Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Sakız Adası Feribot Bileti

Sakız Adası Feribot Bileti

Sakız Adası feribot bileti için güncel sefer tarifelerini ve fiyatlarını buradan görüp bilet satın alabilirsiniz; İzmir’in Çeşme ilçesine bir taş atımı mesafede (9 mil) bulunan Sakız (Chios) Adası’nın başkenti Chios Town (yerliler Chora / Hora der) Yunanistan’ın 12 Adalar (Dodecanese) grubunda yer alır. Adada “mastic” denilen sakız ağaçları ile ünlü bu güzel adaya Türkiye’den ulaşımın en pratik yolu Çeşme – Sakız arası çalışan feribotlara binmektir. Yaz kış düzenli olarak yapılan seferlerde yolculuk süresi süratli katamaran ile 20 dakikadır.  Normal hızda giden feribotlarla 35 , 45 dakika gibi sürelerde ulaşabilirsiniz. Çeşme’den yaz aylarında hergün en az 3 sefer bulabilirsiniz. Bilet fiyatları seyahat edeceğiniz döneme göre ve feribotuna göre değişebilir. Bunların ikisi sabah, birisi ise akşam saatlerinde hareket eder.

  • Sakız’da konaklama tavsiyesi için buraya tıklayın.

Bileti Önceden mi Almalıyım?

Çeşme Sakız feribot bileti için özellikle yaz aylarında ve bayram tatillerinde yoğunluk sebebi ile bilet bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Gidiş-dönüş feribot biletinizi önceden almanız yararınıza olacaktır.

sakiz feribot

Sakız Adası Feribot Saatleri

Çeşme Sakız arasında çalışan feribotlar ve katamaranlar yaz aylarında sabah – akşam saatlerinde toplam üç sefer yapar. Dönüş için hem sabah hem akşam seferler vardır. Sefer günleri, kalkış saatleri ve bilet fiyatları, yaz, kış dönemleri ile bayram tarihlerine göre farklılık gösterebilir. Örnek olması açısından aşağıdaki 2018 yaz dönemi feribot / katamaran kalkış günleri, saatleri ve fiyatlarına göz atabilirsiniz.  Güncel tarife bilgileri ve bilet fiyatları

  • Çeşme Ulusoy Port Kalkış Varış (Hızlı Katamaran) – 09:00-09:20 / Dönüş Kalkış Varış 18:30-18:50
  • Çeşme Ulusoy Port Kalkış Varış (Feribot) – 09:30-10:15 / Dönüş Kalkış Varış 18:00-18:45
  • Çeşme Ulusoy Port Kalkış Varış (Feribot) – 19:00-19:45 / Dönüş Kalkış Varış 08:00-08:45

çeşme sakız feribot seferleri

Sakız Adası Feribot Bileti Fiyatı

Çeşme’den Sakız’a yolcu taşıyan Ertürk firmasına ait bir feribot ve bir hızlı giden katamaran vardır. Katamaran, deniz otobüsüdür. Bilet fiyatları aracın hızına, kalkış saatine ve sezona göre değişiklik göstermektedir. 2018 yaz sezonu için örnek fiyatlar aşağıdadır;

çeşme sakız feribot bilet fiyatı

2018 Çeşme – Sakız Bilet Fiyatları

  • Aynı Gün Gidiş Dönüş (Hızlı Katamaran); 35 €
  • Farklı Gün Gidiş Dönüş; (Hızlı Katamaran); 32 €
  • Aynı Gün Gidiş Dönüş (Feribot); 25 €
  • Farklı Gün Gidiş Dönüş; (Feribot); 25 €
  • Akşam Gidiş Sabah Dönüş (Feribot); 25 €
  • Akşam Gidiş Akşam Dönüş (Feribot); 25 €

Yukarıdaki bilet ücretine ilave olarak kişi başı 2 € liman vergisi ödemeniz gerekiyor.

Sakız Adası’na Araçla Gidebilir miyim?

Çeşme Sakız arasında çalışan feribotlar araç taşımaktadır. 2108 rakamları ile normal arabalar için araç geçiş ücreti (gidiş dönüş) 105 €’dur. Bu ücrete şoför geçiş ücreti dahildir. Fakat aracınıza yeşil sigorta (yurtdışı kasko) yaptırmanız gerekmektedir. Bunun maliyeti de 2018 yılı için 47 €’dan başlamaktadır.

Sakız Adası Feribotu Nereden Kalkar?

Sakız Adası’na kalkan feribotlar İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ulusoy Limanı’ndan kalkar. Ulusoy Limanı Çeşme’nin merkezinde olup otogara 1.5 km (yaklaşık 20-25 dk yürüme) mesafededir.

Sakız’a Gitmek İçin Vize Gerekir mi?

Sakız Adası’na seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının pasaportunda geçerli bir Avrupa Birliği Şengen Vizesi olmalıdır. Yeşil pasaport sahipleri için vize gerekmemektedir. Ayrıca, her yıl yenilenen ve uygulamaya konulan kapıda vize / kolay vize uygulaması ile de vize alıp Sakız’a giriş yapabilirisiniz. Kapı vizesi maksimum 7 günlük ve tek girişli olarak verilmektedir. Vize ücreti ise 65 €’dur. Kapı vizenizi en az 1 hafta öncesinden vize evraklarınızı bileti aldığınız taşıyıcı firmaya teslim etmeniz gerekmektedir. Kapı vizesi ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

çeşme sakız adası feribot tarifesi

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x