Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Louvre Müzesi’nin Sırları

Louvre Müzesi / Adres; 1er Arrondissement / 1. Bölge, Paris. Ulaşım; Metro ile 1 ve 7 numaralı hatlara binerek Palais-Royal Musée du Louvre durağında inin. Ziyarete Açık Günler / Saatler; Salı dışında her gün 09:00 – 18:00 arası açıktır. Haftanın her salı günü ile, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık günleri kapalıdır. Çarşamba, Cuma günleri 21:45’e dek açıktır. Eyfel Kulesi’ne çıkış, ücret, bilet fiyatları ve online bilet konuları için tıklayın. Louvre Müzesi’nin sırları ve tüylerinizi ürpertecek sanat eserleri için aşağıdaki yazıyı okuyun.

Louvre Müzesi’ne Giriş

Louvre Müzesi sanat ve tarihe karşı ilgisi olmayan gezginlerin dahi mutlaka görmesi gereken, sanat ve antik eserler açısından dünyanın en zengin ve etkileyici müzesidir. Seine Nehri kenarındaki devasa Louvre Sarayı içinde, 6 seksiyonda sergilenen 460.000 eserlik koleksiyonu, arada dinlenerek, hakkıyla gezebilmeniz için müzeye erken saatte gelip bir günde bitirmeniz belki de en doğru seçenek. Hem geç bir saatte hem de hazırlıksız geldiyseniz Louvre deneyiminiz yorgunluk ve yüzeysel bir deneyimden öteye gitmez. Müzeye girişte genellikle uzun bilet ve güvenlik kontrolü kuyruğu olmaktadır, zaman kaybetmemek için biletinizi girişteki makinelerden veya daha önceden buradan alabilir veya müzenin en değerli eserlerini kısa sürede gezmek için buradan rehberli turlara da katılabilirsiniz. Müzeye 4 ayrı giriş kapısı vardır. Louvre müzesi biletlerini önceden satın almanızı öneriyoruz.

  • Cam Piramit; her zaman açık olanı ve her daim kalabalık olan ana meydandaki ana giriş kapısı ünlü Cam Piramit kapısı, yukarıda belirtilen gün ve saatlerde açıktır.
  • Passage Richeliou; binanın kuzey cephesinde, Rue de Rivoli üzerindedir. grupların ve Paris Museum Pass sahibi olanların hızlıca girdiği bir kapıdır. Salı dışında hergün 09:00-17:30 arası, Çarşamba ve Cuma 18:30’a dek açıktır.
  • Carrousel Girişi; binanın kuzey cephesinde Rue de Rivoli üzerindedir. 09:00-17:30 arası açıktır, salı günleri kapalıdır. Çarşamba ve Cuma 18:30’a dek açıktır.
  • Port de Lions: En tenha olan bu giriş zaman zaman teknik sebeplerle kapalı olabilmektedir.

Louvre Müzesi’nin Sırları & Tüyler Ürperten Sanat Eserleri

Sık sık dünya basınında türlü hikayeleri ve gizemleri anlatılan ve belki de bu yol ile dünyanın ilgisini Louvre Müzesi üzerine çevrilmesine çalışılan Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu şüphesiz (eğer önünde toplanan kalabalıktan en azından bir kısmını da olsa görebilecek kadar şanslı iseniz) görülmesi gereken eserlerin başında geliyor fakat Louvre Müzesi’nin sırları çok çok daha fazla…müze, yüzbinlerce sanat eseri arasında dikkatli ziyaretçilerin tüylerini diken diken edecek, hayrette bırakacak gizemlerle dolu pek çok eser barındırıyor. Bunlardan ilginizi çekecek eserlerin bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Philippe Pot’un Lahiti (Ortaçağ Bölümü)

1428-1493 arasında yaşamış olan ve bir haçlının oğlu olan bu şövalyenin son derece gerçekçi ve etkileyici mozalesi tüyler ürperten haçlı figürleri tarafından taşınıyor.

Louvre Müzesi'nin Sırları

Ölüm Heykeli

1530’da Ile de France’de ölen Aziz İnnocent’in mezarından getirtilmiştir.

louvre müzesi, görülmesi gereken eserler

Zalim Kraliçe Catherine de Medicine

(1518-1589) İtalyan Medici Ailesi’nden gelen ve 14 yaşında Fransa Kralı 2. Henry ile evlendirilen kocası öldükten sonra yönetime geçip türlü eziyetler ve katliamlar yapmıştı.

louvre müzesi, önemli sanat eserleri

Belki de bu şekilde Kral Henry’nin kendisinden 20 yaş büyük bir sevgilisi varken sürekli yanlarında durmasını istemesinin acısını çıkartıyordu. Bu heykeli Caterine kendi mezarının üzerine konulması için ölmeden önce yaptırtmıştır.

Vücudundan Kurtlar Çıkan Jeanne

(1465-1521) Zalim Kraliçe Catherine (bkz; 3 numara)’in büyükannesi olan Kontes

louvre müzesi'nin sırları

Jeanne’nin kaderi de farklı değildi; heniz 22 yaşındayken 61 yaşındaki Burbon Dükü 2. John ile evlendirildi. Bu heykelde Jeanne’nin çürümeye yüz tutmuş cesedinden ve iç organlarından kurtlar çıkmaktadır.

Başsız Azize

Bu heykel Limoge şehrinin azizi Azize Valerie mucizesini anlatıyor; Romalılar tarafından Hristiyan olmayan biri ile evlendirilmek istenen Azize Valeri bu karara karşı çıkınca başı kesilerek öldürülmüş ve kendi başını eline alarak taşımıştı.

louvre önemli eserlerBooking.com

EnglishEspañol

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments