Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?

Taşoz Adası (Θάσος) Ege Denizi’nin en kuzey kısmı olan Trakya Denizi‘nde, Yunanistan’a bağlı bir adadır. Türkçe’de Taşoz olan adanın ismi sık sık Thassos, Thasos veya Tasos şeklinde de kullanılıyor. Ada, 380 km2 yüzölçümü ile Marmara Adası’nın 3 katı büyüklüğünde olmasına rağmen nüfusu sadece 14.000‘dir. Thassos Adası özellikle son yıllarda Türklerin en sevdiği Yunan Adaları arasına yer alıyor. Adanın bu derece sevilmesinin sebepleri İstanbul, Edirne, Tekirdağ gibi şehirlerimizden çok kolay ulaşılabilir olması, sakin yaşamı, bakir doğası, doğal halini koruyan cennet gibi koyları ve plajları, cam gibi parlayan berrak denizi, ucuz yeme-içme ve konaklama fiyatları ile Türklere gösterilen içten misafirperverliktir. Taşoz’a giden bir çok Türk gibi siz de İstanbul’a bu kadar yakın, bu kadar  mütevazi ve bu kadar güzel bir yeri niçin daha önce keşfetmemiş olduğunuza üzülebilirsiniz.

marbe beach plajı taşoz adası
Marble Beach

Limenas Otelleri

Limanas ismi Türkçe’deki “liman” kelimesi ile aynı kökten gelir. Burası Thassou, Thassos Town ve Thassos Port isimleri ile de anılan, adanın en merkezi ve büyük yerleşimidir.  Limenas ile ilgili bilgiyi sayfanın alt kısmında okuyabilirsiniz.

Limenas’ta Kalınacak Yerler

 • Hotel Aelia Villa / Limenas ***; Hotel Aelia Villa bize göre Limenas’ta kalınabilecek en uygun ve en güzel oteldir. Otelin memnuniyet oranının bu derece yüksek olmasının sebebi sessiz bir bölgede olması, merkeze yürüme mesafesinde olması ve plaja sadece 1 dakikalık yürüme mesafesinde olmasıdır. Fiyatları görmek için tıklayın.
thassos otel tavsiyesi
Hotel Aelia Villa
 • Vicky Hotel / Limenas **; aradığınız lüksten ziyade, temizlik, konfor, samimiyet ve en uygun fiyat ise Vicky Hotel tam aradığınız gibi bir yer. Üstelik hem şehrin göbeğinde hem de sessiz bir sokakta. Türk kahvaltısını da özlemeyeceğiniz bir otel. Fiyatları görmek için tıklayın.
Thassos Adası Otel
Vicky Hotel
 • Anthos Apartments/ Limenas (Mutfaklı); hem şehir merkezinde yeşillikler içinde ve sessiz bir ortamda kalmak istiyorsanız bu alternatifi mutlaka inceleyin. Anthos’un en önemli avantajı içinde kahve makinası da olan 22 m2 genişlikte mutfaklı stüdyo odaları ve diğer yerlere göre oldukça uygun olan fiyatı. Arabaya atacağınız demlik, çay, beyaz peynir ve zeytin ile Türk kahvaltısı özlemine de son verebilirsiniz. Fiyatları görmek için tıklayın.
taşoz adası en iyi apartlar
Anthos Apartments

Limenaria Otelleri

Limenaria Taşoz’un güney batısında yer alan ikinci büyük yerleşim yeri olup aynı zamanda en turistik yerlerden birisidir. 2500 nüfusu olan Limenaria adanın merkez şehri Limenas’tan 38 km uzaklıktadır.

limenaria, taşoz
Limenaria

Limenaria’da denize baktığınızda Halkidiki Yarımadasının 3 bacağından biri olan Athos’daki Kutsal Athos Dağı‘nı görebilirsiniz.  Limenaria adanın kuzeyine nazaran daha ılıman bir iklime sahiptir. Bu sebeple özellikle Mayıs veya Ekim gibi aylarda gelecekseniz Limenaria sizin için daha iyi bir alternatif olabilir.

Limenaria’da Kalınacak Yerler

 • Neorion / Limenaria (Mutfaklı); eğer aradığınız yıldız sayısı ve lüks bir yer değilse Neorion, Limenarias’ta bize göre en ekonomik ve en güzel yer, Booking.com’dan aldığı aldığı 9.7’lik puan da bunun bir göstergesi. Odalar ve daireler 27 m2 ile 55 m2 arasında değişiyor. Hem uygun fiyatlı olması, hem güzel bir bina içinde ve merkezde yer alması, tam teşekküllü mutfağı, plajlara yakınlığı, temizliği ve göze hoş gelen sade dekorasyonu ile yer bulabilirseniz burayı kaçırmayın. Fiyatları görmek için tıklayın.
thasos adası en ekonomik konaklama
Neorion
 • Maistrali Pension / Limenaria (Mutfaklı); burası oldukça uygun fiyatlı, özellikle uzun süreli konaklamalar için cazip, huzurlu ve temiz bir pansiyon. En güzel tarafı ise muhteşem deniz manzaralı odalarının olması. Maistrali Pansiyon Limenaria’ya 5,5 km mesafede, restoranlar, tavernalar, alışveriş yerleri ve marketleri olan Skala Marion Köyü‘ndedir. Fiyatları görmek için tıklayın.
thassos adası en iyi oteller
Maistrali Pansiyon
 • Petro Natura / Limenaria (Mutfaklı); stüdyo ve daire şeklinde üniteleri olan Petro Natura, orman içinde sessiz ve kafa dinlemelik bir yer olmasının yanında Limenaria’nın merkezine de kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Burası yeni ve modern bir tesis olup havuzu da vardır. Deniz sevenler için ise Metalia Plajı sadece bir kaç dakika yürüme mesafesindedir.  Fiyatları görmek için tıklayın.
thassos adasında konaklama
Petro Natura
 • Studios Apartments Irini / Limenaria (Mutfaklı); zevkle ve yumuşak renklerle döşenmiş bu tertemiz ve modern tesis tamamen mutfaklı apartlardan oluşuyor. 4000 m2lik geniş bir bahçe içindeki tesis akşamlarını oldukça hareketli yaşayan Limenas’tan 42 km, Limenaria’dan 4 km mesafedeki Potos Köyü’nde bulunuyor.  Fiyatları görmek için tıklayın.
taşoz adası oteller ve apartlar
Studios Irina Patira

Thassos Adası’nda Nerede Kalınır?

Thassos Adası’nda bir kaç büyükçe yerleşim ve çok sayıda köy vardır. Fakat büyükçe yerleşim derken bunların en büyüğü dahi kasaba havasında olan yerlerdir. Bu yerleşimleri büyükten küçüğe sıralamak gerekirse;

 • Limenas (Thasou / Port of Thassos) – 3,300 nüfusu ile Limenas adanın merkezi ve en büyük yerleşimidir. Feribota Keramoti’den bindiyseniz varacağınız liman burasıdır. Konaklama imkanları geniştir. Kıyı boyunca sıralanmış balık lokantaları çok keyiflidir. Adadaki en zengin alışveriş ve eğlence olanakları Limenas’tadır.En büyük yerleşim burasıdır derken beklentileriniz çok büyük olmasın, sonuçta Limenas kasaba havasında bir yer. Yunanistan’ın Keramoti Limanı’ndan gelen feribotlar yolcuları ve araçları burada bırakıyor. Bu sebeple şehir özellikle yaz aylarında oldukça hareketli.  Tatilinizi şehir hayatı ve medeniyetten çok da kopmadan yapmak istiyorsanız burası sizin için en uygun yer. Arabanız var ise Limenas merkez olmak üzere her gün adanın farklı plajlarını ve köylerini gezebilirsiniz. Sonuçta Limenas yakınlarındaki çok güzel plajları, sağlık imkanları, eğlence olanakları (diskotek ve barlar), market alışverişi, yeme içme çeşitliliği vb bakımından adadaki en birinci yerdir.Limenas’ın çevresi dağlar, çam ormanları ve zeytinliklerle çevrilidir. Şehrin içinde ve yakın çevresinde bir çok plaj vardır; Limanaki Beach, Makryammos Beach, Nisteri Beach, Agios Vasileios Beach, Tarsanas Beach, Glyfada Beach, Papalimani Beach gibi..Bir çok kişiye göre Taşoz’un en en güzel plajı sayılan Marble Beach (Mermer Plaj / Saliara Beach) Limenas’tan 6 km mesafededir. En sevilen plajlardan bir diğeri olan La Scala Beach ise 4 km mesafededir. Eğer uzaklara gitmeden, şuracıktan denize girelim derseniz, diğer plajlar kadar cazip olmasa da, Limenas merkezden yürüme mesafesind bir kaç plaj da mevcut. Eğer başka plajlara da gidelim derseniz adanın diğer en güzel iki plajı olan Aliki Beach ve Paradise Beach Taşoz’un en güney noktasındadır ve Limenas’a yaklaşık 25-30 km mesafededirler.
 • Limenaria – Nüfus 2,471. 1960’lardan beri turistik bir beldedir. Yakın çevresinde çakıllı ve kumlu bir çok güzel plajı vardır. Bunların içinde en tercih edileni uzun ve kumluk bir plaj olan dan Stelakis Beach’dir. Limenaria leb-i derya yemek yiyeceğiniz balık lokantaları (taverna), barları, yerel alışveriş olanakları ile bir tatilde ihtiyaç duyacağınız her şeye sahip. Limenarias’ın içinde ve çevresinde denize girebileceğiniz güzel plajlar da var. Metalia Plajı muhteşem bir plaj olmasa da, şehrin içinde olması ile acil ihtiyaçları giderecek nitelikte bir plajYerleşim içindeki diğer plaj ise batı sahilindeki 2 km uzunluktaki plajdır. Taşoz’un en güzel plajları arasında sayılan Trypiti  Beach ve Pefkari Beach ise Limenaria’ya sadece 2,5 ve 3 km mesafede bulunuyor. Sadece 3 km mesafedeki Potos Köyü ise ince kumlu plajları, barları ve hareketli gece yaşamı sebebi ile popüler bir yer. Yakındaki diğer güzel plajlar ise Roso Gremos Beach (6 km) ile ince kumu ve turkuaz denizi ile meşhur olan Psili Amos Beach (8 km)’dir.
 • Potamia – Nüfus 1,383. Adanın doğusunda, Limenas’a 10 km mesafede, Ipsario Dağı’nın eteklerinde kurulmuş, yeşillikler içinde, güzel ve sakin bir dağ köyüdür. Sahil yerleşimi Chrisi Akti’ye 4 km’dir.
 • Prinos – Nüfus 1,211. Adanın kuzey doğusunda, Limenas’a 17, Limenaria’ya 23 km mesafededir. Feribota Kavala’dan binerseniz Prinos’ta iniyorsunuz.
 • Potos – Nüfus 815. Adanın en turistik, genç ve gece hayatı en canlı olan yeri güneydeki bu küçük köy Potos. Potos aslında Theologos Köyü’nün liman yerleşimidir. Adanın en güzel plajlarından bazıları Potos yakın çevresindedir.
 • Panagia – Nüfus 725. Limenas’a 8 km uzaklıkta, orta büyüklükte bir dağ köyüdür. 1800’lerde adanın başkenti de olmuş bu güzel köyde 8-10 tane küçük kilise var.
thassos adasının merkezi
Limenas (Thassos Port)

Pekala, herşey güzel de biz adanın neresinde kalalım diye sorabilirsiniz. Altınızda araba yok ise Limenas gibi merkezi bir yerde kalmanız daha pratik olacaktır. Buradan hem diğer yerlere taksi veya toplu taşıma araçları ile gidip gelebilirsiniz. Altınızda araba var ise huzurlu dağ köylerinden tutun hareketli plaj otellerine dek özlemini duyduğunuz bir yeri kendinize seçebilirsiniz. Fakat en güzel tesislerin yine plajlara en yakın bölgelerde yoğunlaştığını da söyleyelim. Türkiye’den gidenler genellikle merkez şehir Limenas’ta kalıp araba ile her gün farklı bir yeri gezmeyi tercih ediyor. İkinci en iyi alternatif ise yakın çevresinde çok güzel plajlar da olan ikinci büyük şehir Limenaria. Eğer akşamları otelinizden çıktıktan sonra yürüme mesafesinde restoranlar, hareketli sokaklar olsun, alışveriş olanakları tatmin etsin, uzo-meze olayından sonra araba kullanmadan otelime döneyim diyorsanız büyük yerleşimlerden birinde kalmanız daha akıllıca olacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments