Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Metro İle; Kırmızı Line A’ya binip Ottaviano San Pietro veya Cipro Musei Vaticani durağında inip 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Vatikan Müzesi her iki istasyondan da aynı mesafededir.

Otobüs İle; 49 (müze girişinde inebilirsiniz). 32, 81, 982 (Piazza del Risorgimento’da inilir, 5 dk yürüme), 492, 990 (Via Leone IV / Via degli Scipioni’de inilir, 5 dk yürüme).

Tramvay İle; 19 Numaralı tramvay “Poppolo Meydanı” yakınından kalkar, Piazza del Risorgimento’da inilir. Vatikan Müzesi buradan 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Biletimi Niçin Önceden Almalıyım?

vatikan bileti

Vatikan Müzesi dünyanın en çok ziyaretçi çeken müzesidir. Özellikle yüksek sezonda saatlerce süren çok uzun bilet kuyrukları olmaktadır. Müzeye biletinizi önceden buradan alarak sıra beklemeden girebilirsiniz. Müze için en az yarım gün ayırmanız tavsiye olunur. Müzeye giriş San Pietro Bazilikası’nın olduğu yerde değil kuzey taraftadır.

Vatikan Haritası

Vatikan Müzesi’ne Giriş Bilgileri, Bilet Ücreti

 • Ziyaret Saatleri; Pazartesi-Cumartesi 09:00-18:00.
 • Kapalı Günler; Pazar günleri (sadece her ayın son pazarı 09:00-14:00 arası açıktır ve ücretsizdir, Paskalya pazarına denk gelirse uygulanmaz). 08.12, 25.12, 26.12, 01.01, 06.01, 11.02, 19.03, 05.04, 06.04, 01.05, 29.06, 15.08).
 • Hızlı giriş bilet ücreti; 28 € (Sistine Şapeli dahil)
 • Müzeye Giriş Kapısı Nerededir? Genellikle ilk gelenler San Pietro Bazilikası’nın önündeki San Pietro Meydanı’na gelirler. Hop On Hop Of otobüsleri de burada bırakır. Fakat müzeye giriş Piazza del Risorgimento yakınındaki kuzey kapısındadır. San Pietro Meydanı’ndan müze girişine gitmek için sağ taraftaki Vatikan duvarlarının dışından doğru 5-10 dk yürümeniz gerekecektir (Bkz; yukarıdaki harita).
 • Önemli Pratik Ziyaret Bilgileri; Biletler sadece alınan gün için geçerlidir. Müzedeki eserlerin tamamının bir günde göremezsiniz. Önceden planlayarak, çalışarak veya bir tura katılarak müzedeki en önemli eserleri görmeniz en mantıklısı olacak. Buna rağmen en az 4-5 saatinizi ayırmanız gerekecektir. 54 galerili bu devasa ve sürekli kalabalık olan müzeyi planlı ya da bilen biri ile gezmezseniz, çok yorulup yanlış eserleri görme ihtimaliniz var. Vatikan müzesi, bir çok avlu ile ayrılmış farklı bina ve salonlardan oluşan çok büyük bir komplekstir. Vatikan müzesini en iyi gezmenin yolu rehberli tur ile gezmektir.
 • Hem baylar hem de bayanlar için şort, omzu açıkta bırakan kıyafetler ve mini etek giyilmesine izin verilmez. Makas, sivri uçlu şemsiye, alkol gibi ürünler ile sırt çantaları vestiyerde bırakılmalıdır. Müzede flaş, Sistine Şapeli’nde ise fotoğraf makinası kullanılması yasaktır. Eserlere dokunulması yasaktır.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Salonlar, Önemli Sanat Eserleri, Tablolar

1- Raphael Salonları (Stanze di Raffaello)

Burası Papa Sarayı olarak da bilinen Vatikan Sarayı’nın halka açık olan ilk kabul bölümüdür ve dört salondan oluşmuştur. Belvedere Avlusu’na açılan bu bölümde İtalyan Rönesansı’nın en

vatikan müzesi, atina okulu, raphael
Atina Okulu / Raphael

önemli sanatçılarından olan Raphael’in iki başyapıt freski bulunur; Atina Okulu (Sculola di Atene) ve arkadan aydınlatılmış bir sahnenin betimlendiği Aziz Petrus’un Salınması (Liberation of St Petrus) özellikle görülmelidir.

2- Gregoryen Mısır Müzesi

Bu koleksiyon 1839’da Papa XVI. Gregory tarafından oluşturulmuştur. İçerideki eserlerin çoğu Romalılar tarafından Mısır’dan getirilmiş, bazıları Tivoli’deki Villa Adriana’dan getirtilmiş, bazıları da 19. yüzyılda özel koleksiyonlardan satın alınmıştır. Dokuz odadan oluşan Mısır bölümünde heykeller, kilden yapılmış figürler, bronz objeler ve anıt eserler sergileniyor. Son iki odada ise Mezopotamya, Suriye ve Filistin coğrafyasından gelen antik eserleri görebilirsiniz.

3- Vatikan Tarihi Müzesi ve Papa Portreleri

1973’te açılan bu bölüm müzenin en yenilerinden biridir. 16. Yüzyıldan günümüze tüm papaların portreleri sergilenir. Bu bölümde “papamobili” denilen ve eski zamanlardan günümüze dek papaları taşımak için kullanılmış olan araçları görebilirsiniz.

4- Taht Odası (Papal Throne)

Burada kırmızı mermerden yapılmış olan papalık tahtını görebilirsiniz. Bu taht daha Roma’nınönce resmi piskoposluk merkezi olan San Giovanni di Laterano Bazilikası’ndan getirtilmiştir. Mermerin kırmızı olması saltanatı ya da hükümdarlığı simgeler. Taht mozaiklerle ve fresklerle süslüdür, kollukları arslan figürlüdür.

5- Haritalar Galerisi (Gallery of Maps)

120 metre uzunlukta koridor biçimli Haritalar Galerisi’nin yeri Belvedere Avlusu’nun batı

vatikan, harita galerisi

tarafıdır. 1580’de İgnazio Danzi tarafından 3 yılda tasarlanan bu odada, renklendirilmiş 40 topografik harita sergileniyor. Bu galerinin tavanını mutlaka görmelisiniz.

6- Yuvarlak Salon (Sala Rotonda)

Roma Panteon’unu gördüyseniniz bu salonun da ondan aşağı kalmadığını göreceksiniz. Antik Roma tarzında tasarlanan salonun nişlerinde değerli heykellerle, yer kaplamaları ise mozaiklerle sslenmiştir. Altın kaplama Herkül heykeli ile salonun ortasındaki yağmur suyunun toplandığı kırmızı mermer havuz görmeye değerdir. Bu havuz İmparator Nero’nun Forum Alanı yakınındaki ünlü Altın Evi’nden kurtarılmıştır.

7- Heykeller Galerisi (Gallery of the Statues)

Bu galeri (Pio Clementino Müzesi) bir zamanlar VIII. Innocent Sarayı’nın locası (açık kemeraltı) idi. 18. YY’da heykellerin sergilenebilmesi için pencereli duvarlarla kapatıldı. Heykel galerisi “Büstler Galerisi”ne dek devam ediyor. Sergilenen sanat eserlerinin çoğunluğu Roma ve Rönesans döneminden kalma heykellerdir. Galerinin duvarları orjinalinde freskler, mozaikler, şehir ve doğa manzaralarıyla döşenmiş ve süslenmiştir, halen kısım kısım görülebilir. Heykeller sergilenmek için sonradan konulmuştur. Apollo Belvedere Heykeli bronz bir antik Yunan heykelinin Roma dönemindeki kopyasıdır. Bu heykel Rönesans döneminde sanatçıların en çok esinlendiği heykellerden biri olmuştur çağlar boyunca erkek vücut estetiğinin mükemmelliğini simgelemiştir.

Yine mutlaka kaçırılmaması gereken ikonik bir heykel de “Laocoon and His Sons”, Truva Rahibi ve Oğulları’nın Tanrıça Athena tarafından gönderilen yılanlar tarafından acı çekerek öldürülmesini anlatır.

8- Pinacoteca Vaticana

18 salondan oluşan bu resim galerisi Roma’daki en muhteşem ve zengin resim galerisidir. İtalya’da hiçbir yerde bu

vatikan-muzesi-giotto
Giotto – Stefaneschi Triptych

kadar çok başyapıtı bir arada göremezsiniz. Bu başyapıtlar arasından aşağıdaki listeyi kaçırmayın;

 • Caravaggio – Deposition from the Cross (Çarmıhtan İndirme)
 • Raphael – Madonna of Foligno (Foligno’nun Meryem’i)
 • Raphael – Transfiguration (İsa’nın Tecellisi)
 • Giotto – Stefaneschi Triptych (3 Bölümlü Altar – üstteki resim)
 • Pietro Perugino – Madonna and Child with Saints (Hz Merye, İsa ve Azizler)
 • Leonardo da Vinci – St Jerome (Bitmemiş bir resim)
 • Guido Reni – Crusifixion of St Peter (Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilmesi)

9- Sistine Şapeli; Tıklayın

10- Spiral Merdivenler (Bramante Staircase)

Müzede Bramante Merdiveni olarak bilinen iki merdiven vardır. Bunlardan biri 1505’te yapılmıştır ve Pio Clementin Müzesi’nin Belvedere Sarayı Bölümü’nün içindeki kulenin

vatikan, spiral merdiven
Vatican Museums Spiral Staircase 2012

içindedir. Esas ünlü olan Bramante Merdiveni ise Vatikan Müzeleri’ne ilk girdiğinizde (yine Pio Clementin Müzesi içinde) 1932’de Guiseppe Momo tarafından, eski merdivenden esinlenerek tasarlanmış olan Yeni Bramante Merdiveni’dir. “Salyangoz Merdiven” olarak da bilinen bu anıtsal bir spiral merdiven dünyanın en çok fotoğrafı çekilen merdivenidir. Korkulukları demir işlerle süslü merdivenin en önemli özelliği inenlerin ve çıkanların birbiri ile karşılaşmadan inip çıkması için çift sarmallı tasarlanmıştır. Bu merdiven müzenin çıkışındadır ve herkes kullanır.

Subscribe
Notify of
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x