google-site-verification: googlef75dbacd094a3ff5.html Kos'un Dağ Köyleri; Asfendiou Köyü ve Dikeos Dağları
Booking.com
Powered by GetYourGuide. Become a partner.
Kos Adası

Kos Adası, Asfendiou Köyü

asfendiou köyü, kos adası

Asfendiu Köyü, KosAsfendiou Köyü; bu küçük ve güzel köy Dikeos Dağı’nın denize bakan kuzey yamaçlarına kurulmuştur. Köyün bol su kaynaklarına sahip olmasından dolayı dört yanı yeşilliktir. Eski köy evlerinin arasından dolanan dar sokaklar fotoğraf severlere hoş görüntüler verir. 11. yüzyılda inşaa edilmiş olan ve değerli ahşap işçilikli ikonalar barındıran Assomati Taxiarhes Kilisesi görmeye değerdir. Köyün dışında Aghios Pavlos (Aziz Pavlus)’a adanmış erken dönem bir bazilikanın kalıntıları da vardır. Ayrıca köyden yürüyerek çıkılabilen Dikeos Dağı’nın zirvesinde Aghios Ilias (Hz İlyas) Kilisesi panoramik olarak Ege’nin iki yanını görür. Fakat bu çıkış tecrübe ve performans gerektirir.

Asfendiou Köyü KosKöy, bağcılık ve zeytincilik sayesinde 1850-1940 yılları arasında bolluk içinde bir 100 yıl geçirmiştir. Fakat son 30 yılda tarım ve hayvancılıktan turizme geçiş sebebi ile bir çok aile köyü terketmiştir.

Köyde bir kaç pansiyon, taverna ve bir köy kahvesi vardır. En yakın eczane ve sağlık birimi Zipari ve Pyli’dedir.

Aspendos’tan Asfenidou’ya

Asfendiou Köyü, Evangelistria ile Assomatos adında ayrı iki mahalleden oluşur. 16. yüzyılda Antalya’nın Asfendos bölgesinde isyan eden Rum köylüleri Osmanlı Yönetimi tarafından bu bölgeye yerleştirilmişlerdir. Bu sebepten dolayı köye “Asfediou (Türkçe’de İspenye) ismi verilmiştir.

Booking.com

Tüm Biletleri Ucuza Alın

Bilet.com

Facebook

Arşivdeki Yazılar