Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Roma Evi “Casa Romana”, Kos Adası

Casa Romana

Roma hakimiyeti döneminden kalan 36 odalı villa. Casa Romana olarak anılan bu villa Roma döneminde yaşamış zengin bir aileye aittir. Casa Romana yakın zamanda yoğun bir restorasyondan geçmiştir. Villanın avlu ve odalarında yer alan yer mozaikleri Helen sanatından izler taşır. Bu sebeple evin ilk bölümünün 1. yüzyıl Helenistik dönemlere ait olabileceği, diğer kısımlarının ise MS 3. yüzyılda Romalılar tarafından “Pompei tarzında” eklendiği düşünülmektedir.

kos-roma-evi-plan

Odalar üç adet iç avlu etrafına yerleştirilmiştir. Avluların ikisi Rodos tarzı sütunlarla desteklenmiştir.

Girişte bir heykel kaidesi vardır ve üzerinde “ΑΠΑΛΕΞΙΚΑΚΟΣ” (şeytanı defeden) yazmaktadır. Bu kaidenin arkasındaki pencereler ilk avluya (1) bakar. Avlu içindeki su rezervuarının mozaik zeminine bir ceylanı parçalayan panter figürü işlenmiştir. Bu avluya açılan çeşitli odalar vardır;
Aşağıdaki şemada “2” ile belirtilen odanın yerleri mermer kaplıdır ve duvarda Helenistik tarzda işlenmiş mozaik su altı yaşam desenleri görülür. “3” numaralı odanın duvarında ise iyi korunmuş bir erkek figürü işlidir.

Bu ilk avlunun güneyi (4) andron (erkeklere özel toplanma odası) bölümüdür.

kos-roma-evi-mozaik5 numaralı büyük avludan da çeşitli odalara girilir. Bu odaların bazılarının duvarlarında mermer döşeme izleri veya çeşitli geometrik mozaik desenler görülebilir. Avlunun kuzey batı (6) köşesinde, üst kata çıkan merdivenlerin yanında hizmetçi odası vardır. Andron bölümü aynı zamanda bir duvar geçişi ile yerleri ve duvarları mermer döşemeli olan geniş bir “triclinium” (misafir yemek salonu) (7)’a açılır. Bu odanın kuzeyinde ise 3. avlu (8) yer alır. Bu avlunun ortasında bir su sarnıcı ve mozaikle işlenmiş “deniz atına binmiş su perisi” figürü görülebilir. Bu motif panter ve yunus figürleri ile tamamlanmıştır.

Casa Romana’da bulunmuş olan mozaiklerin tamamı MS 3. yüzyıla aittir. Kazılarda ele geçen bazı geç Helenistik dönem heykeller ile 3. avluda bulunan “deniz altı yaşam” figürlü mozaikler Kos Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments