Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Al Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti

El Hamra Sarayı giriş ücreti farklı saat ve bölümlerine ve günün girilen saatine göre değişkenlik gösterir. (Giriş bileti ve turları buradan görebilirsiniz). Kompleksin tamamını ziyaret etmek için iki ayrı bilete ihtiyacınız olacak; Biri Alhambra + Alcazaba (Palacios Nazaríes) ve diğeri Generalife için.

Memnuniyet oranı en yüksek oteller; Granada   Sevilla   Cordoba   Malaga   Marbella

 

el hamra sarayi

Giriş biletinizi neden önceden almalısınız?

Alhambra Sarayı son derece katı giriş ve ziyaret düzenlemelerine sahiptir. Bu düzenlemeler sarayları aşırı ısı ve nemden korumak için gereklidir. Örneğin, aynı bölmede 30’dan fazla kişinin bulunmasına izin verilmez. Alhambra Sarayı’na kabul edilen günlük ziyaretçi sayısı ise 6000 kişi ile sınırlı olduğu için yoğunluktan dolayı bilet bulamayabilir ya da ileri bir tarih verilebilir. Bu sebeple giriş biletinizi önceden internet üzerinde nalmanız yerinde olacaktır.

El Hamra Sarayı

Emevi / Müslüman İspanyası’nın, tarihte Endülüs’te kalmış son toprağı olan Granada Sultanlığı’nda 1492 yılına dek hüküm sürmüş olan Ziri ve Nasri Hanedanlığı’nın emir ve sultanlarının yaşadığı kale-saray olan El Hamra Sarayı (Alhambra) ile yazlık saraydan (Generalife) oluşan yerleşim alanı, bugünkü Granada şehrinin içinde kalan bir tepenin üzerinde yeralır. Etrafı kalın sur duvarları, gözlem kuleleri ile çevrili olan bu saray kompleksinin içinde Granada’nın müslüman dönemine ait pek çok saray, bahçeler, fıskiyeli havuzlar ile 1492 sonrası Hristiyan dönemde yapılan V. Carlos Sarayı, oteller ve bir çok tarihi yapı bulunur.

El Hamra kompleksin üç ana bölümden oluşur;

  • En eski kısmını oluşturan ve savunma amaçlı yapılan “Alcazar” bölümü
  • Saraylar bölümü
  • Yazlık saray olarak kullanımış olan Generalife (Cennet-ul Arif)

Kompleksin en eski kısmı olan Alcazar’ın inşaası 9. Yüzyılda başlamış, sarayların inşaası ise 15. Yüzyıl’a dek devam etmiştir. 1492 yılında Katolik Krallar (Kastilya Kraliçesi Isabel ve Aragon Kralı II. Ferdinand) tarafından ele geçirilen Alhambra Sarayı önce yağmalanmış, daha sonra çeşitli eklemeler yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1812’de İspanya’yı işgal eden Napolyon orduları da Alhambra’yı yağmalayarak kışla olarak kullanmışlardır. Verilen tüm zararlara rağmen Alhambra uzun süre devam etmiş olan çok özenli restorasyonlar sonunda eski ihtişamlı görüntüsüne tekrar kavuşmuştur.

Açılış Günleri ve Saatleri

Alhambra, 25.12 ve 01.01 hariç yılın her günü açıktır.

  • Gündüz saatleri

15 Ekim – 31 Mart; Pazartesi – Pazar 08:30 – 18:00
1 Nisan – 14 Ekim; Pazartesi – Pazar 08:30 – 20:00

  • Akşam saatleri

15 Ekim – 31 Mart; Cuma – Cumartesi 20:00 – 21:30
1 Nisan – 14 Ekim; Salı – Cumartesi 22:00 – 23:30

Alhambra Sarayı’na Granada merkezden nasıl gidilir?

Halk otobüsü ile;

C30: Alhambra- Centro (plaza Isabel La Católica)
C32: Alhambra-Albaicín
C35: Cementerio – Barranco del Abogado – Centro (plaza Isabel la Católica)

Yürüyerek;

Alhambra Palace, Granada’nın merkezine 3 km uzaklıktadır ve belli bir noktadan sonra yol oldukça diktir. Yürüyerek gitmek isterseniz kestirme bir yol kullanmanız daha iyi olur; Tavsiye edilen en keyifli ve en kısa yol Plaza Nueva + Cuesta de Gomerez Caddesi’ndendir.

Taksiyle

Ayrıca biletiniz elinize geçtiyse bir taksi ile sarayın girişine ulaşabilirsiniz. Bilet gişeleri saray girişinin biraz altındadır (yürüyerek yaklaşık 10 dakika).

Alhambra Sarayı İle İlgili Daha Detaylı Bilgi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Turan
1 year ago

How can I come from Morocco? By a bus?