Booking.com
Müze Saray Biletleri

Al Hamra Sarayı

Alhambra Sarayı Mersin Ağacı Avlusu
Mersin Ağacı Avlusu (Patio de las Arrayanes)

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti

El Hamra Sarayı giriş ücreti farklı saat ve bölümlerine göre değişkenlik gösterir. 2017 yılı itibarı ile Saraylar + Cennet-Ul Arif Bahçeleri’ne giriş ücreti 21 €’dur. Bu fiyata sesli rehber ücreti dahil değildir. Dilerseniz buradan El Hamra Sarayı Rehberli Turlarına kayıt yaptırarak hem profesyonel rehber eşliğinde gezebilir hem de girişinizi garantileyebilirsiniz.

El Hambra Sarayı Online Bilet Satış / Rezervasyon

Saray odalarının ısı ve nemden zarar görmemesi için günlük maksimum 6000 ziyaretçinin kabul edildiği Alhambra Sarayı ile ilgili en büyük zorluk bilet bulabilmektir. Biletler çok öncesinden satıldığı için çoğu zaman gişeden bilet bulunamamaktadır. Saraya girişlerin size verilen günde ve tam saatinde yapılması gerekmektedir. Bu sebeple Granada’ya gideceklerin biletlerini seyahat öncesi alarak programlarını bu giriş zamanına göre ayarlamaları tavsiye edilir.

el hamra sarayi

El Hamra Sarayı

Emevi / Müslüman İspanyası’nın, tarihte Endülüs’te kalmış son toprağı olan Granada Sultanlığı’nda 1492 yılına dek hüküm sürmüş olan Ziri ve Nasri Hanedanlığı’nın emir ve sultanlarının yaşadığı kale-saray olan El Hamra Sarayı (Alhambra) ile yazlık saraydan (Generalife) oluşan yerleşim alanı, bugünkü Granada şehrinin içinde kalan bir tepenin üzerinde yeralır. Etrafı kalın sur duvarları, gözlem kuleleri ile çevrili olan bu saray kompleksinin içinde Granada’nın müslüman dönemine ait pek çok saray, bahçeler, fıskiyeli havuzlar ile 1492 sonrası Hristiyan dönemde yapılan V. Carlos Sarayı, oteller ve bir çok tarihi yapı bulunur.

El Hamra kompleksin üç ana bölümden oluşur;

  • En eski kısmını oluşturan ve savunma amaçlı yapılan “Alcazar” bölümü
  • Saraylar bölümü
  • Yazlık saray olarak kullanımış olan Generalife (Cennet-ul Arif)

Kompleksin en eski kısmı olan Alcazar’ın inşaası 9. Yüzyılda başlamış, sarayların inşaası ise 15. Yüzyıl’a dek devam etmiştir. 1492 yılında Katolik Krallar (Kastilya Kraliçesi Isabel ve Aragon Kralı II. Ferdinand) tarafından ele geçirilen Alhambra Sarayı önce yağmalanmış, daha sonra çeşitli eklemeler yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1812’de İspanya’yı işgal eden Napolyon orduları da Alhambra’yı yağmalayarak kışla olarak kullanmışlardır. Verilen tüm zararlara rağmen Alhambra uzun süre devam etmiş olan çok özenli restorasyonlar sonunda eski ihtişamlı görüntüsüne tekrar kavuşmuştur.

Alhambra Sarayı İle İlgili Daha Detaylı Bilgi

Booking.com

Traveling Turks

Travelingturks Gezi Rehberi seyahat eden, seyahat etmeyi seven herkes için aynı zamanda deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platformdur. Rehber içindeki bilgilerden faydalanırken aynı zamanda yazılarınız ile diğer kullanıcılara ulaşabilir, uyarılarınızdan, tavsiyelerinizden ve her türlü deneyimlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler