Booking.com
Kos Adası Yunanistan

Yunan Yemekleri – Yunanistan’da Ne Yenir

yunan yemekleri

Yunanistan’da ne yenir sorusunun karşılığı maalesef bir kaç satirla ifade edilecek bir konu değil. Yunan mutfağı ve Yunan Yemekleri Türk mutfağı ile büyük benzerlikler göstermesine rağmen aynı zamanda bazı farklılıklara da sahiptir. Midenize dişkin bir gezginseniz, bir Yunanistan gezisinde masaya oturup elinize menüyü aldığınızda aklınızdan geçecek olan “acaba en güzel Yunan yemeği ve Yunan mezesi hangisidir” sorusunun cevabını size aşağıdaki listelerde veriyoruz.

Yunan Mezeleri (Mezedes)

Yunan Mutfağının en sevilen ve en popüler olan sıcak-soğuk mezeleri şunlardır;

 • Saganaki – küçük sahanda ve çok sevilen bir çok mezenin genel adıdır. Kaşar peynirli saganaki, feta (beya peynirli saganaki, karidesli saganaki gibi çeşitleri vardır. Bir saganaki peynir kızartması da olabilir domatesli sulu bir yemek de..hepsi de birbirinden leziz ve doyurucu aperatiflerdir.
 • Keftedes; bildiğimiz köfte..sulu veya izmir köfte biçiminde de yapılmasına rağmen çoğunlukla bizim kuru köfteyle hemen hemen aynıdır.
 • Yunan salatası “horiatiki”; Yunan salatası neredeyse tüm yemeklerin olmazsa olmazı. Görüntüsü muhteşem diyebiliriz. Bizim çoban salatamızın iri parçalar halinde doğranan versiyonu diyebiliriz. Bizden farklı olarak üzerine büyükçe bir parça beyaz peynir, siyah kalamata zeytini ve bol zeytinyağı ile servis edilir. 
 • Tzaziki (caciki); bu da bildiğimiz cacık, fakat komşularımız cacığı bizden farklı olarak süzme yoğurt ile oldukça hoyu biçimde yaparlar. Bu cacık biçimi sık sık yemeklerde hatta döner arası da sos olarak da kullanılır.
 • Kalamari; bizim de bildiğimiz klasik kalamar tavadır. Elbette ızgarasını da yaparlar.
 • Octopoti; Türkiye’de ahtapot pahalı geliyorsa Yunanistan’da bol bol yiyebilirsiniz. Gerek tavası gerekse ızgarası cömert porsiyonlarla aklınızı başınızdan alabilir.
 • Taramosalata; yine bizim klasik mezelerimizden “tarama”, tad ve sunum olarak bizden farkı pek yok.
 • Melitzanosalata; bu da bildiğimiz patlıcan ezme, genellikle siyah kalamata zeytini ile ve bol zeytinyağlısını severler.
 • Garides me feta; bu işte bizde olmayan ve keşke bizde de olsa diyeceğiniz bir meze. Beyaz penirli karides. Domatesli sarımsaklı, ekmeği bandırarak yiyeceğiniz Yunanistan’daki en muhteşem tadlardan biri.
 • Sardeles pastes; eskiden bizde de çok yenirdi, artık çok kimse bilmese de bilen bilir. Tuzlu balık sardalya. 
 • Gavros; bu da bizde fazla yenmeyen bir meze, küçük sardalya balıklarını kızartıp servis yapıyorlar.
 • Marinatos; bu da sevilen bir balık mezesi olup gavros yapılan aynı küçük sardalya balıklarının marine edilmiş halidir.
Yunan Mutfağı; En Sevilen Mezeler (mezedes)
Yunan Mutfağı’nın en sevilen mezeleri

 

Yunan Yemekleri (Ana Yemekler)

Yunan Mutfağının en sevilen ve en popüler ana yemeklerinden bazıları şunlardır; souvlaki, mousakka, kalamaria yemista, yemistes, stifado, briam, yuvarlakia, pastitsio, giouvetzi, kleftiko…Yunan Yemekleri, En Sevilen Ana Yemekler

Çorbalar, Börekler, Soslar ve Tatlılar…

Yunan Mutfağının en sevilen, en popüler çorbaları, sosları, börekleri ve tatlıları; avgolemono, yiaourti me meli, fakes, kataifi, ekmek kataifi, loukoumades, galataboreko, spinakopita, kakavia, baklava

Yunan Mutfağı, En Sevilen Çorbalar, Soslar, Tatlılar

Booking.com

Traveling Turks

Travelingturks Gezi Rehberi seyahat eden, seyahat etmeyi seven herkes için aynı zamanda deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platformdur. Rehber içindeki bilgilerden faydalanırken aynı zamanda yazılarınız ile diğer kullanıcılara ulaşabilir, uyarılarınızdan, tavsiyelerinizden ve her türlü deneyimlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler