Categories
Paris

Paris’te Türkçe Rehber

Paris’te Türkçe Rehber

Paris’te Türkçe Rehber; Fransa’nın başkenti ve en büyük şehri olan Paris’i size özel profesyonel Türk rehber eşliğinde gezmek isterseniz bize yazın. Dünyanın en çok turist çeken şehri olan Paris 12 milyon nüfusu ile Fransa’nın en büyük en kozmopolit ve en renkli kentidir. Paris, Louvre ve Orsay gibi dünyaca ünlü tarih ve sanat müzelerinin yanında Eyfel Kulesi, öncü sanat akımları, özgür düşünce ve devrimleri, alternatif yaşam biçimleri ve gastronomi dnyasındaki özel yeri ile adından söz ettirir. Böylesine büyük, renkli ve zengin bir şehri tanımanın en kolay ve keyifli yolu bu şehirde yaşayan ve şehri iyi bilen bir profesyonel rehber ile gezmektir. Paris’te Türkçe rehber kullanmak size zaman kazandırır, daha az zamanda daha çok yer görürsünüz ve rehberinizin anlatımları ile gördükleriniz anlam kazanır. Siz de Paris’i Türk bir rehber ile gezmek isterseniz aşağıdaki örnek tur programlarına göz atabilirsiniz;

türkçe rehber ile özel paris turu

Paris’te Örnek Tur Programları

GÜN 1 – Paris Şehir Turu (8 saat)

Türkçe Rehber ile Paris’i doya doya gezin; bu turda özel araç ile istediğiniz yerden alınacak ve şehri hem panoramik hem de fotoğraf molaları vererek, zaman zaman da kısa yürüyüşler yaparak keşfedeceksiniz. Tur içeriğini değiştirebilirsiniz.

Bu tur sırasında Paris’in tarih, kültür ve yaşam sanatı ile ilgili değerli bilgiler edinecek, en önemli yerlerinin ve yapılarının hikayelerini öğreneceksiniz. Görülecek yerlerden bazıları şu şekildedir; Phantom Of The Opera’ya esin kaynağı olmuş olan Opera Garnier, Place Vendome, Kraliyet Sarayı “Palais Royal” ve Louvre Müzesi (dışarıdan), Seine Nehri, Notre Dame Katedrali, Belediye Binası, Paris’in en sevilen bohem semti Marais, Sorbonne Üniversitesi ve Panteon’un bulunduğu Latin Quarter semti, Lüksemburg Bahçeleri, Aziz Sulpice Kilisesi, sanatçı ve müzisyenlerin semti “Saint Germain”. Burada tipik bir bistroda öğlen yemeğinizi alabilirsiniz. Öğleden sonra gezimiz Fransız Enstitüsü ve Orsay Müzesi (dışarıdan) ile devam edecektir. Görülecek diğer yerler; Versay’da yaşamış olan son kral ve kraliçenin giyotinle öldürüldüğü Condord Meydanı, Champ Elysee (Şanzelize) Bulvarı, Grand Palais, Napolyon’un mezarı “Invalides”, Zafer Takı, Eyfel Kulesi, Renoir, Picasso, Van Gogh gibi sayısız sanatçının yerleşip yaşadığı sanatçılar semti Montmartre, Place du Tertre ve şehrin sembollerinden Sacre Coeur Bazilikası.

pariste kokartlı türk rehber

GÜN 2 – Louvre Müzesi Turu (3 saat)

Paris’te Türkçe Rehber ile Louvre Müzesi’ni bilet sırasına girmeden gezin. Louvre Müzesi Paris’te gezilmesi gereken yerlerin en başında gelir. Tarih, sanat ve arkeoloji alanında dünyanın en zengin ve değerli koleksiyonlarına sahip olan Louvre Müzesi’ni mutlaka bir rehberle gezmenizi tavsiye ediyoruz. Müzede yüzbinlerce eser sergilendiği için uzun saatler dolaşıp görülmesi gereken en değerli eserleri gözden kaçırabilirsiniz. Bu sebeple rehberimiz size müzedeki en ilginç, en değerli ya da sizin ilgi alanınıza giren eserleri gezdirecektir. Tura rehber ile Louvre Müzesi avlusundaki Cam Piramit önünde buluşarak başlıyorsunuz. Bu turun avantajlarından biri de uzun bilet kuyruğunda beklemeden, hızlıca müzeye girebilirsiniz çünkü rehberimiz biletlerinizi önceden ayarlamış olacaktır ya da rehberlere özel gişeden beklemeden alacaktır. Dilerseniz bu 3 saatlik özel tura Seine Nehri’nde tekne turu ile devam edebilirsiniz. Kısa bir yürüyüş sonrası bineceğiniz nehir tekneleri ile Paris’i farklı açılardan görebilir rehberin size özel anlatımı ile daha detaylı tanıyabilirsiniz. Turumuz Louvre Müzesi’nin avlusunda bitecektir.

louvre müzesini türk rehberle gezin

GÜN 3 – Orsay Müzesi Turu (3 saat)

Paris’te Türkçe Rehber ile Orsay Müzesi’ni bilet sırasına girmeden gezin. Paris’te bir tek resim müzesi gezmek istiyorsanız bu kesinlikle Orsay Müzesi olmalıdır. Orsay Müzesi’nin önünde başlayacak olan turda rehberimiz binlerce sanat eseri arasından size en önemli olan eserleri ya da sizin özel ilgi alanınıza giren eserleri gezdirecektir. Müze binası 1900 yılından kalma Orsay  Tren Gar’ının içinde yer alır. Müze dünyanın en geniş empresyonist ve post empresyonist sanat koleksiyonuna sahiptir. Çoğu Fransız olan empresyonist sanatçıların arasında Manet, Degas, Monet, Cezanne, Renoir, Seurat, Sisley, Berthe Morisot, Toulouse Lautrec, Gauguin and Van Gogh sayılabilir. Müzede resim sanatının yanında heykel, fotoğraf ve mobilya koleksiyonlarını da gezebilirsiniz.

türkçe rehber ile özel orsay müzesi turu

GÜN 4 – Versay Sarayı Ve Giverny Turu (8 saat)

Paris’te Türkçe rehber ile Monet’nin izinde; Paris’te yeterince gününüz var ise bu şehrin çevresindeki güzellikleri gezmek için iyi bir fırsat olabilir. Özel araç ile yapılacak olan bu turda rehber sizi istediğiniz yerden alabilir. Turun ilk kısmında şehrin 18 km uzağındaki ünlü Versay (Palais Versailles) sarayını gezeceğiz. Yine biletleriniz ayarlanmış olduğu için uzun bilet kuyruğunda beklemeyeceksiniz. Kral 14. Louis tarafından inşaa edilmiş olan bu ihtişamlı saray büyüklüğü, mimarisi, süslemeleri ve bahçe peysajı ile dünyadaki bir çok ülke saraylarına örnek olmuştur. Marie Antoinnet’in halka hitaben “ekmek bulamazlarsa pasta yesinler” dediği ve Fransız ihtilalinin başladığı bu özel sarayın salonlarını, odalarını ilginç hikayeleri ile birlikte gezeceksiniz. Turumuzun ikinci ayağında ise Paris’ten biraz daha uzaklaşarak yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Normandiya’nın gerçeküstü bir güzelliğe sahip olan Giverny Köyü’ne gidiyoruz. Burada 43 yılını bu cennet köyde geçiren ünlü ressam Claude Monet’in evini ziyaret edecek, köyün sokaklarında, kanallarında kendinizi Monet’in tablolarında hissedeceksiniz.

türkçe konuşan lisanslı rehberle paris versailles sarayı turu

Siz de Paris’i Türkçe bilen profesyonel bir rehber ile gezmek istiyorsanız aşağıdan bize yazabilirsiniz;

Paris’te Türkçe Rehber

Louvre Müzesi

Eyfel Kulesi

Categories
Paris

Paris Taksi Fiyatları

Paris Taksi Fiyatları; Paris’te taksi fiyatları, fiyatlandırma şekli biraz farklıdır. Taksimetreler 2.60 €’dan açılır, kilometre başına ilave edilen ücret taksiye bindiğiniz yerin merkeze olan uzaklığına ve günün saatine göre değişir (tarifeler aşağıdadır). Minimum taksi ücreti ise 7 €‘dur, yani kısa mesafe de gitseniz ödemeniz gereken en az rakam budur. Paris’te taksimetreler taksi trafikte durduğunda veya sizi beklerken de yazmaya devam eder. Örneğin 1 saatlik bekleme süresi için ortalama 32 € – 37 € arası ödersiniz. Miktar yine merkeze olan uzaklığa ve günün saatine göre değişir.

Paris’te Taksi Tarifeleri

 • Tarife A – Km başına 1.06 € yazar (1 saat bekleme 32.10 €). Normal gündüz tarifesidir. Hafta içi 10:00-17:00 saatleri arasında geçerlidir.
 • Tarife B – Km başına 1.30 € yazar (1 saat bekleme 38.10 €). Gece ve resmi tatil günleri tarifesidir. Paris merkezi için 17:00 ile sabah 10:00 arasında ve şehrin yakın banliyölerinde gün boyu geçerlidir.
 • Tarife B – Km başına 1.58 € yazar (1 saat bekleme 35.80 €). Pazar geceleri 00:00 ile sabah 07:00 arası geçerlidir. Aynı zamanda Paris’in uzak banliyöleri için tüm gün boyu, geceleri ve tatil günlerinde geçerlidir.

Paris Havalimanı, Disneyland Taksi Fiyatları

 • Charles de Gaulle (CDG) Havalimanı ile Paris merkez arası; €40-75 arası
 • Orly (ORY) Havalimanı ile Paris merkez arası; €40-60 arası
 • Paris merkezinden Disneyland‘a gidiş; 75 €

Paris’te Taksi Nereden Tutulur?

Paris’te 15.000 taksi ile 800’e yakın taksi durağı vardır. İster bu taksi duraklarından birinden ya da yolda herhangi bir noktadan el işareti yaparak müsait bir taksiye binebilirsiniz.

Taksi Çağırma

Taksi çağırmak istiyor iseniz 4 € ilave ücreti vardır. Bu fiyat önceden yapılan rezervasyonlarda 7 €’dur.

 • Taxi Appel 01 43 55 92 64
 • Le Cab 01 58 62 56 25
 • Al Moutez 06 33 25 77 25

Taksi Kullanımı İle İlgili Diğer Notlar

 • Paris’te taksilerin bir taksi durağına 50 metreden daha yakın bir noktadan yolcu almaları yasaktır.
 • Taksilerin şapkasındaki beyaz ışık yanıyor ise taksi yolcu almaya müsaittir.
 • Valiz için ayrı bir ücret ödemeniz gerekmez.
 • Büyük boy taksilerde 4. kişiden sonraki her bir kişi için 4 € fark ücret vardır.
 • Paris’te Uber Taksi uygulaması vardır.
 • Tüm taksilerde kredi kartı geçerlidir.

Not; Yukarıdaki fiyatlar 2018 yılına aittir.

Categories
Paris

Paris Metrosu

Paris Metrosu

Paris metrosu bilet fiyatları bilet çeşitlerine göre değişir; “tek binişlik bilet, günlük, haftalık veya aylık sınırsız biniş” şeklinde bilet ve indirimli pass kartlar vardır. Tek binişlik bilet “Ticket t+”dır. Bu tek binişlik biletin 10’luk koçan şeklinde olanı (carnet) % 20 kadar daha ucuza gelir. Günlük, haftalık ve aylık pass kartlar ise “carnet” denilen 10’luk biletlere göre genellikle daha avantajlıdır. Tüm biletler ve pass kartlar aynı zamanda şehir içi trenlerde (RER) ve belediye otobüslerinde de geçerlidir. Biletler ve pass kartların fiyatları ve şartları nedir, nereden alınır gibi bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Güncel metro saatleri ve bilet fiyatları için; Paris Metrosu Resmi Websitesi

Paris Metro Bölgeleri (Zone’lar)

Paris Metrosu’nu kullanmadan önce, bizim Türkiye’de henüz kullanmadığımız zone (zon şeklinde okunur) kavramını bilmek gerekiyor. Fransızlar Paris’i ulaşım açısından uzaklığa göre 1-6 arasında bölgelere ayırmışlar. Metro ve tren bilet fiyatları da zone’lara göre değişiyor. Zone 1 şehrin en merkezi noktası iken en uzak noktası 6. zone içinde kalıyor. Aşağıda sarı ile gösterilen 1 ile 3 arasındaki bölgeyi gösteriyor. Paris’in turistik bölgesi ise Zone 1 içinde yer alır. Eyfel Kulesi, Louvre ve Orsay Müzesi ile Notre Dame, Montparnasse, Şanzelize, Zafer Takı gibi tüm turistik bölgeler Zone 1 sınırları içindedir.

paris metrosu, zonlar, bölgeler

Bilet Çeşitleri & Fiyatları

paris metro bilet ücreti

Paris Metrosu farklı bilet seçenekleri;

Ticket T +

Ticket t+ Paris Metrosu’nda kullanabileceğiniz tek binişlik bilettir. Bu bileti ilk kullanımınızdan itibaren 90 dakikalık süre içinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ticket t+ metro dışında RER (şehir içi / banliyö trenleri), tramvay, Montmarte füniküleri, belediye otobüslerinin gündüz ve gece (sabaha dek) servislerinde kullanabilirsiniz.

“Ticket t +” ile aşağıdaki aktarmaları yapabilirsiniz;

 • Metro – Metro
 • Metro – RER trenleri (şehir içi)
 • RER – RER trenleri (şehir içi)
 • Belediye Otobüsü – Belediye Otobüsü (RATP ve OPTILE ağları dahildir)
 • Belediye Otobüsü – Tramvay
 • Tramvay – Tramvay

Ticket t+ ile şu aktarmaları yapamazsınız;

 • Metro – Belediye Otobüsü
 • Metro – Tramvay
 • RER trenleri – Tramvay

Ticket t + Bilet Fiyatı

 • Ticket t+ (Tek bilet); € 1.90
 • Ticket t+  (Carnet / 10’luk bilet); € 14.50

Çocuk İndirimleri;

 • 0-4 yaş arası; ücretsiz
 • 4-10 yaş arası; tekli bilet tam fiyat, 10’lu bilet (carnet) % 50 indirimli

Ticket t + Bileti Nereden Alınır?

 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki makinalardan (madeni para ve kredi kartı geçer)
 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki gişelerden (her durakta olmayabilir)
 • Belediye otobüsü şoförlerinden (bu durumda 20 cents fazla ödersiniz ve bu bileti aktarmalarda kullanamazsınız)
paris metro açılış kapanış saati
Montmartre Füniküler

İndirim Kartları & Fiyatları

Mobilis

Mobilis Ticket bir günlük limitsiz kullanım hakkı verir. Paris ulaşım ağı açısından zonlara (zones) ayrılmıştır ve bilet fiyatları seyahat etmek istediğiniz zonlara göre değişir. Turistik ve merkezi yerlerin çoğu “zone 1-2” içinde kalmaktadır. Zonlara göre “Mobilis” fiyatları şu şekildedir;

 • Zones 1-2    7 €
 • Zones 1-3    9.30 €
 • Zones 1-4    11.50 €
 • Zones 1-5    16.60 €

Mobilis Kart Nerden Alınır?

 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki makinalardan (madeni para ve kredi kartı geçer)
 • Metro, RER (tren) ve tramvay duraklarındaki gişelerden (her durakta olmayabilir)
 • Anlaşmalı kiösklerden (gazete bayileri)

Paris "Metropolitan" Metro Durağı Girişi

“Navigo Découverte” İndirimli Pass Kartı

Navigo Pass Parislilerin kullandığı en popüler indirimli pass karttır. Fakat bu kartın turistler tarafından kullanılan biçimi “Navigo Découverte” olanıdır. Navigo pass belediye otobüslerinde, metro, RER ve Ile-de-France (Transilien) trenlerinde geçerlidir. Navigo kartı 4 farklı biçimde satışa sunulur;

 • Haftalık
 • Aylık
 • İki zone’u kapsayan
 • Tüm zone’ları kapsayan
Paris Metrosu Navigo İndirim Kartı
Navigo İndirimli Ulaşım Kartı

Navigo Pass İndirim Kartı almadan önce bilmeniz gerekenler;

 • Kartı ilk alışınızda bir seferliğine 5 € kart parası ödemeniz gerekir, kullanmak için ve bittikçe içine para yüklemeniz gerekir
 • Kartı satın alırken bir adet vesikalık fotoğraf (pasaport fotoğrafı boyutlarında) vermeniz gerekiyor. Aylık kartlar için görevliler anlık dijital fotoğraf çekilebilmektedir.
 • İki çeşit Navigo Card vardır; “Navigo” Paris’te yaşayanlar için “Navigo Découverte” ise turistler içindir.
 • Bu kartla aynı zamanda Charles De Gaulle CDG), Orly (ORY) Havalimanları, Disneyland ve Versailles Sarayı‘na gidebilirsiniz.
 • Biletlerinizi, varsa, araçların içindeki makinelerde işletmeyi unutmayınız, kontrol olursa cezası yüksektir.
 • Haftalık kartların geçerliliği pazartesi gecesi 12’de başlar ve pazar gecesi 23:59’de biter. Yani salı günü satın aldığınız Navigo kartını 6 gün kullanabilirsiniz. Eğer bu period size uymuyor ise sizin için aşağıdaki “Paris Visite Card” daha uygun olabililir.

Navigo Découverte Kart Fiyatı

Fiyatlar haftalık ve aylık kartlar için farklıdır. 2017 yılından itibaren Paris Ulaşım Birimi “RATP” Paris’in merkezi olan Zone1’den veya Zone 1’e yapılan binişlerde zone uygulamasını kaldırdı.  Bu sebeple, aşağıdaki şekilde, zone’lar (bölgeler) arası çok az fiyat farkları vardır;

Haftalık “Navigo Découverte” Fiyatı
 • Tüm zone’lar /  22.80 €
 • Zone 2-3  /  20,85 €
 • Zones 3-4 /  20,20 €
 • 4-5 numaralı bölgeler  /  19,85 € (Charles de Gaulle Havalimanı, Versay, Disneyland, Orly Havalimanı için sadece Orlybus otobüs servisinde geçerlidir, tren değil (2018).
Aylık “Navigo Découverte” Fiyatı
 • Tüm zone’lar /  75,20 €
 • Zones 2-3 / € 68.60
 • Zones 3-4 / 66,80 €
 • Zones 4-5 / 65,20 € (Charles de Gaulle Havalimanı, Versay, Disneyland, Orly Havalimanı için sadece Orlybus otobüs servisinde geçerlidir, tren değil (2018).

Navigo Kart Nereden Alınır?

 • Büyük metro duraklarındaki gişelerden ve havalimanlarından.

Paris Visite Pass

“Paris Visite” indirimli pass kartını 1, 2, 3 veya 5 günlük olarak satın alabilirsiniz. Aldığınız andan itibaren kullanacağınız son günün bitimine dek geçerlidir. Bu kart ile kullanabileceğiniz vasıtalar;

 • Metro
 • Belediye otobüsleri
 • RER trenleri
 • Tramvaylar
 • Orlyval (Orly Havalimanı için hafif metro)
 • Montmartrobus
 • Metronun çalışmadığı saatlerde gece otobüsleri (Noctilien)
 • Montmartre Füniküleri

Alternatif olarak bir çok yerde indirimler ve ücretsiz girişler sunan Paris Şehir Kartı‘nın özelliklerine de bakabilirsiniz.

Paris Visite Pass Kartı Fiyatı

Zone 1-3
 • 1 günlük –   € 12.00
 • 2 günlük – € 19.50
 • 3 günlük – € 26.65
 • 5 günlük – € 38.35
Zone 1-6 (Charles de Gaulle, Orly, Disneyland and Versailles)
 • 1 günlük –    € 25.25
 • 2 günlük – € 38.35
 • 3 günlük – € 53.75
 • 5 günlük – € 65.80

4-11 yaş arası çocuklar bilet fiyatının yaklaşık yarısını öder. Bu kart aynı zamanda Paris’te gezilecek yerlerde bazı indirimler de sunar (aşağıdaki listeye bakınız). Eğer 4 günlükten fazla satın alacaksanız Paris Visite Card Navigo’ya göre daha avantajlıdır. Üstelik “zone 1-6” satın alırsanız havaalanı, Disneyland ve Versay Sarayı’na gidiş geliş için de (zone 1-6) ekstra ödeme yapmamış olacaksınız.

Eyfel Kulesi’nde Romantik Akşam Yemeği

Paris Visite Pass Kart Nereden Alınır?

Turizm informasyon ofislerinden, metro ve tren istasyonlarındaki gişelerden, havalimanlarından.

Paris Visite Card İndirimleri (2017)

Zafer Takı: 20% off
Conciergerie: giriş ücretinden %20 indirim
Dali Universe Museum: 11€ yerine 6€.
Army Museum/Invalides: Kalıcı sergiye %20 indirim
Seine Nehrinde Tekne Turu: %25
Hop On Hop Off Otobüsleri: 29€ yerine 25€
Chateau de Fontainebleau: 2€ indirim
France Miniature: %30
Grevin Müzesi: %30
Provins: 11,40€ yerine 7,50€ (4 farklı yere giriş)
Montparnasse Gökdeleni: %30%
Galeries Lafayette’de alışveriş: 10%

Metro Açılış-Kapanış Saatleri

 • Tatil günleri dahil yılın her günü açıktır
 • Pazar – Perşembe arası 05:30’dan 00:40’e kadar açıktır.
 • Cuma, Cumartesi, ve resmi tatil günlerinin arifesinde hatta ve gideceği yere bağlı olarak seferler ortalama 01.40’a dek sürer.

Paris Metro Haritası

paris metro haritası

Categories
Paris

Paris Pass Card

Paris Ucuz Nasıl Gezilir?

Paris sadece Fransa’nın değil dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir. Paris’e gezmek için gittiyseniz masraflarınız tahmininizin ve bütçenizin çok üzerine çıkabilir. Paris’te görülmesi gereken çok yer var ve gerek yeme içme, gerek konaklama ve gerekse giriş ücreti fiyatları Avrupa’nın bir çok şehrine kıyasla oldukça yüksek. Paris’in olmazsa olmazları arasında “Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi’ne çıkış, Seine Nehri’nde tekne turu ve Orsay Müzesi ilk sırada geliyor. Zaman ve bütçenize bağlı olarak ikincil tavsiyelerimiz arasında Versailles Sarayı ile Moulen Rouge veya Lido de Paris gibi kabareleri de sayabiliriz.

Havalimanı Ulaşım

Bütçe hesabı yapıyorsanız hesaba havalimanından başlamanız gerekiyor. Çünkü Paris’in her iki havalimanı da merkeze yakın değil ve taksi ücreti Charles de Gaulle (CDG) ve Orly Havalimanları için günün saatine ve şehrin gideceğiniz yerine bağlı olarak 40-65 € arasında değişiyor. Alternatif olarak CDG’den 9.75 € karşılığında tren (RER) ile veya 16 €’ya shuttle otobüsler ile gidebilirsiniz. Orly Havalimanı’n’dan ise 8 € karşılığı Orlybus otobüs servisi ile en yakın metro durağı olan Denfert – Rochereau’ya ulaşabiliyorsunuz.

Şehir İçi Ulaşım

T+ Tickets Metro Kartı

Paris’te gezilecek bu yerlerin yanında toplu taşıma kullansanız da ulaşım da oldukça maliyetlidir. Bunun için en iyi seçenek tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan ve turistik bölgelerin çoğunu (Zone 1 ve Zone 2) kapsayan 10’luk “T+ Tickets” ulaşım kartı almanız. Bu kartı metro duraklarından alabiliyorsunuz. Bu şekilde yaklaşık (18 € yerine 14.80 €) % 20 kadar tasarruf edebilirsiniz.  Bu bileti turistik bölgelerin çoğunu kapsayan Zone 1 ve Zone 2 bölgeleri içinde kullanabilirsiniz.

Navigo Découverte Card

Navigo Découverte Card, 1 haftalık toplu ulaşım kartıdır ve Pazartesi “00:00’dan Pazar 23:59:59’a dek” geçerlidir. Navigo kart ile Paris’te şehir içi ulaşımınızı oldukça ucuza maledebileceğiniz gibi Versay, Disneyland ve Charles de Gaulle ve Orly Havalimanına da ücretsiz gidip gelebilirsiniz. Navigo Card’ın 5 € kart ücreti var ve bunun üzerine haftalık 22.80 € yüklemeniz gerekiyor.

Paris Pass Card

Eğer Paris’i doyasıya gezmek ister, girip çıkmadığım yer kalmasın derseniz, o zaman “Paris Pass” kartı sizin için oldukça avantajlı olabilir. Bu kartı kaç günlük satın alırsanız, o gün içerisinde size ücretsiz sınırsız ve ücretsiz toplu taşıma yanında bir çok müzeye ücretsiz veya indirimli giriş imkanı veriyor.

“Paris Pass Kartı” ile elde edeceğiniz avantajlardan bazıları aşağıdadır. Avantajlar listesinin içeriiği değişebilir, satın almadan önce kontrol ediniz.

 • 60’tan fazla müze ve turistik yere ücretsiz hızlı giriş (Louvre, Orsay Müzesi, Rodin Müzesi, Picasso Müzesi, Saint Chapelle Kraliyet Şapeli..)
 • Paris içinde sınırsız ve ücretsiz metro, otobüs ve tren ulaşımı
 • Seine Nehri Gezisi
 • Özel indirimler
 • Paris haritası

Konaklama

Categories
Paris

Paris Gezi Rehberi

Paris Gezi Rehberi

Paris Gezi Rehberi; Dünya’nın en fazla turist çeken şehri Paris bir çok kişi tarafında “aşıklar şehri”dir. Paris’te yaşanmış sayısız aşk hikayesi, aşkın binbir rengi üzerine çekilmiş filmler, yazılmış kitaplar ve aşk üzerine bestelenen müzikler Paris’e bu ünvanı kazandırmış. Paris yüzyıllarca dünyaya yön veren sanat akımları ile sanatın da beşkenti olarak da anılır. Sayısız yazar ve ressam bu şehrin sokaklarından, gecesinden gündüzünden, kışındaan baharından ilham almış. Osmanlı Devleti resim eğitimi için ilk yeteneklerini Paris’ göndermiş. Türk resminin en önemli isimlerinden Fikret Mualla, Mübin Orhon, Nejad Devrim, Selim Turan ve nice yeteneklerimiz bu şehirde yaşamış ve üretmişler. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra insanları peşinden sürükleyen moda akımlarını da unutmamak gerekir. Paris dünyada modanın da başkentidir.

Paris’te yaşam milyonlarca Parisli için stil ve romantizm üzerine kurulmuşken aşkı yaşayamayan ya da yaşayamayan milyonlar için de yalnızlıktır. Ünlü Paris kafelerinde yalnız insanları sık sık, kabullenmişlik içinde kahvelerini yudumlar ve sabah gazetelerini okurken görebilirsiniz. Bahar geldiğinde ise bu görüntüler devasa bir çiçek buketini kucaklamış, hızla evine giden yalnız bayanlarla renklenir.

paris gezilecek yerler

Yukarıda anlattığımız romantik ve bohem manzaralar tek başına Paris’i temsil etmiyor elbette. Bu manzaraların yanında bazı rahatsız edici görüntüler de yok değil; bazen yanınızdan geçen çarşaflı bir kadın, tehditkar bakışlı göçmen gençler ve hatta Şanzelize’deki gazete bayiinde satılan cihada çağrı kitapları..

Artık kimse Paris’e eski filmlerdeki gibi romantizm yaşamaya gelmiyor. Yılda 18 milyonu geçen ziyaretçinin çoğunluğu gezi listelerinin en başındaki bu şehrin yanına bir tik atıp bir sonraki destinasyon ne olacak (genellikle İtalya) onu düşünmeye başlıyorlar. Evet Paris, gezginler arasında İtalya ile birlikte ilk seyahat noktası olmayı devam ettiriyor. Haksızlar mı? Elbette hayır. Sadece Louvre Müzesi dahi bu şehre gelmek için tek başına bir sebep olabilir. Bunun yanına Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Orsay Müzesi ve Seine Nehri’nde tekne turunu da ilave ederseniz en klasik Paris turunu tamamlamış olursunuz. Biraz daha zamanınız var ise elbette görülecek daha çok yer var. İşte size tam liste; Paris Gezilecek Yerler Listesi.

Paris gezmesi zor bir şehir değil. Gezilecek yerlerin bazıları yürüyerek ya da metro ile yakın bir mesafede. Paris şehri tam ortasından kıvrılarak geçen geniş Seine Nehri ile ikiye ayrılmış. Nehrin kuzey kısmı Rive Droite (Sağ Yaka) diğeri de Rive Gauche (Sol Yaka) olarak anılıyor. Genel bir bilgi olarak şehrin 20 bölgeye ayrıldığını söyleyelim. Bu bölgelere Fransızca’da “semt, bölge” “arrondissement” deniyor ve adreslerde mutlaka kaçıncı bölge belirtiliyor. Bölgeler, en merkezde yer alan “1. arrondissement”‘ten başlayıp uzak banliyölere doğru gidiyor. Yani oteliniz 1. Arrondissement’te ise şehrin kalbinde, 20. Arrondissement’te ise şehrin en dışındasınız. Bu arada Paris’in merkezi 10 km çapında bir alanı kaplıyor ve gezilecek yerlerin çoğu (metroda Zone 1 ve Zone 2 bölgeleri) bu alan içerisindedir. Gideceğiniz yer yürüyerek uzak ise her 500 metre yürüyüş mesafesinde bir metro istasyonu bulabileceğinizi de unutmayın.

Paris Gezi Rehberi
Paris Gezi Rehberi; Notre Dame Katedrali

Paris Gezi Rehberi

Eyfel Kulesi’ne çıkmayı sakın ihmal etmeyin, burası tüm Paris’i en yüksekten görebileceğiniz noktadır, manzara gerçekten nefes kesici. Bu arada Eyfel Kulesi’ne çıkmak için neredeyse her zaman uzun bilet kuyrukları oluyor. Fakat biletinizi önceden buradan alırsanız, sıra beklemeden girebilirsiniz. Seine Nehri’nde Bateau Mouche tekneleri ile yapacağınız bir nehir gezintisini de mutlaka listenize alın. Hele ki bu geziyi yaz aylarında ve gün batımında yapma imkanınız olursa göreceğiniz alacağınız keyif ikiye katlanacak diyebiliriz, bizden söylemesi. Diğer bir önerimiz ise Louvre Müzesi‘ne en az bir tam gün ayırmanız ve girişinizi sabah erken bir saatte yapmanız. Aksi taktirde yarım günde, bu devasa müzenin içinde koşturmaktan hiç bir esere yeterli vakit ayıramayacak, belki en önemli bir çok eseri göremeden çıkmak zorunda kalacaksınız. Sanata, özellikle de resim sanatına var ise Orsay Müzesi‘ni de kesinlikle görmelisiniz. Bu müze dünyanın en önemli empresyonist sanat müzesidir dünyada hiç bir müzede bu kadar çok dünyaca ünlü tabloyu bir arada göremezsiniz. Evet bizden öneriler şimdilik bu kadar. Yorulduktan sonra da Paris’in kafelerinde kahvenizi yudumlamayı akşam da Marais semtinde gençler arasına karışmayı unutmayın…

Moulin Rouge Gösterisi
Paris Gezi Rehberi; Moulin Rouge Kabaresi
Categories
Fiyatlar Fransa

Fransa’da Fiyatlar

Fransa’da Fiyatlar

Fransa’da Fiyatlar; aşağıdaki fiyatlar ortalamadır ve 2017 yılına aittir.

Market Fiyatları

Süt (orta kalite), (1 lt) – 0.95 €
Beyaz Ekmek (500 Gr) – 1.30 €
Beyaz Pirinç, (1 kg) – 1.70 €
Yumurta (12 Adet) – 2.70 €
Yerel Peynir (1 kg) – 13.50 €
Tavuk Göğsü (Derisiz ve kemiksiz, 1 kg) – 10.00 €
Biftek (1 kg) – 16.50 €
Elma (1 kg) – 2.30 €
Muz (1 kg) – 1.85 €
Portakal (1 kg) – 2.15 €
Domates (1 kg) – 2.35 €
Patates (1 kg) – 1.50 €
Soğan (1 kg) – 1.70 €
Marul (1 baş) – 1.00 €
Su (1.5 lt şişede) – 0.65 €
1 Şişe Şarap (Orta Fiyat Kategorisi) – 6.00 €
Yerli Bira (0.5 liter bottle) – 1.55 €
İthal Bira (0.33 lt şişe) – 1.60 €
1 Paket Sigara (Marlboro) – 7.00 €

Şehirlere Göre Otel Tavsiyesi

Paris     Cannes     Nice     Chamonix 

Courchevel    Marsilya     Aix En Provance

 Avignon     Saint Tropez     Strasbourg     

Arles     Antibes     Toulouse     Bordeaux

Lille    Montpellier     Lyon    Colmar

Restoranda Yeme İçme

Yemek (Pahalı Olmayan Restoranda) – 12.00 €
2 Kişilik Yemek (Orta Karar Restoranda 3 çeşit yemek) – 45 €
Mc Donalds’da Combo Menü – 8.00 €
Yerli Bira (0.5 lt) – 5.00 €
İthal Bira (0.33 lt) – 4.50 €
Cappuccino (orta boy) – 2.65 €
Coca Cola (0.33 lt, şişede) – 2.30 €
Su (0.33 lt) – 1.55 €

Ulaşım Fiyatları

Tek Yön Belediye Otobüsü / Metro Bileti – 1.65 €
Aylık Paso (Orta Fiyat Kategorisi) – 60.00 €
Taksi Metre Açılış (Gündüz Tarifesi) – 5.00 €
Taksi, Km Başına (Gündüz Tarifesi) – 1.70 €
Taksi, 1 Saat Bekleme (Gündüz Tarifesi) – 30.00 €
Benzin (1 lt) – 1.28 €
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Veya Eşdeğer Yeni Bir Araba) – 19,900.00 €
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Veya Eşdeğer Yeni Bir Araba) – 21,200.00 €

Aylık Giderler

Temel Ev Gideleri (Elektrik, Isınma, Su, Çöp) 85 m2 Daire İçin – 142.00 €
1 dakikalık Kontorlü Telefon Görüşmesi (İndirimsiz, Kampanyasız Tarife) – 0.20 €
Internet (10 Mbps, Sınırsız, Kablo Veya ADSL) – 26.50 €

Kıyafet Ve Ayakkabı

1 Pantalon (Levis 501 Veya Benzeri) – 82.00 €
1 Yazlık Kıyafet, Zara H&M Gibi Zincir Bir Mağazada – 38.00 €
1 Çift Nike Koşu Ayakkabısı (Orta Fiyat Sınıfında) – 83.00 €
1 Çift Klasik Erkek Deri Ayakkabısı – 105.00 €

Çocuk Bakımı

Özel Anaokulu veya Kreş, Bir Çocuk İçin Aylık Ödeme – 550.00 €
Uluslararası İlkokul Bir Çocuk İçin Yıllık Ödeme – 23.000.00 €

Spor Ve Boş Zaman

Fitness Spor Kulübü, 1 Yetişkin İçin Aylık Ödeme – 40.00 €
Tenis Kortu Kiralama (Haftasonu, 1 Saat) – 15.00 €
Sinema (Yabancı Filmler), 1 Kişilik Bilet – 10.00 €

Aylık Daire Kiraları

1 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezinde – 665.00 €
1 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezi Dışında – 530.00 €
3 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezinde – 1.150.00 €
1 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezi Dışında – 870.00 €

Satılık Daire Fiyatları

Şehir Merkezinde Daire, M2 Fiyatı – 4,750.00 €
Şehir Merkezi Dışında Daire, M2 Fiyatı – 3,050.00 €

Maaşlar Ve Finans

Ortalama Aylık Maaş (Net) 1.900.00 €
Mortgage Faiz Yüzdeleri, Yıllık % 2.45

Categories
Fiyatlar Paris

Paris’te Fiyatlar

Paris’te Fiyatlar

Paris’te Fiyatlar; aşağıdaki fiyatlar ortalamadır ve 2017 yılına aittir.

Market Fiyatları

Süt (orta kalite), (1 lt) – 1.10 €
Beyaz Ekmek (500 Gr) – 1.40 €
Beyaz Pirinç, (1 kg) – 1.95 €
Yumurta (12 Adet) – 3.15 €
Yerel Peynir (1 kg) – 14.50 €
Tavuk Göğsü (Derisiz ve kemiksiz, 1 kg) – 12.30 €
Biftek (1 kg) – 19.00 €
Elma (1 kg) – 2.50 €
Muz (1 kg) – 1.90 €
Portakal (1 kg) – 2.40 €
Domates (1 kg) – 2.70 €
Patates (1 kg) – 1.70 €
Soğan (1 kg) – 2.05 €
Marul (1 baş) – 1.35 €
Su (1.5 lt şişede) – 0.80 €
1 Şişe Şarap (Orta Fiyat Kategorisi) – 6.00 €
Yerli Bira (0.5 liter bottle) – 1.75 €
İthal Bira (0.33 lt şişe) – 1.90 €
1 Paket Sigara (Marlboro) – 7.00 €

Restoranda Yeme İçme

Yemek (Pahalı Olmayan Restoranda) – 13.00 €
2 Kişilik Yemek (Orta Karar Restoranda 3 çeşit yemek) – 50 €
Mc Donalds’da Combo Menü – 8.00 €
Yerli Bira (0.5 lt) – 6.00 €
İthal Bira (0.33 lt) – 6.00 €
Cappuccino (orta boy) – 3.50 €
Coca Cola (0.33 lt, şişede) – 2.95 €
Su (0.33 lt) – 2.00 €

Ulaşım Fiyatları

Tek Yön Belediye Otobüsü / Metro Bileti – 1.85 €
Aylık Paso (Orta Fiyat Kategorisi) – 72.00 €
Taksi Metre Açılış (Gündüz Tarifesi) – 5.00 €
Taksi, Km Başına (Gündüz Tarifesi) – 1.30 €
Taksi, 1 Saat Bekleme (Gündüz Tarifesi) – 35.00 €
Benzin (1 lt) – 1.35 €
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Veya Eşdeğer Yeni Bir Araba) – 19,900.00 €
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Veya Eşdeğer Yeni Bir Araba) – 19,100.00 €

Aylık Giderler

Temel Ev Gideleri (Elektrik, Isınma, Su, Çöp) 85 m2 Daire İçin – 170.00 €
1 dakikalık Kontorlü Telefon Görüşmesi (İndirimsiz, Kampanyasız Tarife) – 0.14 €
Internet (10 Mbps, Sınırsız, Kablo Veya ADSL) – 26.50 €

Kıyafet Ve Ayakkabı

1 Pantalon (Levis 501 Veya Benzeri) – 87.00 €
1 Yazlık Kıyafet, Zara H&M Gibi Zincir Bir Mağazada – 38.50 €
1 Çift Nike Koşu Ayakkabısı (Orta Fiyat Sınıfında) – 87.00 €
1 Çift Klasik Erkek Deri Ayakkabısı – 120.00 €

Çocuk Bakımı

Özel Anaokulu veya Kreş, Bir Çocuk İçin Aylık Ödeme – 570.00 €
Uluslararası İlkokul Bir Çocuk İçin Yıllık Ödeme – 23.000.00 €

Spor Ve Boş Zaman

Fitness Spor Kulübü, 1 Yetişkin İçin Aylık Ödeme – 50.00 €
Tenis Kortu Kiralama (Haftasonu, 1 Saat) – 13.50 €
Sinema (Yabancı Filmler), 1 Kişilik Bilet – 10.00 €

Aylık Daire Kiraları

1 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezinde – 1.090.00 €
1 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezi Dışında – 785.00 €
3 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezinde – 2.200.00 €
1 Yatak odalı Daire, Şehir Merkezi Dışında – 1.450.00 €

Satılık Daire Fiyatları

Şehir Merkezinde Daire, M2 Fiyatı – 9,600.00 €
Şehir Merkezi Dışında Daire, M2 Fiyatı – 6,100.00 €

Maaşlar Ve Finans

Ortalama Aylık Maaş (Net) 2.390.00 €
Mortgage Faiz Yüzdeleri, Yıllık % 2.10

Categories
Paris

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi (Musee d’Orsay) / Adres; 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris. Giriş Ücreti; 12 €. Buradan sıra beklemeden girmek için öncelikli giriş bileti alabilirsiniz. Nasıl Gidilir; Metro: 12 Numaralı hat ile (Solférino Durağı). Tren (RER) ile C hattı (Musée d’Orsay Durağı). Otobüs ile 24, 63, 68, 69, 73, 83, 84, 94 numaralı hatlar. Giriş; A Kapısı münferit girişler için, C Kapısı biletini önceden almış öncelikli giriş hakkı olanlar için. Açılış-Kapanış Saatleri; 09.30-18:00. Perşembe günleri kapanış 21:45. Pazartesi günleri kapalı. 1 Mayıs ve 25 Aralık günleri kapalı. 

orsay müzesi
Orsay Müzesi

Empresyonist sanatın mabedi sayılan ve 1986 yılında açılan bu dünyaca ünlü müze Paris’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Seine Nehri’nin sol kıyısında, müzenin içinde kurulduğu etkileyici ve büyük yapı 1900 başlarında, Belle Epoque döneminde Orsay Tren Garı (Gar d’Orsay) olarak kullanılmış. Orsay müzesi empresyonist ve post-empresyonist sanat akımlarına adanmış olan dünyanın en kapsamlı ve en önemli müzesidir.

orsay müzesi van gogh
Van Gogh – Ren Üstünde Yıldızlı Gece

Müzede empresyonist dönemin en önemli ressamlarının başyapıtlarını bir arada görebilirsiniz. Bu sanatçılar klasik empresyonist döneme ait olan Degas, Manet, Monet, Seurat, Sisley ve Renoir‘dan post-empresyonist ressamlar olan Bonnard, Cézanne ve Van Gogh‘a dek uzanıyor. Müzedeki en önemli eserler arasında Claude Monet tarafından yapılmış Saksağan (The Magpie) tablosu, Saint-Lazare Garı ve Kırda Piknik (Luncheon on the Grass) tabloları ile Renoir’ın Montmartre’da resmettiği Moulin de la Galette Balosu tablosu en önemlilerin başında geliyor. Orsay Müzesi empresyonist sanat tarihini Monet’nin yumuşak fırça darbelerinden Gauguin‘in sert çizgili renkli tasvirlerine dek baştan sona görebileceğiniz dünyadaki en kapsamlı sanat müzesidir. Müzede resim dışında dekoratif objeler, mobilyalar, heykeller ve fotoğraflar da sergileniyor.

orsay müzesine nasıl gidilir

Müzenin içinde yorulanlar için iki adet kafe ve kendini şımartmak isteyenler için bir tane üst sınıf bir restoran hizmet veriyor. Bu restoran daha önce müzenin yerinde olan Hôtel d’Orsay‘a ait idi ve altın kaplama tavanları ve ışıltılı avizeleri ile tarihi miras listesindedir.

Orsay Müzesi’ndeki Önemli Eserler

 • Gustave Courbet;  The Artist’s Studio (Sanatçının Stüdyosu), A Burial at Ornans (Ornans’ta Cenaze), L’Origine du monde (Dünyanın Merkezi)
 • Jean-François Millet; The Gleaners (Tarlada Çalışanlar)
 • Alexandre Cabanel; The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu)
 • Édouard Manet; Olympia, The Balcony (Balkon), The Luncheon on the Grass (Kırda Öğle Yemeği)
 • Edgar Degas; Portraits (Portreler), At the Stock Exchange (Borsada), L’Absinthe (Absent İçenler)
 • Paul Cézanne; tüm tabloları
 • Claude Monet; tüm tabloları
 • Pierre Auguste Renoir; tüm tabloları
 • Gustave Caillebotte; The Floor Scrapers (Sistreciler)
 • Vincent van Gogh; Eugène Boch, The Church at Auvers (Auvers Kilisesi),Starry Night Over the Rhone (Ren Nehri Üstünde Yıldızlı Gece) Portrait of Dr. Gachet (Dr Gachet Portresi), Bedroom in Arles (Arles’de Yatak Odası)
 • Paul Gauguin; Tahitian Women on the Beach (Plajda Tahitili Kadın)
 • Georges Seurat; The Circus (Sirk)
 • James McNeill Whistler; Whistler’s Mother (Annem)
 • William-Adolphe Bouguereau; The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu)
orsay müzesi önemli tablolar
Édouard Manet / Kırda Öğle Yemeği

Orsay Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Orsay Müzesi, Paris’in merkezinde, Seine Nehri‘nin sol kıyısındaki Gare d’Orsay binası içindedir. Mesafe olarak, Seine Nehri’nin diğer yakasındaki Louvre Müzesi’nden 15 dakika (1 Km) yürüme mesafesindedir.

Categories
Paris

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali (Notre Dame de Paris) / Açılış Saatleri; yılın her günü sabah 07:45 ile 18:45 saatleri arasında ziyarete açıktır (cumartesi pazar günleri 19:15’e dek). Katedrale giriş ücretsizdir. Fakat kulelerine çıkış ücreti 10 €, kript bölümüne giriş ücreti ise 5 €’dur (2017).

Bir çok Fransıza göre dünya gotik mimarisinin en muhteşem örneği olan Paris’teki Notre Dame Katedrali, Latin Quarter semti yakınında ve Seine Nehri üzerinde bir ada olan Ile de la Cité üzerinde inşaa edilmiştir. Bu ada aynı zamanda Paris’in coğrafi ve tarihi merkezi sayılır. Romalılar bir Gal-Roma şehri olan Luteria şehrini ilk defa bu küçük ada üzerinde kurmuşlardır. 6. YY’dan 14. YY’a dek Fransa’nın tüm kralları bu ada üzerinde yaşamışlar, Notre Dame Katedrali nin inşaası ise bu ada üzerinde Kral 6. Lui (Saint Louis) tarafından 1163’te başlatılmış ve tamamlanması 150 yıl sürmüştür. Kilisenin ilk inşaatı “erken gotik” tarzda başlamıştır. Yapı daha sonraki yıllarda batı kısmı, nef ve kubbe ilaveleri ile mimari tarzını değiştirmiş “yüksek gotik” tarza geçiş yapmıştır.

Notre Dame Katedrali İçinde Neler Var?

Ziyaretçiler Notre Dame Katedrali ile ilk karşılaştığında ön cephedeki süslemelere hayran kalırlar, özellikle de heykellerin çokluğuna, uçan payandalara ve her biri birer gotik korku öğesi olan ünlü gargol tarzı heykeller. Notre Dame Katedra nin Krallar Galerisi’nde, Fransız Devrimi sırasında başları uçurulan 21 heykeli de mutlaka görün. Bu arada heykellerin göndeleri katedralde, başları ise Paris’teki Cluny Müzesi‘nde sergileniyor.

notre dame katedrali
Gorgoller

Süslü giriş kısmından geçtikten sonra Notre Dame Katedrali nin en etkileyici kısmı olan görkemli kemerli bölüme geliyorsunuz. Kilisenin bu ana bölümü insana sonsuzluk duygusu verir. Titreşen mum ışıkları insanı adeta içine doğru çeker. Bu arada içeride muhteşem renklerle süslenmiş cam vitraylara da hayran kalacaksınız, özellikle de kuzey cephesindeki gül pencerenin vitrayları görmeye değerdir. Bu muhteşem sanat eserinde Hz Meryem’in çevresinde Eski Ahit’ten 80 sahne tasvir edilmiştir. Her cumartesi ve pazar günü Katedralde 09:15’te ziyaretçiler için sesli ve görüntülü özel bir şov düzenlenir. Bu şovda görüntüler 100 m2 genişliğindeki tülden bir ekrana yansıtılarak sihirli bir efekt yaratılıyor. Katedrale giriş ücretsizdir fakat dünyaca ünlü gorgollerin olduğu çatıya ve kulelere çıkmak ücretlidir. Gerekir mi derseniz..Viktor Hugo’nun ünlü romanı Notre Dame’ın Kamburu ve Quasimodo‘nun hatırına kesinlikle evet! Notre Dame’a sıra beklemeden girmek isterseniz tıklayın.

Categories
Paris

Paris’te Gezilecek Yerler

Paris’te Gezilecek Yerler

Paris’te Gezilecek Yerler; Fransa’nın başkenti Paris, Türklerin yurtdışı seyahatinde ilk tercih ettiği gezilecek yerlerin başında geliyor. Muhtemelen siz de bu yazıyı okuduğunuza göre Paris’e bir gezi yapmayı düşünüyorsunuz. Paris’le ilgili bazıları klişe olmuş o kadar çok söz var ki, sonuçta hepimizin şehirler ilgili bir fikri ya da imajı var. Mesela “Paris’te aşk başkadır” ya da Napolyon’un söylediği gibi “dünyanın en güzel şehri”… fakat dünya artık o kadar değişti ki bu önermelerin doğruluğunu ancak siz gittiğinizde anlayacaksınız. Herşeye rağmen Paris gezilecek yerler açısından dünyanın en zengin bir kaç şehrinden birisidir. Şehir, Paris’in minik boğazı diyebileceğimiz ve dolanarak ortasından geçen Seine Nehri‘nin iki yakasına kurulup genişlemiştir. Evet sadede gelelim diyecek olursanız hemen Paris’te gezilecek yerler içinde en önemli olanlarını saymaya başlayalım, gerçi siz de bunların bir kısmınız zaten gözü kapalı sayabilirsiniz;  Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Şanzelize (Champ Elysees) Bulvarı,, Notre Dame Katedrali ve Seine Nehri Turu…işte bu 6 yer dünya yıkılsa görmeden, yapmadan dönmemeniz gerekenler. Fakat saydığımız Paris’te gezilecek yerler beni kesmez, daha fazlasını isterim diyorsanız hemen aşağıdaki listeye göz atmanızı öneriyoruz.

Paris’te Gezilecek Yerler Listesi

1- Eyfel Kulesi

Bazılarının demir yığını diyerek dalga geçtiği Eyfel Kulesi Paris’in bir numaralı sembolü, dahası dünyanın en meşhur anıtlarının başında geliyor. Evet bu anıt gerçekten bir demir yığını ve siz onun ne kadar ihtişamlı ve zamanına göre nasıl inanılmaz bir hayal gücü ile tasarlandığını ancak yanına gittiğinizde idrak edebiliyorsunuz. Yapıldığı yıllarda bir çok sanatçı tarafından “dev metal bir ucube” olarak lanetlenmesini ancak sanatçı kıskançlığı ile açıklayabilirsiniz. Eyfel Kulesi Alexandre-Gustave Eiffel tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yılına denk gelen 1889’deki Paris Dünya Fuarı için tasarlandı. Kule 15.000 çelik parçanın 2.5 milyon perçinle bir araya getirilmesi ile inşaa edilmiş. Bu yenilikçi yapı hala dünya mimarlık tarihinin

eyfel kulesi, pariste gezilecek yerler
Eyfel Kulesi

başyapıtlarından sayılır ve Paris’in en çok ziyaret edilen anıtıdır. Anıtın resmini Trocadéro Bahçesi‘nden ve Champs de Mars Meydanı’ndan en uygun mesafede fotoğraflayabilirsiniz. Kulenin yüksekliği 307 metredir ve New York Empire States Binası inşaa edilene dek dünyanın en yüksek yapısı idi. Asansöre binmek istemeyen ziyaretçiler 57 metredeki ilk kata çıkmak için 360 basamaklı merdiveni kullanabilir. Sonraki kata (115 metre) çıkmak için ise bir 344 basamak daha çıkmanız gerekiyor. Baş döndürücü, 276 metre yükseklikteki en zirve katına çıkmak ise ancak ikinci kattan bineceğiniz son derece keyifli bir asansör çıkışı ile mümkün. En zirveden Paris manzarası gerçekten muhteşem. Gurme tarzı bir yemek yemek isteyenler olursa ikinci katta Michelin yıldızlı bir restoran sizi bekliyor. Ya da daha uygun fiyata yine muhteşem manzaralı çok güzel bir restoran olan 59 Tour Eiffel‘de de ister öğle yemeğinizi ister akşam yemeğinizi alabilir hem de kuleye sıra beklemeden çıkabilirsiniz. Eyfel Kulesi ile ilgili daha fazla bilgi için “Eyfel Kulesi’ne Çıkış” ve “Eyfel Kulesi” sayfalarımızı ziyaret edin.

2- Louvre Müzesi

Paris gezilecek yerler listesinin en önemli müzesi Louvre Müzesi’dir. Bir zamanlar Fransa krallarının sarayı olarak kullanılan Louvre bugün dünyanın en zengin sanat müzesidir. Giriş ana meydanın (avlu) ortasındaki cam piramitin içindendir. Bu piramit 1917’de mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanmıştır. Yüksek sezondaki bilet kuyruklarından kaçınmak

Louvre Müzesi, leonardo da Vinci "Mona Lisa" tablosu
Mona Lisa Tablosu – Louvre Müzesi

için biletinizi buradan önceden alıp beklemeden girebilirsiniz. Louvre Müzesi’nde antik çağlardan ortaçağa ve 15.-19. YY Avrupa resmine dek 30.000’den fazla eser vardır. Bunların tamamını bir günde ya da  bir seferde görmek maalesef mümkün değil bu yüzden ya birden fazla gün gelmeniz, ya da önemli eserleri önceden bilerek, çalışarak belli galerileri ve eserleri görmeniz tavsiye edilir. Diğer bir alternatif ise size önemli eserleri kısa zamanda gezdirecek olan rehberli turlara katılmak. Louvre Müzesi’ndeki en en önemli (ya da popüler eser diyelim) eser, La Gioconda olarak da bilinen Leonardo Da Vinci‘nin 1503-1505 arasında resmettiği Mona Lisa tablosu. Diğer eserler arasında Helenistik döneme ait başyapıtlar Venus de Milo heykeli, Semadirek Zafer Tanrıçası kaçırılmamalı. Ayrıca Veronese (1563) tarafından yapılan Cana’da Düğün tablosu, Botticelli‘nin freskleri, 1832’de Eugène Delacroix tarafından yapılmış ve 1830’da Fransız Devrimi’ndeki şiddeti tasvir eden Liberty Leading People tablosu mutlaka görülmesi gereken başyapıtlar arasında. Louvre Müzesi ile ilgili daha detaylı bilgi için Louvre Müzesi’ndeki Eserler sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Louvre Müzesi’nin bir tarafında Paris’in en elegant, büyük ve güzel klasik Fransız bahçelerinden biri olan Tuileries Bahçesi vardır. Bu bahçe Versay Sarayı bahçelerini de tasarlamış olan ünlü Fransız bahçe tasarımcısı André Le Nôtre‘nin eseridir. Bahçenin kendisi ve mükemmel biçimde şekillendirilmiş ağaçlar, dekoratif havuzlar görmeye değer. Bahçede, yorulanlar için dışarıda masaları olan bir kafe restoran da bulunuyor.

3- Paris Gezilecek Yerler – Notre Dame Katedrali

Paris’te gezilecek yerler arasında kesinlikle ilk beşte yer alacak bu katedral Fransız gotik mimarisinin başyapıtı. Seine Nehri üzerindeki Ile de la Cité Adası üzerinde günümüzden 900 yıl önce başlayan inşaat yüz elli yılda tamamlanmış.

Paris gezilecek yerler "notre dame katedrali"
Notre Dame Katedrali

Yaşı müsait olanlar yıllar önce TRT’de insanları ekrana kilitleyen Victor Hugo‘nun ünlü romanı Notre Dame’ın Kamburu filmini ve roman kahramanı olan katedralin zangocu Quasimodo’yu unutmamışlardır. İşte Notre Dame Katedrali Fransız tarihine ve edebiyatına böylesine derin kazınmış bir üstün mimarlık örneğidir. Yazının devamı

4- Champ Elysees (Şanzelize) Bulvarı

Paris’in en anıtsal bulvarı olan Şanzelize 16. YY’da ünlü Fransız peysaj mimarı Le Nôtre tarafından ele alınıncaya dek bataklık bir arazi idi. Şanzelize Rond-Point des Champs-Elysées Meydanı ve dönel kavşağı ile ikiye ayrılmıştır. Concorde Meydanı’na bitişik olan Şanzelize’nin alt kısmını geniş bir bahçe olan Jardin des Champs-Élysées ve Petit Palais Güzel Sanatlar Müzesi oluşturur. Zafer Takı (Arc de Triomphe)‘na dek uzanan üst kısım ise lüks dükkanlarla, otellerle, restoranlarla, kafelerle, sinema ve tiyatrolarla doludur. Bu bölge hem Parislilerin hem de turistlerin buluşma noktasıdır.

Paris Şanzelize Bulvarı "Champ Elysees"
Şanzelize Bulvarı 

Şanzelize üzerinde Maison Ladurée (75 Avenue des Champs-Elysées) ünlü işletmeler vardır. Maison Ladurée 18. YY’dan bu yana açık olan, makaronları, pastaları ile ünlü olan bir pastane ve çay salonudur. Ayrıca dünyaca ünlü lüks butikler Tiffany & Co. (Numara 62), Louis-Vuitton (Numara 101) ve Cartier (Numara 154) Şanzelize Nulvarı üzerindedir. Çok özel bir yerde yemek yemek isteyenler için ise dünyaca ünlü efsanevi ve lüks bir braseri olan Le Fouquet‘s ile son derece havalı bir mekan olan Restaurant L’Atelier de Joël Robuchon (Numara 133) sahip olduğu iki Michein yıldızı ile cüzdan hesabı yapmayan özel müşterilerini bekliyor. Fakat yine de Şanzelize bir çoğunuzun gözünü korkutmasın çünkü bu büyük bulvar üzerinde normal hatta düşük bütçelere uygun ya da hızlı yemek isteyenlere uygun bir çok yer de mevcut; Starbucks, H&M, Quick, ve McDonald’s bunlardan bazıları.

Şanzelize’ye Nasıl Gidilir; Métro: Champs-Élysées Clemenceau Durağı’nda inerseniz Jardin des Champs-Élysées ve Petit Palais’a yakın inersiniz. Franklin d. Roosevelt İstasyonu’nda inerseniz Maison Laduree’ye yakın, George V’te inerseniz aşışveriş bölgesine yakın inersiniz.

5- Orsay Müzesi

Seine Nehri’nin sol kıyısında, Belle Epoque dönemine ait eski bir tren garının içinde açılmış olan Orsay Müzesi (Musee d’Orsay / Orse şeklinde okunur) dünyanın en zengin empresyonist ve post-empresyonist (empresyonism öncesi) resim koleksiyonuna sahiptir. Çoğunluğu Fransız ressamlardan oluşan Cezanne, Monet, Manet, Degas, Renoir, Van Gogh gibi dünyanın en ünlü ressamlarının en gözde yüzlerce eseri bu müzede sergileniyor. Ayrıca müzenin en üst balkonuna çıkarsanız Sacre Coeur Kilise’nin zor bulunur bir manzarası da sizi bekliyor. Yazının devamı.

6- Opera Garnier & Bibliotèchque-Musée de l’Opera

Palais Garnier Opera Binası, opera ve bale gösterileri için Neo-Barok tarzda tasarlanmış olan çok etkileyici bir tiyatro binasıdır. Bina, 1862-1875 yılları arasında 3. Napolyon’a has bir şekilde savurganca ve hiç bir para hesabı yapılmadan mimar Charles Garnier tarafından tasarlandı. Ön cephesindeki klasik tarzdaki sütunlar ve sekiz heykel

opera garnier paris
Paris Operası “Opera Garnier”

figür alegorik biçimde sanatın farklı kavramlarını sembolize ediyor, bunlar soldan sağa doğru; şiir, enstrumental müzik, pastoral şiir, ezber, şarkı, drama, dans ve lirik drama. Bunların bir üst sırasında ise soldan sağa Rossini, Auber, Beethoven, Mozart, Spontini, Meyerbeer ve Halevy gibi ünlü bestecilerin büstlerini görebilirsiniz. Binanın en tepesinde dört altın kaplama heykel grubu ise şiiri ve şöhreti övüyor. Opera Garnier’nin 11.000 m2lik çok geniş ve göz kamaştırıcı salonu sadece 2200 kişilik bir oturma yerine sahip. Binanın yüzölçümünün önemli bir bölümü, altın yaldızlı avizelerle aydınlatılan ve anıtsal mermer merdivenlerle girilen büyük fuaye alanına ayrılmıştır. Kırmızı ve altın kaplamaların hakim olduğu son derece ihtişamlı ana salonun tavanları ünlü ressam Chagal tarafından süslenmiştir.

Paris operasını ve onun zengin kültür mirasını derinden anlayabilmek için Opera’ya ait olan Müze – Kütüphane kısmını (Bibliotèchque-Musée de l’Opera) ziyaret edebilirsiniz. Kütüphane ve müzesinde 300 yıllık opera arşivi ile opera sanatına ilişkin sergiler vardır. Müzenin sürekli sergisinde sahne ve kostüm çizimleri, ölçekli maketler ve Opera Binası’nın resimlerini görebilirsiniz. Yıl boyunca müzede İsveç Balesi, Rus Balesi, 1920’lerin avangard dansları gibi geçici sergiler de düzenlenir.

Palais Garnier’de bir opera izlemek Paris’te yapabileceğiniz en muhteşem tecrübelerden birisi olabilir. Burada Fransa’nın ve dünyanın en yetenekli sanatçılarını izleme şansınız var.

Opera Garnier’ye Nasıl Gidilir? Adres; Opera Meydanı (Place de l’Opera) ve Metro Opera.

7- Paris’te Gezilecek Yerler – Zafer Takı (Arc de Triomphe)

Arc de Triomphe (Paris Zafer Takı) Fransız Ordusu’nun Fransız Devrimi zaferi anısına inşaa edilmiştir. Napolyon bu muazzam anıtın inşaasını 1806‘da başlatmış olmasına rağmen 1836‘da bitişini görememiştir. Mimar JF Chalgrin

paris'te gezilecek yerler, zafer takı
Paris Zafer Takı “Arc de Triomphe”

tarafından tasarlanan anıtın üzerinde gerçek hayattaki boylarından daha büyük tasarlanan rölyefler dikkat çeker. Bu rölyefler Fransız ordusunun ayrılışını, zaferlerini ve geri dönüşünü anlatır. Bu rölyefler içerisinde François Rude tarafından tasarlanmış olan ve Şanzelize Bulvarı’na bakan kısımları dikkat çeker. Bu kısımda Marsilyalılar olarak da bilinen ordudaki gönüllülerin 1792’de ayrılması, yola koyulması ve Özgürlük ruhu ile önderlik edilmesi anlatılır. Takın iç kısmındaki yüzeyinde 100’den fazla savaşa katılmış olan 660 generalin isimleri yazılıdır.

Gözlem platformundan, Place de l’Etoile (Etoile Meydanı)‘den çevreye yayılan 12 caddenin panoramik manzarası görülebilir. Bunlardan biri de Şanzelize’den Concord Meydanı’na ve Louvre Sarayına giden caddedir. Buradan La Defense, Montmartre ve Eyfel Kulesi’ne dek Paris manzarası görmek de mümkündür. Zafer takının dibinde Mechul Asker Anıtı (Mezar) vardır ve I. Dünya Savaşı’nda ölen askerlere adanmıştır. Her akşam saat 18:30’da bir küçük grup asker seromoni ile mezardaki mumu yakar. Her sene 11 Kasım’da 1918 Ateşkesi ve her iki dünya savaşı anısına seromoni düzenlenir.

Paris Zafer Takı’na Nasıl Gidilir? Adres; Place Charles de Gaulle. Metro; Charles-de-Gaulle-Etoile.

8- Paris Gezilecek Yerler – Sainte-Chapelle

Seine Nehri üzerinde bir ada olan Ile de la Cité üzerinde yer alan Adliye Sarayı (Palais de Justice) içinde yer alan bu şapel ortaçağdan kalma bir mücevher gibidir. Yüksek Gotik mimari sınıfına giren bu kilise 1242-1248 yılları

saint chapelle kilisesi paris
Saint Chapelle

arasında bir aziz kral olan 9. Lui (Saint Louis) tarafından Bizans’tan ele geçirilen kutsal emanetleri saklamak için inşaa edilmiştir. Ana altarda Kraliyet Tacı‘nın bir parçası sergilenir. Bu şapel göz kamaştırıcı vitrayları ile bilinir. Bu vitraylar kiliseye ışıltı ve huzur duygusu verir. Renkler ve ışık kutsallığı ve cennet gibi bir Kudüs’ü sembolize eder. Sainte Chapel ayinlerden çok konserler için kullanılan bir mekandır. Bu büyülü mekanda bir klasik müzik konseri dinlemek gerçekten etkileyici ruhani bir etkinliktir. Şapele ulaşmak için Adliye Sarayı’nın demir kapısından girerek avluya çıkmanız gerekiyor.

Sainte Chapel’e Nasıl Gidilir? Adres; 4 Boulevard du Palais. Metro; Notre-Dame-des-Champs veya Vavin Durağı. http://www.sainte-chapelle.fr

9- Luxembourg Bahçeleri

Lüksemburg Bahçeleri Tuileries ile birlikte Paris’teki en ünlü ve en güzel parktır. Bahçeler 17. YY’da Lüxemburg Sarayı (Palais du Luxemburg) inşaa edildiğinde tasarlanmıştır. Fakat bahçenin bugünkü biçimi 19. YY’da

lüxemburg bahçeleri
Luxembourg Bahçeleri

Mimar J.F. Chalgrin‘e aittir. Parkın ortasındaki çeşmeli sekizgen havuz, etrafında heykellerle süslenmiş olan iki elegant terasla çevrilmiştir. Bahçenin bu kısmı, etrafında ziyaretçilerin oturabileceği banklarla birlikte klasik Fransız bahçeleri şeklinde tasarlanmıştır. Bu yemyeşil ve çiçekli park Parisliler tarafından ve özellikle de Latin Quarter’da yaşayan öğrenciler tarafından çok sevilir. Bu sebeple insanlar sık sık yürüyüş, dinlenme ve piknik için gelirler. Bahçenin diğer bir önemli ve çok sevilen kısmı Medicis Havuzu (Fontaine de Medicis)’dur. Sarayın doğusundaki bu kısım ağaçlar altında saklı uzun bir havuzdur. Havuzun içi Rhone ve Seine Nehirlerini sembolize eden nehir tanrıları ile süslenerek rönesans tarzında tasarlanmıştır. Bu havuz oyuncak teknelerini yüzdürmeyi seven çocuklar tarafından da çok sevilir. Oyuncak tekneler havuzun yanındaki dükkandan kiralanabilir. Ayrıca parkın güneybatı kısmında, tenis kortunun yakınında, içinde zaman zaman kukla gösterileri yapılan 275 koltuklu Lüksemburg Tiyatrosu binası vardır.

Lüksemburg Bahçelerine Nasıl Gidilir? Address; 19 Rue de Vaugirard ve Rue de Médicis. Metro: Luxembourg veya Odeon Duarakları.

10- Sacre Coeur Kilisesi & Montmartre Semti

Paris’e beyaz, devasa süslü bir dekor öğesi gibi en yüksek noktadan bakan Sacre Coeur Bazilikası’nın farklı ve özel bir duygusu ve atmosferi vardır. Beyaz kaymaktaşından yapılmış dış cephesi ile, Romanesk ve Bizans tarzı eklektik mimarisi ile uzaktan bakıldığında beyaz bir düğün pastasını andırır. Aslında bir çok Parisli de bu yapıya bu ismi

sacre coeur kilisesi
Sacre Coeur Kilisesi

takmıştır. Bazilikanın içinde, altarın üstünde, alavlenmiş kalbi ile tasvir edilmiş İsa mozaiği kilisenin içine yoğun bir duygusal ve ruhani bir hava katıyor.  Bu sembol Fransız Prusya Savaşı‘ndan sonra ümidi temsil etmesi amacı ile buraya işlenmiştir. Kilisenin içi sayısız mum ile aydınlatılıyor, bunun sonucunda, karanlıkta oluşan kontrast ile hüzünlü bir hava elde edilmiş. İsterseniz kilisenin terasına çıkarak, hatta daha da yüksekteki çan kulesine çıkarak, buradan Paris’in muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Sacre Coeur Kilisesi’ne çıkan Esplenade Caddesi insanların, müzisyenlerin ve animatörlerin takıldıkları popüler bir yoldur. Eğer Sacre Coeur Bazilikası’na geldiyseniz buraya kadar gelmişken Monmartre semtini de gezmelisiniz. Montmartre ortaçağda Paris’in dışında bir küçük bir ortaçağ köyü idi. Belki de bu tarihi konumundan olsa gerek Montmartre bugün eski, bohem ve avangard bir semt olarak çok sevilir. Belle Epoque döneminde Montmartre semti, Lautrec ve Edgar Degas gibi ünlü sanatçılar için bir çekim noktası olmuştur. Montmartre’ın o dönemlerden kalan bohem ruhunu bugün hala sevimli meydanlarında ve arnavut kaldırımlı sokaklarında yakalayabilirsiniz, özellikle de Place du Tertre ve Carré Roland Dorgelès civarında. Ayrıca Monmartre’da Musée du Montmartre ve Espace Dali gibi bir çok mükemmel sanat müzesi de sizi bekliyor.

Sacre Cour Kilisesi’ne Nasıl Gidilir? Adres; Basilique Sacré-Coeur, 35 Rue du Chevalier de la Barre. Metro; Abbesses.

Paris’te Gezilecek Yerler – II

11- Centre Pompidou

Paris gezilecek yerler listesinde dünyaca ünlü bir sanat müzesi daha. Centre Pompidou, Halles Semti ile popüler Marais Semti arasında konumlu bir müze iken aynı zamanda kültür merkezidir. Centre Pompidou, etrafındaki tarihi yapıların tersine, etrafına bir kontrast oluşturarak ilk bakışta şok edici derecede bir modern mimarlık örneği sunar. Bina bazı Parisliler tarafından “içi dışarıda olan bina” diye tanımlanır. Çünkü binanın merdivenleri ve asansörleri dışarıdadır. Centre Pompidou binasının esas ilgi çekici olan kısmı Fransa’nın en büyük Milli Çağdaş Sanatlar Müzesi olmasıdır. İçeride Fauves akımını temsil eden Derain, Dufy, Matisse gibi sanatçılarla başlayıp Kübizm’e (Picasso, Braque, Leger..), Espresyonizm ve Konstruktivizm’e (Klee, Mondrian), Dadaizm ve Sürrealizme (Dali, Ernst Fusch..), Abstrakt Empresyonizme (Stael, Hartung, Poliakoff..), Yeni Realizm’e ve Pop Art’a (Warhol, Oldenburg) dek  çağdaş sanatın tüm akımları ve önemli sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz. Centre Pompidou sadece resim değil heykel sanatları içinde zengin bir koleksiyona sahiptir.

12- Paris’te Gezilecek Yerler – Palais-Royal

Bu saray binası Louvre Müzesi’nin karşısında olup diğer bir kraliyet mimarisi eseridir. Palais Royal Kral 13. Lui zamanında Kardinal Sarayı olarak inşaa edilmiş daha sonra kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır. Akabinde tam 400 yıl kraliyet rezidansı olarak kullanılmıştır. Tipik Fransız mimarisinin özelliklerini taşıyan sarayın sevimli bir avlusu vardır. Bu sakin ve ağaçlarla çevrili avlu şehrin içindeki bir köy duygusu veriyor. Avlunun içerisinde, umulmayacak ve şaşırtıcı bir biçimde bir çok çizgili sütundan oluşan, farklı boylarda, modern bir instalasyon göreceksiniz.

Palais Royal’e Nasıl Gidilir: Adres; 6 Rue de Montpensier. Metro; Palais Royal-Musee du Louvre veyaPyramides Durağı

13- Bastille Meydanı

Fransız tarihinde çok kötü bir şöhrete sahip olan ve kraliyet yanlı Fransızların nefret ettiği Bastille Devlet Hapishanesi bu meydanda bulunuyordu. Yıkılan hapishanenin bugün meydan ile isminden başka bağlantısı kalmamışltır çünkü bu hapishane 14 Temmuz 1789‘daki Bastille baskınından sonra tamamen yıkılmıştır. Bugün Bastille Meydanı (Place de Bastille)’nın ortasında 51 metre yükseklikte, tepesinde özgürlüğü sembolize eden altın kaplama bir heykel bulunan Juillet Sütunu (Colonne de Juillet) vardır. Bu sütun anıt 1830’da ülke yönetimini Kral 10. Charles’dan alıp Louis Phillipe’e geçiren Temmuz Devrimi anısına dikilmiştir. Sütunun kaidesindeki 4 Gal horozu ve bir arslan figürü Fransa’nın özgür halkını sembolize eder. Sütunun içinde 283 basamaklı spiral bir merdiven yukarıdaki bir gözlem platformuna çıkar. Buradan Opera ve Bastil semtlerinin çok güzel bir panoraması vardır. Bastille Hapisanesi’nin yerinde ise bugün Yeni Bastille Operası vardır. Bu opera binası 13 Temmuz 1989 yılında, dönemin Fransa Başbakanı Mitterand tarafından açılmıştır. Bu büyük ve modern opera binası 2745 kişi kapasitelidir. Gerek içerideki salonu ve sahnesi ve gerekse akustiği açısından mükemmel bir opera binasıdır. Bastille Operası’nda Fransız Milli Operası ve Balesi tarafından düzenlenen gösteriler yıl boyu devam eder.

Bastille’e Nasıl Gidilir? Place de la Bastille. Metro: Bastille

14- La Conciergerie

Cazip duran ismine aldanmayın, bu ortaçağ kalesi Fransız Devrimi’nde diğer bazı yerler kadar ün yapmamış olan bir hapishane. Bu hapishanede Marie Antoinette ve Robespierre de dahil olmak üzere bir çok özgürlük taraftarı bu devasa yapının nemli ve karanlık odalarında kaderlerini beklediler. Aslında Seine Nehri kenarındaki bu ihtişamlı ortaçağ sarayı Capet Hanedanlığı ktralları için saray olarak inşaa edilmiş. Bugün ise müzedir. İçeride Alle des Girondins odasında devrim günlerinin kanlı terör olaylarından kalıntılar, bir giyotin bıçağı, hapishane kuralları ve Marie Antoinette’in son mektubunun bir kopyasını görebilirsiniz. Salle des Gens d’Armes bölümü ise mükemmel oranlara sahip kemerli bir ortaçağ salonudur. Mahkum edilen tutuklular, bu insanın içine ürperti veren salonda celladının eline teslim ediliyordu. Binanın etkileyici ve sıradışı bir görüntüsünü almak için Seine Nehri’nin karşı kıyısından Quai de la Megisserie‘den bakmanız önerilir. Bu mesafeden kalenin üç silindirik kulesini ve saat kulesini (Tour de l’Horloge) görebilir, bu açıdan bakarsanız bu muhteşem yapının aslında cezaevinden çok masalımsı bir kale saray olduğunu göreceksiniz.

15- Paris’in Bulvarları & Kafeleri

Paris’in anlata anlata bitirilemeyen efsanevi kafelerini keşfetmek için en iyi öneri 6. Bölge’deki Saint Germain Bulvarı‘ndan başlamanız. Bu ağaçlarla çevrili geniş bulvar pahalı mağazalar, kafeler ve braseriler ile dolu. Bunların içinde en ünlü olanı bir zamanlar Jean Paul Sartre ve Simone de Beauvoir gibi entellektüellerin buluşma noktası olan Café de Flore (172 Boulevard Saint-Germain), James Joyce, Picasso ve Hemingway ve bir çok yaratıcı sanatçının takıldığı Café des Deux Magots (6 Place Saint-Germain-des-Prés). Her iki kafede de Paris’in aranan klasik kafe atmosferini yaşayabilirsiniz. Papyon takan garsonların nezaketsiz servisi de buna dahil.

Monparnasse Bulvarı‘ndaki braseriler de aynı kafeler gibi ünlü sanatçılar ve entellektüellerle dolar taşardı. Bulvar üzerindeki La Dome (Numara 108) bunlardan biri. İçerideki ihtişamlı art deco tasarım ve dekorasyona rağmen bu braseri daha çok deniz mahsullü yemekler servis ediyor. 102 numaradaki Braseri La Couple de efsanevi bir geçmişi olan ünlü Fransız braserilerinden bir diğeri. Bu braseri 1920’lerden bu yana Derain, Leger, Man Ray, Camus, Srtre, Chagall ve Picasso gibi sanatçılar tarafından sıklıkla ziyaret edilmiş. Bir başka ünlü mekan ise ressam ve sürrealist sanatçıların uğrak yeri olmuş olan 105 numaradaki La Rotonde ve bugün hala sinemacıların ve sinema sanatçılarının günümüzde de uğrak yeri olmaya devam ediyor.