Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Empire State Binası

Empire State Binası, Adres; Fifth Avenue and 34th Street (Manhattan Adası üzerinde 5. Cadde’dedir). Metro İle Nasıl Gidilir; 1, 2 veya 3 numaralı hatta binerek 34. Cadde’deki Penn Station’da indikten sonra doğu yönüne 2 blok yürüyün. Veya B, D, F, M, N, Q veya R hatlarına binerek 34. Cadde’de Herald Square’de inin. Metrodan inince Empire States karşınızda. Binanın girişi 5. Cadde üzerindendir. Gözlem Platformu Ziyaret Saatleri; hergün sabah 08:00 ile gece yarısından sonra 02:00 arası. Platforma son asansörler 23:15’te çıkar. Not: 102. kattaki gözlem platformu çok kalabalık olduğunda ziyarete kapatılabilir ve bu durum sık sık olur. Sıra beklemeden VIP çıkış için biletinizi buradan alın. Veya New York City Pass ile indirimli çıkın.

Empire State Binası New York’un en sembolik binası ve en yüksek gökdelenidir. Bu dünyaca ünlü bina şu ana dek 90’dan fazla filme konu olmuştur. Klasik bir New York fotoğrafı ya da panoraması Empire State Binası olmadan aksik kalır. Bu sebeple New York’u ziyaret eden milyonlarca turist bu ikonik gökdelenin asansörlerine binerek gözlem platformundan ünlü New York manzarasını fotoğraflamadan dönmek istemez. Bu açıdan Empire State Binası, Özgürlük Heykeli ve Metropolitan Müzesi ile birlikte New York’un olmaza olmaz üç önemli turist noktasından biridir.

empire state binası
1932’de çekilmiş olana bu ünlü fotoğraf inşaat işçilerini 243 metre yükseklikte öğle yemeklerini yerken gösteriyor.

Empire States Binası Manhattan’ın en önemli caddesi sayılan 5. Cadde üzerindedir. Yapı 102 katlıdır ve 381 metre yüksekliktedir. Zirvesindeki enteni de hesaba katasak toplam yüksekliği 443 metredir. Yapımı 1931 yılnda tamamlanan yapı 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası ünvanını taşımıştır. 2015 yılında açılan One World Trade Center Binası (541 m.) sebebi ile şu an New York’un ikinci yüksek binasıdır. Empire State Binası ismi New York’un lakabı olan Empire State isminden alınmıştır. Bina işadamı Anthony Malkin’in sahibi olduğu Empire State Emlak Şirketi’ne aittir. Bina 1986 yılında Milli Tarih Mirası listesine alınmış ve 2007’de Amerika’nın En Popüler Binaları Listesi’nde bir numaraya yerleşmiştir.

Empire States Binası’nın içinde geçtiği dünyaca ünlü filmlerden bazıları King Kong, Supermen, Supermen 2, Batı Yakası Hikayesi, Sleeples At Seattle gibi filmleri sayabiliriz.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x