Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Kos Adası Dionisos Sunağı

Kos Adası Dionisos Sunağı

Dyonisos Sunağı Ziyaretçi Bilgileri | Adres; L. Vasileus Pavlou P. Caddesi sonu, Kos Town. Platea Elefterias’tan 300 metre mesafede.  7/24 saat açık. Giriş Ücreti: Ücretsiz.

Dionisos, Antik Yunan mitolojisinde şarap tanrısıdır. Altarlar ise Antik Yunan’da içinde adak amacıyla kurban kesilen ya da tanrılara sunular yapılan dini yapılardır. Dionisos Altarı Helenistik dönemden kalma Π biçimli altarlara iyi bir örnektir. Fakat bugüne kalan parçaları ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratacak kadar azdır. İnşaası Kos’un gelişme dönemleri olan MÖ 2. YY’a rastlar. İnşaasının Kos’un kardeş kenti Pergamos (Bergama)’un Kralı tarafından finanse edildiği düşünülmektedir. Yapı her ne kadar daha sonra tamir ettirilmiş olsa da MÖ 142 yılındaki şiddetli depremde yıkılmıştır. Tapınak Bizans döneminde kullanılmamıştır. Saint John Şövalyeleri ise yapının parçalarını kale inşaatında kullanmıştır.

Altara ait frezlerin yapımı MÖ 2. Yüzyıla tarihlenir ve şu an Narince Kalesi’ndedir. Bu frez Dionisos’u yandaşları ile birlikte Amazon Savaşları’nda iken betimlemektedir.

Altarın bugüne dek korunarak gelebilen parçaları sadece bir zemin işlemesi, üst giriş kısmı ve dikey bir taş duvardır.

Yapının yanında muhtemelen yine Dionisos’a adanmış olan Dorik stilde daha eski bir tapınak daha bulunmuştur.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x