Booking.com
Müze Saray Biletleri Roma

Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli

vatikan müzesi, sistine şapeli

Vatikan Müzeleri Giriş Bileti; Sıra Beklemeden Nasıl Girilir?

Roma’ya giden hiç kimse Vatikan Müzeleri’ni görmeden dönmek istemez. Dolayısı ile yılda 6 milyonu aşan ziyaretçi sayısı ile Vatikan Müzeleri İtalya’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Biletsiz giden ziyaretçiler Vatikan’a girişte saatlerce bilet kuyruğunda beklemek zorunda kalabilir. Biletinizi buradan alarak beklemeden girebilirsiniz (bilet fiyatı gişe fiyatı ile aynı veya biraz daha fazla olabilir).

vatikan bileti

Vatikan’ın Yeri / Vatikan’a Nasıl Gidilir?

Vatikan Roma şehrinin içinde, Tevere Nehri yakınındaki Borgo semti ile komşudur.

  • Yürüyerek; Navona Meydanı’ndan 2,6 km (ortalama 25 dk), Poppolo Meydanı’ndan 3 km, Venezia Meydanından ise 3,5 km yürüyüş mesafesindedir.
  • Metro ile; kırmızı (Line A) hatta binerek Ottaviano – San Pietro Durağı’nda inmeniz gerekiyor. Bu durak Vatikan Müzesi’nin girişine 2 dakika, Saint Pietro Bazilikası’na ise 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Bu metro hattı Termini Tren Garı ile İspanyol Merdivenleri’nin yakınındaki metro durağından da geçer.
  • Tramvay ile; Villa Borghese / Piazza Poppolo yakınından kalkan 19 numaralı Villa Borghese-Piazza Risorgimento (Vatican) hattına binmeniz gerekiyor.
  • Belediye Otobüsü İle; 40 (ekspress), 64, 62, 81 numaralı hatlar Vatikan’dan geçer.
  • Hop On Hop Off Otobüsleri İle; çift katlı tur otobüslerine Roma’nın pek çok turistik noktasından binebilirsiniz.
[turks]

Vatikan Devleti, Vatikan Müzesi ve Vatikan’nın Tarihi

Vatikan Devleti; Yüzyıllardır Katolik Mezhebi’nin merkezi olan Vatikan 1929 Lateran Anlaşması ile bağımsız devlet statüsü kazanmıştır. Etrafı duvarlarla çevrili Vatikan Devleti’nin daimi nüfusu 920 (çalışanlarla birlikte 3000), yüzölçümü ise sadece 0.44 km2’dir. Hem nüfus hem de yüzölçümü açısından dünyanın en küçük devletidir.

Vatikan Müzesi / Vatikan Müzeleri; İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Vatikan Devleti’nin müzeleridir. Müzelerde yüzyıllar boyunca papalar tarafından toplanmış, özellikle de Rönesans Dönemi’ne ait muazzam zenginlikte bir sanat koleksiyonu vardır. Ziyaretçiler, Papa II. Julius tarafından 16. Yüzyılda kurulan müze ile birlikte tavanları Michelangelo ve Rafael’in resimleri ile süslenmiş dünyaca ünlü Sistine Şapelini de görebilirler. Müzede Sistine Şapeli de dahil edilirse 54 galeri ya da salon (sala) vardır.

[turks]

Vatikan’da Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Vatikan Şehri’nde görülmesi gereken yerleri dört bölüme ayırabiliriz.

Booking.com

Traveling Turks

Travelingturks Gezi Rehberi seyahat eden, seyahat etmeyi seven herkes için aynı zamanda deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platformdur. Rehber içindeki bilgilerden faydalanırken aynı zamanda yazılarınız ile diğer kullanıcılara ulaşabilir, uyarılarınızdan, tavsiyelerinizden ve her türlü deneyimlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler