Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Kos Adası’nın Köyleri

Kos'un KöyleriKos Adası’nın köyleri Kos şehri gezildikten sonra kiralık aracınız varsa gezilebilir. Büyüklü küçüklü 10 kadar köyün her biri farklı özelliklerdedir. Sahil köyleri sayısız turistik işletmenin, Batı Avrupalı (özellikle Hollandalı ve İskandinav) turistlerin istilası altındadır. Özellikle Kardamena, Marmari ve Tigaki köyleri yoğun turist nüfusu ile gelişmiş birer tatil beldesi halini almıştır. Denizden uzak olan Pyli, Mastichari gibi köylerlerde ise yerel halkı daha yakından tanıyabilir, geleneksel ada yaşamını gözlemleyebilirsiniz.

Kos’ta Memnuniyet Oranı En Yüksek Otel & Apartlar

Zia Köyü
Asfendiou Köyü
Lagoudi Köyü
Pyli Köyü
Antimachia Köyü
Mastihari Köyü
Kardamena Köyü
Kefalos Köyü ve Çevresi
Marmari ve Tigaki Köyleri

Kos’ta denize uzak köyler otantik hallerini daha iyi koruyabilmiştir. Bunlar arasında Dikeos Dağı eteklerinde yer alan Asfendiou şehre en yakın ve en az bozulan köylerden biridir. Birbirine yakın Asfendiou, Zia ve Lagouidi Köyleri turizmin gelişmediği 1970’li yıllara dek tarımsal üretimi, nüfusu ve canlılığı ile adeta adanın ikinci merkezi sayılıyordu. 70’li yıllardan itibaren turizmden iyi para kazanan köylüler şehre daha yakın topraklar satın alarak bu dağ köylerini terk etmişlerdir. Güzelliklerine rağmen bu küçük ve mütevazı dağ köylerini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yine de fazla beklenti içinde olmamanız yerinde olur.

Pyli, Andimahya ve Kefalos köyleri ise denizden uzak üç büyük köydür. Merkeze en uzak köy olan Kefalos, yakındaki plajları, berrak denizi, tarihi ve doğal güzellikleri ile turistik açıdan öndedir. Kuzeydeki birbirine yakın Tigaki ve Marmari plajları ve rüzgarlı denizi, güneydeki Kardamaina ise rüzgarsız denizi ve plajları ile turistik beldelerdir.

Çevre Adalara Tekne Turu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments