Booking.com
Yunanistan

Samos Adası’na Nasıl Gidilir?

Ege Denizi’nde, Kuşadası’nın hemen karşısında bulunan Samos Adası (Σάμος) Türkçe’de Sisam Adası olarak bilinmektedir. Yunanistan’nın Oniki Adaları içinde en yakın olanı olan Samos Türkiye’ye en yakın Yunan Adaları’ndan biridir (sadece 1.6 Km). Antik Yunan’da yaşamış olan matematikçi ve felsefeci Pisagor ile Epicurus‘un da memleketi olan Samos tarihte son derece gelişmiş ve zengin bir ada idi. Samos’un başkenti ve en büyük şehri, yüzünü Anadolu sahillerine dönmüş olan Vathy şehri “Somos Town” olarak da bilinir. Samos Adası’nın toplam yüzölçümü 477.4 Km2 (Marmara Adası’nın 4 katı) olup toplam nüfusu 32.977 kişidir. Başkent Vathy ise 6251 kişilik nüfusa sahiptir. Samos’taki diğer büyük yerleşimler Karlovasi, Kokkari ve Pythagorion şehirleridir.

Samos Adası’na Nasıl Gidilir?

Samos Adası’na gitmenin en kolay ve hızlı yolu Kuşadası’ndan kalkan feribotlara binmektir. Genellikle, yaz aylarında Seferihisar’a bağlı Sığacık Limanı’ndan da seferler olabilmektedir.

kuşadası samos feribot seferleri

Kuşadası’ndan Vathy’ye

Samos Kuşadası arasındaki mesafe çok daha kısa olduğu için bu yol daha çok tercih edilir. Seferler Ertürk Feribot firması tarafından, Meander Seyahat Acentası ile birlikte düzenlenmektedir. Kuşadası Büyük Liman’dan kalkan seferler kış aylarında sadece haftasonları, bahardan itibaren ise hergün karşılıklı olarak düzenlenir.

Bilet Fiyatları
  • Yetişkin Tek Gidiş Bileti – 35 € (Çocuk 25 €)
  • Yetişkin Aynı Gün Gidiş-Dönüş Bileti – 40 € (Çocuk 39 €)
  • Yetişkin Dönüşü Açık, Gidiş-Dönüş Bilet – 45 € (Çocuk 40 €)
  • Yetişkin Gidiş ve Farklı Gün Dönüş Bileti – 45 € (Çocuk 40 €)

0-5 yaş arası ücretsizdir.

Sığacık’tan – Karlovasi’ye

Seferihisar’a bağlı Sığacık’taki Teos Marina’dan kalkan feribotlarla Samos’un ikinci büyük yerleşimi olan Karlovasi’ye yaklaşık 2 saat süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz. 10.000 nüfusu olan Karlovassi, Samos’un merkezi olan Vathy şehrine 30 km mesafededir. Seferler haftada 6 gün olmak üzere, Nisan ayında başlıyor ve yaz sonuna dek devam ediyor. Seferler Tursem firması tarafından düzenleniyor. Ayrıca Turyol ile Ertürk firmaları tarafından sefer konulup konulmadığına bakmakta da fayda var. Biletlerinizi online olarak satın alabileceğiniz gibi Tursem firmasının Sığacık ve İzmir Alsancak ofisinden de satın alabilirsiniz.

Sığacık -Karlovasi arası Kuşadası’na göre hem yolculuk süresi daha fazladır, hem de gümrük kapılarında bekleme süresi daha uzun olmaktadır. Bu sebeple, günübirlik gidecek iseniz Kuşadası’ndan gitmeniz daha mantıklıdır.

Samos’a Gitmek İçin Vize Gerekiyor mu?

Yeşil pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahipleri için Yunanistan’a ve Samos’a gitmek için vize gerekmiyor. Fakat normal pasaportluların günü-birlik dahi gidecek olsalar Şengen Vizesi alması gerekmektedir. Yaz aylarında “her sene özel karar alınarak” uygulanan “Kapıda Vize” uygulaması ile de biraz daha az prosedür ile vize alabilirsiniz. Fakat kapıda vize uygulaması, yoğunluktan ve uzun prosedürlerden dolayı girişlerde çok zaman kaybettirmektedir.  Vizenizin güvenilir bir yerden alınmasını istiyorsanız güvenilir vize firmalarının kontakt bilgilerini buradan bizden isteyebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of

Arşivdeki Yazılar

Facebook