Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Burç Halife Bileti Ve Özellikleri

Burç Halife Bileti ve Çıkış

Burç Halife: Adres; Downtown Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri. Ulaşım; Taksi veya metro ile. Girişi Dubai Mall Alışveriş Merkezi’nin içindendir. Burj El Halife’ye günlük sınırlı sayıda çıkış izni verilmektedir. Rezervasyonsuz gidildiğinde ücretleri daha yüksek olduğu veya yer bulunmadığı için biletinizi önceden buradan rezerve edebilirsiniz. 

Dubai’de önerilen turlar ve biletler

burç halife bileti dubai downtown

Burç Halife Binası’nın Sıradışı Özellikleri

Dünyanın insan yapımı en yüksek binası olan Burç Halife rezidans ve otel olarak kullanılmaktadır. 830 metre yükseklikte ve 163 katlıdır. 154 katı kullanılabilir, son 9 katı bakım amaçlıdır. Binanın 310.000 km2 kullanım alanı ve 57 asansörü vardır. Asansörlerin ikisi dublekstir. 57 asansörün her biri 12-14 kişi akpasitelidir. Bina güçlendirilmiş betondan 2004 – 2010 yılları arasında inşaa edilmiştir. Burj Al Halifa Dubai’nin en büyük gelişim projesi olan Downtown Dubai projesinin bir parçasıdır ve projenin merkezinde yer alır. Hükümetin petrol ekonomisinden karışık ekonomiye geçişte dünyaca ün kazanmak, sansasyon yaratmak ve böylece turizme ve turizm yatırımlarına ivme kazandırmak için projelendirilmiştir. 1.4 Milyar Dolar’a malolan bu fütiristik yapı Emirlikler’in Başkanı ve aynı zamanda Abu Dabi Emiri olan Halil Bin Zaed Nahyan’ın ismi verilmiştir. Çünkü ekonomik darboğazdan dolayı bitirilemeyen inşaat Abu Dabi Emiri’nin açtığı kredi ile tamamlanmıştır.

İnşaatı New York One World Trade Center’ı da inşaa eden Amerikalı SOM şirketi yapmıştır. Bina yapılırken İslam mimarisinden esinlenilmiştir. Örneğin bütüne bakılınca spiral minare (Samara’daki gibi) biçimindedir. Bina Y biçimlidir. Bu Y destekli taban binanın yüksekliğini çok iyi destekler. Ayrıca her kanatın çok iyi görüş açısı olmasına ve çok iyi gün ışığı almasını sağlar. Dış kaplaması Dubai sıcağından en az etkilenecek şekilde (alüminyum, cam) kaplanmıştır. Sadece bu dış kaplama için Çin’den getirtilen 300 usta çalışmıştır.

Sayılarla Burç El Halife ve Diğer Özellikleri

 • İlk 15 katı ultra lüks Armani Hotel’e aittir. Otelin özel bir girişi vardır.
 • 15 ile 108. katlar arasında 900 daire vardır. Bu dairelerin tamamı satışa çıktıktan sonraki 8 saat içinde satılmıştır. Daha üst katlarda ise ofisler, süitler, restoranlar ve gece kulübü vardır.
 • Dünyanın en hızlı ikinci asansörü (1. si Taipei 101’dedir) Burj Al Halifa’dadır. Saniyede 10 metre çıkar.
 • 160. kata dek, 2909 basamak ile merdivenle çıkılabilir.
 • 43. ve 76. kaatlarda bina sakinlerinin kullanacağı havuzlar vardır.
 • En uçtaki verici kısmı 4000 tonluk çeliktendir ve 200 metre aşağıdan başlar.
 • En üstte hava sıcaklığı aşağıya göre 6 derece daha soğuktur.
 • Dünyanın en yükseğe çıkan (584.5 metre) asansörü ile tek seferde ara vermeden en uzun çıkan asansörü (504 metre) Burç El Halife’dedir.
 • Dünyanın en yüksek gözlem platformu (555. metre / 158. kat)
 • Dünyanın en yüksek gece kulübü (144. kat)
 • Dünyanın en yüksekteki restoranı (122. kat)

Burj Al Halife ile ilgili daha fazla bilgi…

Subscribe
Notify of
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x