Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Kos Adası, Asfendiou Köyü

Asfendiu Köyü, KosAsfendiou Köyü; Kos Adası’nın (İstanköy) bu küçük ve güzel köyü Dikeos Dağı’nın denize bakan kuzey yamaçlarına kurulmuştur. Köyün bol su kaynaklarına sahip olmasından dolayı dört yanı yeşilliktir. Eski köy evlerinin arasından dolanan dar sokaklar fotoğraf severlere hoş görüntüler verir.

Asfendiou Köyü’nde görülecek yerler

11. yüzyılda inşaa edilmiş olan ve değerli ahşap işçilikli ikonalar barındıran Assomati Taxiarhes Kilisesi görmeye değerdir. Köyün dışında Aghios Pavlos (Aziz Pavlus)’a adanmış erken dönem bir bazilikanın kalıntıları da vardır. Ayrıca köyden yürüyerek çıkılabilen Dikeos Dağı’nın zirvesinde Aghios Ilias (Hz İlyas) Kilisesi panoramik olarak Ege’nin iki yanını görür. Fakat bu çıkış tecrübe ve performans gerektirir.

Asfendiou Köyü KosKöy, bağcılık ve zeytincilik sayesinde 1850-1940 yılları arasında bolluk içinde bir 100 yıl geçirmiştir. Fakat son 30 yılda tarım ve hayvancılıktan turizme geçiş sebebi ile bir çok aile köyü terketmiştir.

Köyde bir kaç pansiyon, taverna ve bir köy kahvesi vardır. En yakın eczane ve sağlık birimi Zipari ve Pyli’dedir.

Aspendos’tan Asfenidou’ya

Asfendiou Köyü, Evangelistria ile Assomatos adında ayrı iki mahalleden oluşur. 16. yüzyılda Antalya’nın Asfendos bölgesinde isyan eden Rum köylüleri Osmanlı Yönetimi tarafından bu bölgeye yerleştirilmişlerdir. Bu sebepten dolayı köye “Asfediou (Türkçe’de İspenye)” ismi verilmiştir.

KOS ADASI’NIN KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİNİZ Mİ? EN ÇOK HANGİSİNİ SEVDİNİZ, TAVSİYE EDER MİSİNİZ? DİĞER OKUYUCULARA FİKİR VERMEK İÇİN AŞAĞIYA YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x