Booking.com
Müze Saray Biletleri

Pompei Antik Şehri

pompei taş insanlar

Pompei Antik Şehri Giriş Bileti, Saatleri, Ücreti, Pompei’ye Nasıl Gidilir?

Pompei (Pompeii) Antik Şehri, Napoli şehir merkezine karayolu veya demir yolu ile yaklaşık 30 km mesafedeki modern Pompei şehrinin yakınlarındadır. Roma’dan Pompei’ye gitmek için en uygun yol trendir. Bunun için Roma Termini merkez tren garından önce Napoli’ye (yaklaşık 2 saat) ve Napoli’den Sorrento trenine binerek 45 dakika süren Pompei Scavi’ye gitmeniz gerekiyor. Pompei treni Napoli Merkez Garı’nın yakınındaki Garibaldi Station’dan kalkıyor. İnmeniz gereken durak ise Porta Marina girişine en yakın olan Villa dei Misteri (Pompeii) istasyonu. Roma’dan Pompei’ye direkt tren seferi yoktur. Gidiş dönüş tren bileti fiyatları sezona ve yoğunluğa ve rezervasyon tarihine göre Roma-Napoli arası 25 € – 70 € arasında, Napoli-Pompei arasında ise 5 € – 15 € arasında değişmektedir. Pompei treni Napoli Central Station yakınındaki Garibaldi İstasyonu’ndan kalkar. Saatte iki sefer vardır ve tren bileti için kredi kartı kabul edilmez. Pompei Antik şehri’ne giriş bileti ücreti 13 € (2017-2018)’dur. Özellikle yüksek sezonda Roma’dan katılacağınız günübirlik turlar daha ucuza gelebilir. Bu turlarda Napoli şehir turu ve öğle yemeği de dahil olabiliyor. İsterseniz buradan Roma çıkışlı günü-birlik Napoli + Pompei turlarına kayıt yapabilirsiniz.

Pompei Antik Şehri

Roma’dan Napoli ve Pompei Turu

Pompei Antik Şehri ile İlgili Genel Bilgiler

Pompei (Pompeii) Antik Şehri İtalya’nın Campania Bölgesi’nin başkenti olan Napoli (Naples) şehrine yaklaşık 30 km mesafede olup, yılda 2.5 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en iyi korunmuş Roma antik şehridir. Kazı çalışmalarının ilk başlandığı 1748 yılından bu yana tarih meraklılarının akın ettiği Pompei bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Pompei Antik Şehri yakındaki Herculaneum Antik Şehri ve çevresine yayılmış olan Roma vilları ile birlikte MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu metrelerce kalınlıkta toz ve kül tabakası ile kaplanmış, bu sebeple günümüze dek çok iyi korunarak gelebilmiştir.

Araştırmacılara ve tarihçilere göre bölgedeki ilk yerleşimler MÖ 7. veya 6. YY’da Helen kökenli Oscan’lar tarafından kurulmuştur. Şehir MÖ 4. YY’da Romalıların eline geçmiş, bir başkaldırıdan sonra MÖ 80 yılında tam bir Roma kolonisi olmuştur. Bu tarihten 160 yıl sonra, yani Vezüv Yanardağı’nın patladığı yıl olan MS 79’da Pompei, limanı, amfitiyatrosu, cimnazyumu, içme suyu dağıtım kanalları olan 20.000 nüfuslu bir şehir halinde idi.

Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu şehrin tonlarca ağırlıkta ve yer yer 20 metreye ulaşan volkanik toz ve kül tabakası ile kaplanmasına ve şehirde yaşayanların bu kül tabakası altında yanarak ölümüne sebep olmuştur. Çeşitli araştırmalara ve tezlere göre insanların ölümüne sebep olan farklı etkenler olabilir ya da bu etkenlerin hepsi birden gerçekleşmiş de olabilir. Bu etkenler arasında en muhtemel olanlar şunlardır;

1- Ani patlama ile 300 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı sonucu ani ölüm

2- Toz ve kül bulutları sebebi ile ciğerlerinin tıkanarak nefes alınamaması

3- Şehri kaplayan toz ve kül bulutu altında kalarak nefes alınamaması

İnsanların ölüm biçimine dair teorileri ünlü Romalı tarihçi Genç Pliny‘nin (Pliny the Younger) yazdıklarından biliyoruz. Pliny, Pompei de olanları, patlamayı uzaktan izlemiş ve hatta insanların deniz yolu ile kurtarılması çalışmasına katılmış olan donanma amirali amcası Büyük Pliny‘den dinlemiştir.

Kalın kül tabakası ile kaplanmış olan Pompeii şehri 1500 yıl boyunca olduğu yerde unutularak o günkü hali ile kalmıştır. İlk defa burada bir şehir kalıntısı olduğu 1599’da anlaşılmış fakat ilk ciddi kazı çalışması 1748’de yapılmıştır. Şehri kaplayan ve zamanla incelmiş olan kül tabakası kaldırıldığında nem ve oksijen eksikliğinden dolayı kalıntıların çok iyi korunmuş olduğu görülmüştür. Bu sebeple Pompei’de ele geçen eserler Pax Romana (Roma Barışı) olarak bilinen Roma İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu döneme dair çok değerli bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır.

Pompei Antik Şehri ile İlgili Daha Fazla Bilgi

This post is also available in: İngilizce

Kimler Neler Demiş?

1 Comment on "Pompei Antik Şehri"

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of

Arşivdeki Yazılar

Facebook