Booking.com
Yunanistan

Thassos / Taşoz Adası’na Nasıl Gidilir?

taşoz adası

Yunanistan’ın en kuzeydeki adası olan Thassos Adası’na (Taşoz / Taşöz) ulaşım oldukça pratiktir. Karayolu mesafesi İstanbul’dan 440 km’dir. Taşoz Adası’na İstanbul’dan veya diğer Marmara Bölgesi illerinden en pratik ulaşım şekli karayolu ile Kavala’ya gitmek ve buradan kısa bir mesafedeki feribotlara binmektir.

Thassos / Taşoz Adası’na Nasıl Gidilir; Feribotla Ulaşım

Taşoz Adası’na feribotların kalktığı iki liman vardır;  Keramoti ve Kavala limanları. Keramoti’den kalkan feribotlar Thassos Adası’nın merkezi olan Limenas‘a, Kavala’dan kalkanlar ise adanın diğer popüler turistik merkezi olan Skala Prinos‘a gider. İstanbul’dan yolculuk süresi, sınırda geçireceğiniz yaklaşık 1 saati de eklersek 6-7 saat sürüyor.

1- Keramoti – Limenas

Keramoti, Kavala’dan önceki bir limandır. İstanbul’dan ulaşım mesafesi Kavala ile aynıdır (440 km). Avantajı ise (Kavala limanına kıyasla) Taşoz Adası’na daha yakın olması, feribot seferlerinin daha sık ve ucuz olması ve yolculuğun daha kısa sürmesidir (6 mil ve 30 dakika). Feribotlara aracınızla da binebilirsiniz. 2016 yılı feribot ücreti yetişkinler için tek yönde 3.5 €, arabalar için (boyuna göre) 16-20 € arası ve motorsikletler için 4-5 €’dur. Yaz ve kış aylarında gün boyu sık sık (yaklaşık yarım saatte bir) feribot seferleri vardır. Seferler düşük sezonda ortalama 07:00 ile 18:00 arasında iken yaz aylarında 05:00’ten 23:00’e dek bulunabilir.

taşoz adasına ulaşım
Keramoti’den Taşoz’un başkenti Limani’ye kalkan feribot

Keramoti’ye gitmek için, İpsala sınır kapısından geçtikten sonra Egnatia Odos Otobanı’nı takiple, Gümülcine (Komotini) ve İskeçe (Xanti) yakınından geçtikten sonra Keramoti tabelasından saparak yarım saat kadar güneye inmeniz gerekiyor. Keramoti, içinde bir kaç otel, restoran ve kafeler olan küçük bir yerleşimdir.

  • Thassos Adası (Limenas) Otel Tavsiyesi; Aelia Villa
thassos otel tavsiyesi
HOTEL AELIA VILLA

Keramoti’ye İstanbul’dan otobüsle gitmeniz biraz meşakkatli olacaktır. Fakat siz yine de hem otobüsle gitmek hem de feribota Keramoti’den binmek istiyorsanız otobüsten İskeçe’de (Xanthi) inmeniz ve buradan Keramoti’ye giden otobüslere binmeniz gerekiyor. Bu arada bazı otobüsler İskeçe’ye çok erken bir saatte varıyor, dikkate almanız gerekebilir.

Keramoti Taşoz Feribot Bilet Ofisi Telefon; +30 25910 51204

[turks]

2- Kavala – Skala Prinos

Kavala, Kuzey Yunanistan’ın Selanik’ten sonraki en büyük şehridir. İstanbul’dan karayolu mesafesi 440 km’dir. Feribot’a Kavala’dan binmenin avantajı, Kavala’ya İstanbul’dan bineceğiniz otobüslerle de gidebiliyor olmanız ve Kavala şehrini de gezme imkanı olması. Kavala’da otobüsten indikten sonra 5-10 dakika limana yürümeniz gerekiyor. Kavala’dan Taşoz Adası’na feribot seferleri Keramoti’ye göre daha seyrektir (günde 3-5 sefer) ve yolculuk süresi daha uzundur (1 saat 15 dakika). Feribot sayıları ve kalkış saatleri günden güne ve sezona göre değişmektedir. Fakat her halukarda sabah 09:00’da bir feribot bulabilirsiniz.

Feribotlara aracınızla da binebilirsiniz. 2016 yılı feribot ücreti yetişkinler için tek yönde 5 €, arabalar için 19-24 € arası (boyuna göre) ve motorsikletler için 5-7 €’dur. Ayrıca günde iki sefer deniz otobüsü (hydrofoil) seferi de vardır.

Kavala Taşoz Feribot Bilet Ofisi Telefon; +30 2510 835977

[turks]

Taşoz Adası’na Çalışan Feribot Firmaları

Taşoz adasına yolcu ve araç taşıyan iki firma vardır. Bu firmaların websitesinden güncel sefer saatlerini öğrenebilirsiniz.

  • Thassos Ferries
  • Aneth Ferries

Kavala’da Neler Var?

Türkiye ölçeğinde küçük bir şehir sayılan Kavala’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evini ve mezarını, şehir kalesini, bugün 5 yıldızlı bir otel olan, Osmanlı eseri İmaret’i ve Roma su kemerlerini gezebilir, sahildeki balık lokantalarında yemek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Kavala’da Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evinin yakınındaki kafede oturmayı, eski Osmanlı evlerini gezmeyi ve bol bademli, çıtır Kavala kurabiyesi almayı da unutmayın.

Booking.com

Traveling Turks

Travelingturks Gezi Rehberi seyahat eden, seyahat etmeyi seven herkes için aynı zamanda deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platformdur. Rehber içindeki bilgilerden faydalanırken aynı zamanda yazılarınız ile diğer kullanıcılara ulaşabilir, uyarılarınızdan, tavsiyelerinizden ve her türlü deneyimlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler