Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

La Sagrada Familia Bileti

La Sagrada Familia Kilisesi (Basilica i Temple Expiatori de la Sagrada Familia) / Adres: Carrer de la Marina, l’Eixample Bölgesi, Barcelona. Metro İle Ulaşım; Metro La Sagrada Familia Durağı (L2, L5 Hatları). Otobüsle Ulaşım; 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20, B24. Ziyaret Gün ve Saatleri (2019); Nisan-Eylül arası 09:-20.00, Mart 09:00-19:00, Kasım-Şubat 09:00-18:00, Ekim 09:00-19:00. Yarım Gün Açık Tarihler; 25.12, 26.12, 01.01 ve 06.01 tarihlerinde 09:00-14:00 arası. La Sagrada Familia bileti için bilgiler aşağıdadır.

La Sagrada Familia Bileti Nasıl Alınır?

Münferit ziyaretçiler için La Sagrada Familia bileti normalde kilisenin Passion (Çile Cephesi) Cephesi’nde yer alan bilet gişelerinde satılmaktadır. Fakat genellikle burada çok fazla, hatta yüzlerce metre uzayan bilet kuyruğu olmaktadır. Kiliseye sıra beklemeden girmek isterseniz biletinizi buradan alabilirsiniz.

La Sagrada Familia Kilisesi
La Sagrada Familia Kilisesi Bilet Sırası

Barcelona’da, hatta İspanya’da en etkileyici bir tek yapı seçmeniz gerekirse bu yapı büyük ihtimalle Antoni Gaudi’nin en önemli eseri olan, Barselona’nın simgesi La Sagrada Familia Kilisesi olacaktır. La Sagrada Familia, Modernisme (Katalan Art Nouveu) sanatının en büyük ustası olan Gaudi’nin (1852-1926), 1883’te başlayıp 1926 yılındaki dramatik biçimde ölümü ile yarım kalmış olan muhteşem bir mimarlık başyapıtıdır. Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra zengin bir çevre edinen Gaudi kısa sürede paraya ve üne kavuşmuş, fakirlikler içinde büyüdüğü çocukluk ve gençlik yıllarını unutarak burjuva hayatı yaşamaya başlamıştı. Fakat 1883 yılında kendisine gelen bir proje teklifi Gaudi’nin bu renkli hayatını kökten değiştirmiştir. Hz Yusuf ve Ailesi adına kurulmuş olan bir vakıf kendisinden Barcelona’da tüm dünyanın imrenerek bakacağı bir kilise projesi hazırlamasını istedi. Gaudi işi kabul ederek kısa sürede çalışmalara başladı. Hz İsa ve Hz Meryem adına yüklendiği bu görev Gaudi’nin çocukluğundaki koyu katolik köklerine dönmesi için bir sebep oldu. Bir süre sonra diğer tüm işlerini bırakarak kendini tamamen kilisenin tasarımına ve inşaasına adadı. Eski burjuva hayatından koparak, azla yetindi, pejmürde kıyafetler içerisinde durup dinlenmeden çalıştı. Gaudi, bu kilise için çalıştığı toplam 46 yılın 16 yılında kilise inşaatında yatıp kalkmıştır. Bu süreç içerisinde La Sagrada Familia’nın ilk ve en eski cephesi olan Kutsal Doğum Cephesi’ni (Nativity Façade) kendi elleri ile adeta doğaçlama biçimde tasarlamış ve büyük kısmını tamamlamıştır.

La Sagrada Familia Kilisesi’nin İçini Görmeli mi?

Kilisenin içi Gaudi’nin tasarımları doğrultusunda tasarlanarak modernist bir anlayışla son derece ihtişamlı bir şekilde inşaa edilmiştir. İçeriye girdiğiniz zaman kendinizi sütunlardan oluşan bir ormanın içinde hissedeceksiniz. Bu ağaç biçiminde olması ile doğaya atıfta bulunmakla birlikte aynı zamanda klasik Katalan Gotik sanatının bir yansımasıdır. İçeride Gaudi’nin mezar odası, son derece ilginç bir tarzda tasarlanmış olan kanopiyi görebilir,

La Sagrada Familia'nın İçi
La Sagrada Familia’nın İçi

asansörle kulelere de çıkabilirsiniz. Kısaca ifade etmek gerekir ise Barcelona’ya gelip şehrin bir numaralı simgesi olan La Sagrada Familia Bazilikası’nın içini mutlaka görün. La Sagrada Familia bileti almak ve böylece uzun bilet kuyruğundan kaçınmak istiyor iseniz biletinizi önceden buradan alabilirsiniz.

Kilise ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x