Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Defterdar Camii, Kos Adası

Defterdar Camii: Adres, Platea Elefterias Meydanı (eski şehir), Kos Adası, Kos Şehir Merkezi  Namaz saatlerinde açıktır. 1724 yılında Defterdar İbrahim Efendi tarafından yapılan bu cami Platani Köyü’ndeki cami ile birlikte adada açık olan ve namaz kılınabilen iki camiden biridir. Kullanılır olması sebebi ile içi ve dışı temiz ve bakımlıdır.

kos adası, defterder camii, içi

İki katlı caminin harimi ve revakı merdivenle çıkılan ikinci katta yer alır. Alt katı vakıf tarafından gelir elde edilmek üzere kafeterya ve dükkanlara kiralanmıştır. Caminin yanında yine aynı adı taşıyan altı sütunlu ve sekiz köşeli bir şadırvanı vardır. Tek şerefeli minaresi 1991 yılında ada Türklerine ait Vakıflar İdaresi tarafından restore edilmiştir. Kaidesinin üstünde yer alan kitabede Osmanlıca olarak solda “La kuvvete illa billah (Allahtan başka güç yoktur)” ve sağda “maşallah” yazıları görülür. Caminin mihrab ve minberi sadedir, yeterli pencere sayısından dolayı içi aydınlıktır. Tek kubbesi kemerli mermer sütunlarla desteklenmiştir.

Camide cuma ve bayram namazları imam eşliğinde kılınır. Diğer zamanlarda da genellikle ziyarete ve ibadete açık olmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments