Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

New York Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) Adres; Liberty Adası (Liberty Island), New York, NY 10004.

Özgürlük Heykeli’ne Nasıl Gidilir?

New York Özgürlük Heykeli Manhattan Adası’na bir kaç mil uzaklıktaki Liberty Adası’ndadır ve tekneler ile gidilmektedir. Tekneye binmeden önce bilet almanız gerekmektedir. Tekneler iki farklı noktadan kalkmaktadır;  Manhattan’ın güneyindeki Battery Park’tan ve New Jersey’deki Liberty State Park’tan. Bu tekneler aynı zamanda Ellis Adasına’da yolcu ve turist taşır. Özel teknelerin ise Liberty Adası’na çıkmasına müsaade edilmez.

Bilet Nasıl Alınır?

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek başlı başına heyecanlı bir deneyim. Bununla birlikte müzeyi gezmek isteyenler, heykelin kaidesine girmek isteyenler veya heykelin tacına dek çıkmak isteyenlerin biletlerini önceden alarak girişlerini garantilemeleri gerekir. Milli Parklar Servisi tarafından satılan biletler oldukça farklı bir sistemle dağıtıldığı için bu servis biletlerin önceden alınmasını tavsiye etmektedir. Bu şekilde ziyaretçiler anıtın hangi bölümlerini ziyaret etmek istediğini önceden belirtmeli ve biletini ona göre önceden almalıdır. Anıtın tacına çıkmak için tek bilet alım şekli ise önceden rezervasyon yapmaktır. Anıtın müzesini, kaidesini ve Ellis Adasını kapsayan 4 saatlik tura buradan katılabilirsiniz.

özgürlük heykeli

Özgürlük Heykeli ve Anlatmak İstedikleri

Diğer bir adı “Liberty Enlightening the World / La Liberté éclairant le monde” olan Özgürlük Heykeli 1886 yılında neo-klasik tarzda Fransa’da bakırdan yapılmış olan devasa bir anıttır. Fransız halkının Amerika’ya bir hediyesi olan bu anıt Roma mitolojisinde özgürlüğü simgeleyen tanrıça Libertas’ın bir heykelidir. Elinde bir meşale ile kanun ve yasaları simgeleyen bir tablet tutmaktadır. Tablet’in üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz 1776 ibaresi vardır. Heykelin ayaklarında özgürlüğü temsil eden kırılmış zinciler görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir numaralı simgesi olan heykel yüzünü limana doğru dönerek Amerika Kıtası’na gelen göçmenleri selamlamaktadır. Anıtın bakırdan oluşan ana kısmı 46 metre, sonradan Amerika’da inşaa edilen kaidesi ile birlikte toplam yüksekliği 93 metredir. Anıtı her sene 4 milyona yakın kişi ziyaret eder.

Empire State Binası’na Çıkış

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x