Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Kos Adası’nın Türk Köyü “Platani”

Kos Adası’nın Türk Köyü “Platani”

Kos Adası’nın Türk Köyü “Platani (Germe)” Kos şehir merkezinden yani limanda 3 km mesafededir. Ulaşım: 3 numaralı D.E.A.S Belediye otobüsü ile, tek yön 1 €. Bilet şöförden alınabilir. Kalkış yeri; Kleopatras 7. Taksi ile tek yön 9 €.

15 yıl öncesine kadar resmi adı Germe (Gökova’nın antik adı olan Kermesos’tan kos-adasi-turk-koyu-2gelir) olan Platani Köyü adadaki yaklaşık 1400 Türk’ün çoğunun yaşadığı tek Türk köyüdür. 1528 yılından bu yana adanın çeşitli köylerinde yaşayan Türk nüfusu 19. ve 20. yüzyıllarda yaşanan göçlerle azalmıştır. Kalan nüfus ise yeni alınan göçlerle birlikte Germe Köyü’nde toplanmıştır. Günümüz Müslümanlarının önemli bir kısmını geçtiğimiz yüzyıl Girit’ten göç eden nüfus oluşturmaktadır. Türkçe eğitim veren okul eksikliği yaşayan ada Türkleri baskı görmediklerini ve genel olarak yaşamlarından memnun olduklarını ifade etmektedirler.

kos-adasi-turk-koyu-1

Yunanlılar tarafından da sevilen ve köy meydanında bulunan üç restoranda kebap, meze ve lezzetli Türk yemekleri yiyip Türk rakısı ve Türk Kahvesi içebilirsiniz. Köyde market, pastane, kahvehane ve beş vakit açık olan bir camii bulunmaktadır. Paradosi Pastanesi’nde, adada sadece bu Türk köyünde, ev hanımları tarafından yapılan domates reçelinden ve bademli çikolataların tadına bakmadan Germe’den ayrılmayın.

Kos Adası’na nasıl gidilir?

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x