Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Thassos / Taşoz Adası’na Nasıl Gidilir?

Taşoz Adası / Yunanistan

Taşoz Adası son yıllarda İstanbullular için Kuzey Ege’deki en popüler Yunan adası haline geldi. Sebebi ise Şengen vizeniz hazırda var ise ulaşımın son derece hızlı ve pratik olması ve adaya dek aracınızla hızlıca ulaşabilmeniz. Yunanistan’ın en kuzey adası olan Thassos Adası’na (Taşoz / Taşöz) karayolu mesafesi İstanbul’dan 440 km‘dir. Taşoz Adası’na İstanbul’dan veya Marmara Bölgesi’nin diğer illerinden en pratik ulaşım şekli karayolu ile Keramoti veya Kavala’ya gitmek ve buradan bineceğiniz arabalı vapur ile (feribotlarla) Thassos Adası’na geçmektir.

Thassos / Taşoz Adası’na Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinden Taşoz Adası’na giden feribotların kalktığı iki liman vardır;  Keramoti ve Kavala limanları. Keramoti’den kalkan feribotlar Thassos Adası’nın merkezi olan Limenas‘a, Kavala’dan kalkanlar ise adanın diğer popüler turistik merkezi olan Skala Prinos‘a gider. İstanbul’dan yolculuk süresi, sınırda geçireceğiniz yaklaşık 1 saati de eklersek 6-7 saat kadar sürmektedir.

1- Keramoti’den Limenas’a Geçiş

Keramoti, Türkiye’den giderken, Kavala’ya gelmeden önceki bir limandır. İstanbul’dan ulaşım mesafesi 440 km’dir. Türkiye’den mesafesi Kavala Limanı ile aynı olmasına rağmen, yol güneye kıvrıldığı için coğrafi olarak Taşoz Adası’na daha yakındır. Bu sebeple Kavala Limanı’na kıyasla feribot yolculuğu daha kısa sürer (6 mil ve sadece 30 dakika). Bu limandan feribot seferleri daha sıktır ve bilet fiyatları daha ucuzdur. Keramoti’den feribotlara aracınızla da binebiliyorsunuz. 2021 yılı feribot ücreti yetişkinler için tek yönde 6 €, arabalar için (boyuna göre) 18-22 € arası ve motorsikletler için 5-6 €’dur. Yaz ve kış aylarında gün boyu sık sık (yaklaşık yarım saatte bir) feribot seferi bulabilirsiniz. Seferler düşük sezonda ortalama 07:00 ile 18:00 arasında düzenlenirken yaz aylarında 05:00’ten 23:00’e dek geniş bir saat dilimine yayılmıştır.

taşoz adasına ulaşım
Keramoti’den Taşoz’un başkenti Limani’ye kalkan feribot

Keramoti’ye gitmek için, İpsala sınır kapısından geçtikten sonra Egnatia Odos Otobanı’nı takiple, Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Xanti) yakınından geçtikten sonra Keramoti tabelasından saparak yarım saat kadar güneye inmeniz gerekiyor. Keramoti, içinde bir kaç otel, restoran ve kafeler olan küçük bir yerleşimdir.

  • Thassos Adası (Limenas) Otel Tavsiyesi; Aelia Villa
thassos otel tavsiyesi
Hotel Aelia Villa

Keramoti’ye İstanbul’dan otobüsle gitmeniz biraz meşakkatli olacaktır. Fakat siz yine de hem otobüsle gitmek hem de feribota Keramoti’den binmek istiyorsanız otobüsten İskeçe’de (Xanthi) inmeniz ve buradan Keramoti’ye giden otobüslere binmeniz gerekiyor. Bu arada bazı otobüsler İskeçe’ye çok erken bir saatte varıyor, dikkate almanız gerekebilir.

Keramoti Taşoz Feribot Bilet Ofisi Telefon; +30 25910 51204

2- Kavala’dan Skala Prinos’a Geçiş

Kavala, Kuzey Yunanistan’ın Selanik’ten sonraki en büyük şehridir. İstanbul’dan karayolu mesafesi 440 km’dir. Feribot’a Kavala’dan binmenin avantajı, Kavala’ya İstanbul’dan bineceğiniz otobüslerle de gidebiliyor olmanız ve Kavala şehrini de gezme imkanı olması. Kavala’da otobüsten indikten sonra 5-10 dakika limana yürümeniz gerekiyor. Kavala’dan Taşoz Adası’na feribot seferleri Keramoti’ye göre daha seyrektir (günde 3-5 sefer) ve yolculuk süresi daha uzundur (1 saat 15 dakika). Feribot sayıları ve kalkış saatleri günden güne ve sezona göre değişmektedir. Fakat her halukarda sabah 09:00’da bir feribot bulabilirsiniz.

Feribotlara aracınızla da binebilirsiniz. 2021 yılı feribot ücreti yetişkinler için tek yönde 6 €, arabalar için 19-24 € arası (boyuna göre) ve motorsikletler için 5-7 €’dur. Ayrıca günde iki sefer deniz otobüsü (hydrofoil) seferi de vardır.

Kavala Taşoz Feribot Bilet Ofisi Telefon; +30 2510 835977

thassos adasının en iyi otelleri
Thassos Otelleri

Taşoz Adası’na Çalışan Feribot Firmaları

Taşoz adasına yolcu ve araç taşıyan iki firma vardır. Bu firmaların websitesinden güncel sefer saatlerini öğrenebilirsiniz.

  • Thassos Ferries
  • Aneth Ferries

Taşoz Adası’nda Alışveriş

Taşoz Adası bir Santorini veya Mikonos olmadığından dolayı alışveriş açısından büyük beklenti içinde olunmaması tavsiye olunur. Taşoz’da daha çok adaya has yerel ürünler ilginizi çekebilir. Adaya has zeytinyağı gayet lezzetlidir. Doğal zeytinyağı sabunları da alınabileck ürünler arasındadır. Ayrıca adanın dağlarında lezzetli ve doğal bal üretimi vardır. Yunanistan’da bal fiyatları genellikle ülkemize göre daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca adanın bir kaç köyünde şarap üretimi de vardır. Taşoz şarapları ün yapmış şaraplar olmamasına rağmen şarap tadımı her damak için farkı zevkler verir, birinin beğenmediği şarabı siz beğenebilirsiniz, o yüzden yerel şarapların tadına bakmakta fayda var. Bu yerel ürünlerin dışında her Yunan Adası’nda olduğu gibi, magnetler, uzo, mastika ve tsipouro (çipuro şeklinde okunur) şeklinde içeceklerin de tadına bakmanızı öneririz. Yunan içkileri ile ilgili sayfamız için tıklayın.

Tekstil, ayakkabı ve elektronik açısından Yunanistan’da fiyatların Türkiye’nin altında olmadığını da belirtmekte fayda var.

Kavala’da Neler Var?

Türkiye ölçeğinde küçük bir şehir sayılan Kavala’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa‘nın evini ve mezarını, şehir kalesini, bugün 5 yıldızlı bir otel olan, Osmanlı eseri İmarat‘ı ve Roma su kemerlerini gezebilir, sahildeki balık lokantalarında yeyip, uzo içebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Kavala’da iken, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evinin yakınındaki panoramik manzaralı kafede dinlenmeyi, eski Osmanlı evlerini gezmeyi ve bol bademli, çıtır Kavala kurabiyesi almayı da unutmayın.

Çocuksuz Aileler İçin Otel Tavsiyesi; Louloudis Boutique Hotel *** 

tasos otel

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments