Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Al Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti

El Hamra Sarayı giriş ücreti farklı saat ve bölümlerine ve günün girilen saatine göre değişkenlik gösterir. 2017 yılı itibarı ile Saraylar + Cennet-Ul Arif (Generalife) Bölümüne giriş ücreti 21 €’dur (fiyata sesli rehber dahil değildir).  Alhambra Sarayı’na kabul edilen günlük ziyaretçi sayısı ise 6000 kişi ile sınırlı olduğu için yoğunluktan dolayı bilet bulamayabilir ya da ileri bir tarih verilebilir. Ayrıca uzun bilet kuyruğu ile de karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple giriş biletinizi önceden internet üzerinden buradan alabilir ya da rehberli tura katılabilirsiniz.

El Hambra Sarayı Online Bilet Satış / Rezervasyon

Saray odalarının ısı ve nemden zarar görmemesi için günlük maksimum 6000 ziyaretçinin kabul edildiği Alhambra Sarayı ile ilgili en büyük zorluk bilet bulabilmektir. Biletler çok öncesinden satıldığı için çoğu zaman gişeden bilet bulunamamaktadır. Saraya girişlerin size verilen günde ve tam saatinde yapılması gerekmektedir. Bu sebeple Granada’ya gideceklerin biletlerini seyahat öncesi alarak programlarını bu giriş zamanına göre ayarlamaları tavsiye edilir.

el hamra sarayi

El Hamra Sarayı

Emevi / Müslüman İspanyası’nın, tarihte Endülüs’te kalmış son toprağı olan Granada Sultanlığı’nda 1492 yılına dek hüküm sürmüş olan Ziri ve Nasri Hanedanlığı’nın emir ve sultanlarının yaşadığı kale-saray olan El Hamra Sarayı (Alhambra) ile yazlık saraydan (Generalife) oluşan yerleşim alanı, bugünkü Granada şehrinin içinde kalan bir tepenin üzerinde yeralır. Etrafı kalın sur duvarları, gözlem kuleleri ile çevrili olan bu saray kompleksinin içinde Granada’nın müslüman dönemine ait pek çok saray, bahçeler, fıskiyeli havuzlar ile 1492 sonrası Hristiyan dönemde yapılan V. Carlos Sarayı, oteller ve bir çok tarihi yapı bulunur.

El Hamra kompleksin üç ana bölümden oluşur;

  • En eski kısmını oluşturan ve savunma amaçlı yapılan “Alcazar” bölümü
  • Saraylar bölümü
  • Yazlık saray olarak kullanımış olan Generalife (Cennet-ul Arif)

Kompleksin en eski kısmı olan Alcazar’ın inşaası 9. Yüzyılda başlamış, sarayların inşaası ise 15. Yüzyıl’a dek devam etmiştir. 1492 yılında Katolik Krallar (Kastilya Kraliçesi Isabel ve Aragon Kralı II. Ferdinand) tarafından ele geçirilen Alhambra Sarayı önce yağmalanmış, daha sonra çeşitli eklemeler yapılarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1812’de İspanya’yı işgal eden Napolyon orduları da Alhambra’yı yağmalayarak kışla olarak kullanmışlardır. Verilen tüm zararlara rağmen Alhambra uzun süre devam etmiş olan çok özenli restorasyonlar sonunda eski ihtişamlı görüntüsüne tekrar kavuşmuştur.

Alhambra Sarayı İle İlgili Daha Detaylı Bilgi

Subscribe
Notify of
2 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Turan
25 December 2019 13:35

How can I come from Morocco? By a bus?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x