Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Versay Sarayı & Bahçeleri

Versay Sarayı & Bahçeleri (Palace of Versailles / Chateau de Versailles); Place d’Armes, 78000 Versailless, Fransa. Giriş Ücreti; Saray, bahçe, 1 veya 2 gün alternatifine göre 15-30 € arasında (2016). Nasıl Gidilir / Ulaşım; Paris merkezden tren ile veya otobüsle gidiş dönüş transferi 29 € (bkz sayfanın altında). Online Bilet Al.

Versay (Versaille) Sarayı ya da kısaca Versay, Fransa’nın Ile de France Bölgesi‘nde yer alan 86.000 nüfuslu Versailles şehrinde yer alan ülkenin en önemli kraliyet sarayıdır. Saray inşaa edildiğinde Versay şehri 11. yüzyıldan kalma küçük bir köydü. Bugün Paris’in 20 km güney batısında kalan şehir zengin bir yerleşimdir. Versay, 14. Lui‘nin kraliyet mahkemesini Paris’ten taşıdığı 1682’den, kraliyet ailesinin geri dönmeye zorlandığı 1789’a dek (ki Fransız Devrimi’nden 3 ay öncedir) Fransa Krallığı’nın politik gücünün merkezini oluşturmuştur. Versay bu sebeple sadece bir yapı olarak değil, eski rejime (ancien regime) bağlı mutlaki monarşinin bir sembolü olduğu için Fransa ve dünya tarihi açısından çok önemlidir.

Paris’ten Versay Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Otobüs ile (2016); Versailles Express otobüsü ile Paris’te Eyfel Kulesi’nden transfer servisi vardır. Salı-Pazar arası günde iki servis vardır; 08:00 gidiş / 12:30 dönüş ve 14:00 gidiş / 18:00 dönüş. Otobüslerin kalkış yeri Port de la Bourdannais (Eyfel Kulesi’nin dibindeki Bateaux Parisiens nehir teknelerinin kalktığı yer)’dir. Gidiş-dönüş transfer fiyatı 29 €’dur.

Tren ile (RER C ile); Versaille Chateau Rive Gauche için biletinizi gidiş-dönüş almanız tavsiye olunur. Veya şehrin 1-4 zonlarını (ulaşım bölgeleri) kapsayan pass bileti almanız gerekir. Bu trende T+ bileti geçerli değildir.

Tren ile (SNFC ile); Montparnasse’dan binip Versailles Chantiers’te inmeniz veya Saint Lazare’dan binip Versailles Rive Droite istasyonunda inmeniz gerekir.

Tren seferleri ile ilgili güncel bilgiler ve bilet ücretleri için web sitesi;: www.transilien.com

Versay Sarayına Giriş Saatleri ve Bilet Ücretleri

Güncel ziyaret saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Giriş Ücretleri (2016); Farklı ziyaret biçimleri için farklı bilet fiyatları vardır; örneğin passport bilet 18 € (yetişkin). Nisan -Ekim arasında müzikal havuz ve bahçe şovu dahil 1 veya 2 günlük ziyaret için 25 € ve 30 €. Sadece saraya giriş ise 15 €’dur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments