Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Al Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti

El Hamra Sarayı giriş ücreti gireceğiniz saate ve görmek istediğiniz bölümlere göre değişkenlik gösterir. (Giriş bileti ve turları buradan görebilirsiniz). Kompleksin tamamını ziyaret etmek için iki ayrı bilete ihtiyacınız olacaktur; biri Alhambra + Alcazaba (Palacios Nazaríes) ve diğeri de sarayın Generalife yani yazlık saray ve Cennet-ul Arif Bahçeleri için. Ayrıca her gün sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edildiği için biletinizi önceden almanız yararınıza olacaktır.

el hamra sarayi

Giriş biletini önceden almalı mısınız?

Alhambra Sarayı son derece katı giriş ve ziyaret kurallarına sahiptir. Bu düzenlemeler sarayları aşırı ısı ve nemden korumak için gereklidir. Örneğin, aynı bölmede 30’dan fazla kişinin bulunmasına izin verilmez. Alhambra Sarayı’na kabul edilen günlük ziyaretçi sayısı ise 6000 kişi ile sınırlı olduğu için yoğunluktan dolayı zaman zaman bilet bulunamayabilir ya da ancak ileri tarihlere verilebilir. Bu sebeple giriş biletinizi önceden internet üzerinde almanız çok yerinde olacaktır.

Ziyaret saatleri ve günleri

Alhambra Sarayı Müzeleri, 25.12 ve 01.01 hariç yılın her günü açıktır.

  • Gündüz saatleri

15 Ekim – 31 Mart; Pazartesi – Pazar 08:30 – 18:00
1 Nisan – 14 Ekim; Pazartesi – Pazar 08:30 – 20:00

  • Akşam saatleri

15 Ekim – 31 Mart; Cuma – Cumartesi 20:00 – 21:30
1 Nisan – 14 Ekim; Salı – Cumartesi 22:00 – 23:30

Alhambra’ya Granada’nın merkezinden nasıl gidilir?

Halk otobüsü ile ulaşım

C30: Alhambra- Centro (plaza Isabel La Católica)
C32: Alhambra-Albaicín
C35: Cementerio – Barranco del Abogado – Centro (plaza Isabel la Católica)

Yürüyerek ulaşım

Alhambra Sarayı, Granada’nın merkezine 3 km uzaklıktadır ve belli bir noktadan sonra yolu oldukça dik bir yokuştan oluşur. Yürüyerek gitmek isterseniz kestirme bir yol kullanmanız daha iyi olur; tavsiye edilen en keyifli ve en kısa yol ise Plaza Nueva + Cuesta de Gomerez Caddesi‘ndendir.

Taksiyle ulaşım

Bilet gişeleri saray girişinin biraz girişindedir, bu mesafe yürüyerek yaklaşık 10 dakikadır. Fakat biletinizi önceden almışsanız taksi ile sarayın girişine dek ulaşabilirsiniz.

El Hamra Sarayı’nda neler var?

Emevi / Müslüman İspanyası’nın, tarihte Endülüs’te kalmış son toprağı olan Granada Sultanlığı‘nda 1492 yılına dek hüküm sürmüş olan Ziri ve Nasri Hanedanlığı‘nın emir ve sultanlarının yaşadığı kale-saray olan El Hamra Sarayı (Alhambra) ile yazlık saraydan (Generalife) oluşan yerleşim alanı, bugünkü Granada şehrinin içinde kalan bir tepenin üzerinde yeralır. Etrafı kalın sur duvarları, gözlem kuleleri ile çevrili olan bu saray kompleksinin içinde Granada’nın müslüman dönemine ait pek çok saray, bahçeler, fıskiyeli havuzlar ile 1492 sonrası Hristiyan dönemde yapılan V. Carlos Sarayı, oteller ve bir çok tarihi yapı bulunur.

El Hamra kompleksi üç ana bölümden oluşur;

  • En eski kısmını oluşturan ve savunma amaçlı yapılan “Alcazar” bölümü
  • Saraylar bölümü
  • Yazlık saray olarak kullanımış olan Generalife (Cennet-ul Arif)

Kompleksin en eski kısmı olan Alcazar’ın inşaası 9. yüzyılda başlamış, sarayların inşaası ise 15. yüzyıla dek devam etmiştir. 1492 yılında Katolik Krallar (Kastilya Kraliçesi Isabel ve Aragon Kralı II. Ferdinand) tarafından ele geçirilen Alhambra Sarayı önce yağmalanmış, daha sonra çeşitli eklemeler yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1812’de İspanya’yı işgal eden Napolyon orduları da Alhambra’yı yağmalayarak kışla olarak kullanmışlardır. Verilen tüm zararlara rağmen Alhambra uzun süre devam etmiş olan çok özenli restorasyonlar sonunda eski ihtişamlı görüntüsüne tekrar kavuşmuştur.

Alhambra Sarayı İle İlgili Daha Detaylı Bilgi

Subscribe
Notify of
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Turan
2 years ago

How can I come from Morocco? By a bus?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x