Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Kos Adası; Pyli Köyü, Eski Pyli (Palaio Pyli)

Kos Pyli KöyüPyli Köyü, Kos Adası’nın en eski ve büyük köylerindendir. 1830 yılında yakınlardaki Eski Pyli’de kolera salgını çıkınca insanlar köylerini terk ederek bugünkü Pyli’nin olduğu yere taşınmıştır. Köyün etrafı verimli topraklar, yeşil bitki örtüsü, yaşlı ve büyük zeytin ağaçları ile çevrilidir. Coğrafi olarak adanın ortalarında kurulmuş olmasına rağmen araç ile 10 dakika’da Marmari Plajı’na ulaşarak kendinizi serin sulara atabilirsiniz.

Köyün kuzey girişinde Osmanlılar tarafından yapılmış tarımsal sulama göleti bugün sevimli ördek sürülerinin yaşadığı doğal bir göl şeklindedir. Köy 2.5 km uzunluğundaki Konstantinou Palaiologou Caddesi üzerine kurulmuştur. Köy meydanında Geleneksel Pyli Evi ziyaret edilebilir. Bu evden 100 m. uzaklıkta Dikeos Dağları’ndan gelen kaynak sularının aktığı altı kurnalı çeşmeden su içebilirsiniz. Yakındaki antik su kemeri kalıntıları da hala durmaktadır. Köy meydanı çevresindeki geleneksel taş evler, küçük tavernalar ve kahvehaneler köyün en canlı kısmını oluşturur.
Eski Pyli-Lagoudi yolu üzerinde bulunan Amaniu Köyü ise Pyli’ye 1.5 km uzaklıkta oldukça küçük bir köydür.

Şubat veya Mart aylarında Pyli’yi ziyaret ederseniz karnaval eğlencelerini kaçırmayın. Şehir meydanındaki Aya Yorgi (Agios Giorgios) Kilisesi‘nde her yıl 23 Nisan’da Aya Yorgi Günü dualarla kutlanarak şehrin ana caddesinde at yarışları düzenlenir. 23 Haziran’da “klidonas” olarak bilinen bir başka kutlama da Aya Yanni (Aghios Ioannis/St John) adına yapılır. Son olarak Ağustos sonunda Pyli Belediyesi’nin organize ettiği bir dizi kültürel aktivite de çevredeki pek çok turisti köye çeker.

Kos Adası; Palaio (Eski) Pyli

Kos, Eski Pyli KalesiPyli-Lagoudi yolu üstünde bulunan Eski Pyli tamamen terkedilmiş bir yerleşimdir. 1522 yılında yapılan bir nüfus sayıma göre Eski Pyli’de 8 mahalle ve 404 hane bulunuyordu. 1711 yılında ise köydeki iki Türk mahallesinde 44 hane vardı.

Kos Pili Köyü

9. ve 11. yüzyıllar arasında hüküm sürmüş Bizans İmparatorluğu’nun Makedon Hanedanlığı tarafından inşaa edilmiş olan Pyli Kalesi, küçük bir dağın tepesinde doğal bir uzantı gibi durduğu için yakınlarından geçerken farkedilemeyebilir. Ada Saint John Şövalyeleri tarafından ele geçirildiğinde kale tamir edilip güçlendirilmiştir. Bugüne ise yıkık duvarlardan başka pek bir şey kalmamıştır. Eşeklerle veya yürüyerek çıkabilabilen kalenin tepesinden Pserimos, Kalimnos ve Bodrum’un nefes kesici bir manzarası görünür.

Eski Pyli’de 14. yüzyılda inşaa edilmiş İpapanti Kilisesi hala ayaktadır. Zamanında mükemmel duvar freskleri ile ahşap oyma ikonalara sahip olan bu kilisenin sütunları muhtemelen daha önce tarım ve ekin tanrıçası Demeter’e adanmış olan antik bir Yunan mabedinden alınmıştır. Burada Başmelek Mikail‘e adanmış küçük bir Bizans kilise de görülebilir. Bir kaç köknar ağacı arasında kalmış su kaynağı ise Eski Pyli’de hayvanların su ihtiyacını gidermek için kullanılıyordu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments