Destinations, Travel Suggestions, Tickets, Private Guides, Private Tours...
Destinations, Travel Suggestions, Tickets, Private Guides, Private Tours...

Билети за музејот Лувр

Билети за музејот Лувр

Билети за музејот Лувр (кликнете за да ги видите цените на брзите влезници); Адреса; 75058 Париз (Арондисман 1ер). Телефон; +33 (0) 140 20 53 17. Работно време; отворен секој ден освен вторник од 09:00 до 18:00 часот. Затворено на 01.01, 01.05, 25.12. Среда и петок навечер отворени до 21:45 часот (суспендирани за време на пандемијата). Јавен превоз; Метро линии 1 и 7, станица Palais-Royal Musee du Louvre. Јавен автобус; автобуски броеви 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95. Со брод Батобус; Заливот Франсоа Митеран. Влезна такса; започнува од 17 € од 2022 година.

Најверојатно ќе наидете на долга редица на билетарницата на музејот Лувр. Втор пократок ред ќе биде и за време на безбедносната проверка. Доколку не сте го купиле вашиот билет, можете да го купите од линковите подолу и да влезете без да чекате во долгите линии за билети;

  1. Влезен билет за време на музејот Лувр
  2. Разглед на музејот Лувр со мала група
  3. Временски влезен билет со аудио водич
  4. Временски влезен билет со аудиоводич + крстарење со Сена
  5. Билети и тури за палатата Версај
  6. Гиверни тури од Париз
  7. Тури на Нормандија од Париз

paris louvre müzesi bileti, beklemeden giriş

Цена на билетот за музејот Лувр

Цената на билетот за влез во музејот Лувр е 17 евра за 2022 година. Оваа цена е продажната цена на билетарата на музејот и аудио водичот не е вклучен во оваа цена. Генерално, има мал додаток за билетите што се продаваат преку Интернет.

louvre müzesi bilet fiyatı

Како да стигнете до музејот Лувр; најблиската метро и автобуска станица

Со метро; земете ја линијата L1 или L7 на метро и слезете на станицата Palais Royal Musee Du Louvre.

Со јавен автобус и автобуси „hop on hop off“; Автобусите „Hop On Hop Off“ и јавните автобуски линии 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 и 95 застануваат во близина на Стаклената пирамида на влезот од музејот Лувр.

Со брод, од реката со Батобус; симнете се на пристаништето Лувр во заливот Франсоа Митеран.

louvre müzesi metro ve otobüs ulaşımı

Работни денови и часови

Музејот Лувр е отворен секој ден од 09:00 до 18:00 часот, освен вторник. (затворено во вторник). Отворено е до 21:45 часот во среда и петок навечер, но оваа апликација е суспендирана за време на пандемијата (проверете ги вистинските часови на затворање ако сакате да ја посетите во доцните часови). Музејот ќе биде затворен во деновите 01.01, 01.05 и 25.12.

Louvre Müzesi'nin açılış kapanış saatleri ve günleri

Општи информации за музејот Лувр

Со околу десет милиони посетители секоја година, музејот Лувр (Musée du Louvre) е најпосетуваниот музеј во светот. Во музејот се изложени 460.000 вредни артефакти и историски предмети на вкупна површина од 60.600 квадратни метри кои биле собрани од Франција и речиси сите делови на светот. Музејот Лувр е основан во Палатата Лувр (Palais du Louvre). Оваа огромна палата првично била изградена како тврдина за време на кралот Филип Втори во 12 век. Внатре во подрумот на палатата сè уште можете да ги видите преостанатите ѕидови на овој замок.

Музејот Лувр беше отворен во 1793 година, каде беа изложени 537 слики кои припаѓаат на црквата и на кралското семејство. За време на периодот на Наполеон, бројот на слики и артефакти се зголемил и името на музејот било сменето во Музеј на Наполеон (Musee Napoleon). За време на владеењето на Луј XVIII и Чарлс X колекцијата достигна 200.000 парчиња. И за време на Третата републиканска ера колекцијата достигна 400.000 парчиња со наследство и донации.

 

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x