të vlefshme për 1 ose 2 ditë dhe çmimi varion nga 18 € në 52 €. Si të shkoni në Pallatin e Versajës; nuk ka asnjë linjë metroje për në Versajë nga Parisi. Për transferta nga / në Paris me tren ose autobus, ju lutemi shikoni informacionin më poshtë.

versay sarayına giriş bileti ve fiyatı

Pallati i Versajës; biletat e hyrjes, orët e hapjes, si të shkoni

Pallati i Versajës i cili ndodhet në qytetin e Versajës është pallati mbretëror më tërheqës dhe më i rëndësishëm në Francë. Qyteti i Versajës është një zonë e vogël banimi me një popullsi prej 86,000 banorësh në rajonin Ile de France. Distanca nga Parisi në Versajë është rreth 20 km dhe ndodhet në jugperëndim.

Historia e Versajës daton në shekullin e 11-të. Versaja ishte një fshat i vogël kur u ndërtua Pallati i Versajës, por sot është një qytet i vogël por mjaft i pasur. Versaja ishte qendra e pushtetit politik të Mbretërisë Franceze nga viti 1482, kur Lui XIV mbajti oborrin mbretëror nga Parisi, deri në vitin 1789, kur familja mbretërore u detyrua të kthehej (tre muaj para Revolucionit Francez). Për këtë arsye, Versaja është shumë e rëndësishme për historinë e Francës dhe të botës, jo vetëm si strukturë, por edhe si simbol i monarkut absolut të regjimit të vjetër (Ancien Régime në frëngjisht).

Turneu dhe çmimi i biletës për në Versajë

Çmimet e biletave variojnë nga 18 € në 52 € për 1 ose 2 ditë duke përfshirë pallatin dhe kopshtin dhe me audio guidë. Por nëse i blini biletat online, mund të paguani ndonjë shtesë dhe kjo do t’ju ndihmojë të hyni shpejt. Çmimi standard është 18 € duke përfshirë pallatin dhe kopshtin + audio guidë. Dhe nëse preferoni të bashkoheni në një turne të organizuar duke përfshirë transportin, çmimi do të jetë rreth 100 € për person.

paris versay sarayı ve bahçeleri için giriş bileti ücreti

Orari i hapjes

Pallati është i hapur çdo ditë përveç të hënës

  • Pallati; Nga 9.00 deri në 18.30 (përveç të hënës dhe 01.01)
  • Kopshtet dhe parku; hapur çdo ditë nga ora 8:00 deri në 20:30.
  • Pasuria e Trianonit; Nga ora 12.00 – 18.30 (përveç të hënës dhe 01.01)
  • Galeria e trajnerëve; Nga ora 12.30 – 17.30 (përveç të hënave dhe 01.01, 25.12)

Versay sarayı, açılış kapanış saatleri, açık kapalı günler

Si të shkoni në Pallatin e Versajës

Me autobus; ju mund të arrini në Pallatin e Versajës me autobusin Versailles Express nga Kulla Eifel në qytetin e Parisit. Ka dy shërbime në ditë midis të martës dhe të dielës; Nisja 08:00 dhe kthimi 12:30 dhe Nisja 14:00 / Kthimi 18:00. Pika e nisjes pranë Kullës Eifel është Port de la Bourdannais (vendi ku ndodhen varkat e lumenjve). Çmimi i transfertës vajtje-ardhje është 29 €.

Me tren (me RER C); rekomandohet të blini biletat tuaja si kthim për Versaille Chateau Rive Gauche. Ose mund të blini një “biletë kalimi” që mbulon “zonat 1-4”. Në këta trena biletat “T +” nuk janë të vlefshme.

Me tren (me SNFC); ju duhet të merrni trenin në Montparnasse dhe të zbrisni në Versailles Chantiers ose të merrni trenin në Stacionin Saint Lazare dhe të zbrisni në Stacionin Versailles Rive Droite.

Versailles Sarayı'na ulaşım, en yakın hangi metro veya tren durağı

Për informacion të përditësuar mbi shërbimet e trenave referojuni; www.transilien.com

 

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x