Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da Gezilecek Yerler; Antik Çağ’da demokrasinin doğduğu yer olarak olarak bilinen Atina şehri 3000 yıldan daha eski bir tarihe sahiptir. Antik Yunan Dönemi’nde en ihtişamlı çağlarını yaşayan Atina, Sokrates, Perikles ve Sofikles gibi düşünürlerin de yaşamış olduğu şehirdir. Atina, Peleponnes Yarımadası’ndan Korint Kanalı ile ayrılan Attica Yarımadası’nın güney ucunda kurulmuştur. Antik çağlarda çok ihtişamlı asırlar yaşamış olan Yunanistan’ın bu hareketli ve modern başkenti 4,5 milyon nüfusu ile Yunanistan nüfusunun üçte birinden fazlasını barındırır. Daha önce huzur yuvası olan Yunan Adaları’nı ziyaret etmişseniz Atina’ya gelmeden önce beklenti ve ayarlarınızı da değiştirmenizi söylemek zorundayız. Çünkü burası kalabalık, gürültülü ve oldukça betonlaşmış bir şehir. Elbette yine de Atina’nın, özellikle de sıcak kanlı insanları ve tarihi eserleri ile gittikçe insanı içine çeken bir cazibesi var. Ayrıca Glifada ve Pire gibi sakin kıyı semtleri ile pırıl pırıl ege denizinin de şehir merkezinde yarım saatlik mesafede olması bulunmaz bir nimet.

Fakat buna rağmen Atina, sahip olduğu iyi korunmuş Antik Yunan’a ait tarihi zenginlikleri, insanlarının yakınlığı ve yaşam enerjisi ile seveceğiniz bir şehir olmaya aday bir şehir diyebiliriz. Atina’da gezilecek yerler in başında meşhur Akropol dışında adını belki de duymadığınız bir çok yer var; minyatür boyutlarda sempatik Bizans kiliseleri, zengin tarih müzeleri, Benaki Müzesi, trafikten arınmış, begonvilli sokakları ile otantik Plaka bölgesi ve tavernaları bunlardan bazıları.

atinada gezilecek yerler, likavitos tepesi
Atina Gezi Rehberi; Akropol’den Likavitos Tepesi

1- Akropol

Giriş Ücreti; 20 €. İndirimli Giriş Ücreti; 10 € (İlkokul öğrencileri, öğrenci kartı yanında olan üniversite öğrencileri ve 65 yaş üstü AB vatandaşları). Ücretsiz Giriş; 18 Nisan (Uluslararası Anıtlar Günü), 18 Mayıs (Uluslararası Müzeler Günü), Eylül ayının son haftasonu (Avrupa Kültür Mirasları Günü), 28 Ekim ve Kasım’dan 31 Mart’a dek her ayın ilk pazar günü. Ziyaret Saatleri & Günleri; Hergün 08:00-17:00 arası. Kapalı Günler; 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, Paskalya Pazarı, 25-26 Aralık (bilgiler değişebilir).

Akropol ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

2- Plaka ve Anafiotika Semtleri

Atina’nın merkezindeki plaka (Πλάκα) semti Atina’nın antik zamanlardan bu yana gelen en eski yerleşim bölgesidir. Akropol’ün güney ve kuzey yamaçlarına kurulmuştur. Bu sebeple antik çağlarda Plaka “Tanriların Yaşadığı Yer” olarak da adlandırılmıştır. Günümüzde ise Plaka az katlı neo klasik binaları ve labirentli sokakları ile turistlerin Atina’da zaman geçirmeyi en sevdiği semttir. Yazının devamı için tıklayın

atina plaka tavernalar
Atina’da Gezilecek Yerler; Plaka Bölgesi

3- Sintagma Meydanı & Parlamento Asker Nöbet Değişimi

Sintagma Meydanı: Atina’nın en kalbi ve en büyük meydanı olan Sintagma Meydanı Kolonaki, Monastiraki, Psiri, Plaka gibi gezilecek yerlere 5-15 dakika yürüme mesafesindedir. Trafiğe kapalı Ermou Caddesi Sintagma Meydanı’ndan başlar ve Monastiraki’ye doğru devam eder. Daha fazla bilgi için tıklayın.

afzun askerleri
Atina Gezi Rehberi; Parlamentonun önünde efzun askerlerinin nöbet değişim töreni

4- Monastiraki Meydanı

Monastiraki Atina’nın tarihi merkezindeki en canlı semtlerinden biridir. Monastiraki Meydanı’nın bir tarafı trafiğe kapalı Ermou Caddesi‘ne, bir tarafı gece hayatı ile ünlü Psiri semtine, bir tarafı da tavernaları ile ünlü Plaka’ya çıkar. Monastiraki aynı zamanda antikacılar çarşısı, bit pazarı ve hediyelik eşya dükkanları ile şehirdeki en uygun fiyatlı alışveriş bölgesidir. Monastiraki meydanı aynı zamanda popüler bir yeme içme bölgesidir. Meydan üzerinde ve çevresinde balık lokanlataları, tavernalar, kafeler ve fast food restoranları ile çok canlı bir bölgedir.

monastiraki atina
Atina’da Gezilecek Yerler; Monastiraki Meydanı; solda Cizderiye Camii sağda Monastiraki Metrosu’nun girişi

Cizderiye Camii; Monastiraki Meydanı’nın merkezinde büyükçe bir camii dikkatinizi çekecek. Yunanlılar bu camiyi Tzisterakis olarak adlandırıyor. 1759’da Cizderiyeli Mustafa Ağa tarafından inşaa edilen camii ibadete kapalıdır. Günümüzde başka bir yerde olan Yunan Halk Sanatları Müzesi‘nin bir parçasıdır ve içinde seramikler sergilenmektedir. Zeus Tapınağı’nın sütunlarından birinin kırılarak bu caminin yapımında kireç tozu olarak kullanıldığı düşünülmekle birlikte bazılarına göre de bu sütun Zeus Tağınağı’na değil yakınındaki Hadrian Kütüphanesi’ne aittir. Bu sütunun camide kullanılmasının şehre uğursuzluk getireceği söylentileri üzerine Mustafa Ağa valilikten alınmış, hatta bir kaç yıl sonra Atina’da baş gösteren veba salgını bu duruma yorulmuştur. Camii bugüne dek pek ibadet dışında pek çok amaçla kullanılmıştır. Bunlardan bazıları Kral Otto zamanında balo salonu, depo ve hapishane olarak kullanılması bunlardan bazılarıdır. 1915’te restorasyondan geçirilerek güçlendirilen camii 1918’de Yunan El Sanatları Müzesi, 1923-1973 arası Yunan Halk Sanatları Müzesi olarak kullanılmıştır. 1966’da ise Osmanlılardan sonra ilk ve tek kez, tekrar camii olarak ülkeyi ziyaret eden Suudi Kralına tahsis edilmiştir.

Hadrian Kütüphanesi: Adres; Areos 3, Monastiraki (Cizderiye Camii yanındaki sit alanında). Giriş Ücreti 4 €. Roma döneminden kalma bu kütüphane MS 1 YY’da İmparator Hadrian tarafından inşaa ettirilmiş fakat 3. YY’da Herulae istilası sonucu yıkılmıştır. Daha sonra binanın kalıntıları geç Roma döneminde yapılan şehir surları ile birleştirilmiştir. Bugün kütüphane dorik sütunları ile dikkat çekiyor.

5- Benaki Müzesi

Adres; 138 Pireus Street. Nasıl Gidilir; Syntagma Meydanı’ndan yürüyerek 10 dakika mesafede (Kolonaki). Giriş Ücreti; 9 € (indirimli 7 €). Perşembe günleri ücretsiz. Güncel bilgiler için; Benaki Müzesi Resmi Websitesi

atinada gezilecek yerler
Atina’da Gezilecek Yerler; Bebaki Müzesi içindeki geleneksel evlerin orjinal bir oturma odası

Burası Atina’nın en güzel ve zengin müzelerinden biridir. Bu özel müze Antonis Benakis tarafından 1930 yılında ailesine ait villanın içinde açılmıştır. Müzede tarih öncesi dönemden modern zamanlara dek geniş bir periyodu kapsayan Yunan sanat eserleri, Asya sanatı, İslam sanatı, Osmanlı sanatı, Çin porselenleri, oyuncaklar, oldukça zengin Yunan kültür ve folklorik öğeleri gibi çok çeşitli alanlarda binlerce eser sergilenmektedir. Müzeyi gezdikten sonra terastaki son derece keyifli kafeteryasında dinlenebilirsiniz.

6- Arkeoloji Müzesi (National Archaeology Museum)

Adres: 44 Patission Street, Atina. Giriş Ücreti; 5 € (2017). Ziyaret Saatleri; Pazartesi 13:00-20:00, diğer günler 09:00-16:00. Nasıl Gidilir; En yakın metro istasyonu Victoria 5 dakika, Syntagma Meydanı’ndan 20 dakika yürüme mesafesindedir. Güncel bilgiler için; Atina Arkeoloji Müzesiatina arkeoloji müzesi

Atina’da Gezilecek Yerler; Arkeoloji MüzesiTarih meraklılarının Akropol’den sonra gezmeleri gereken en önemli müze burasıdır. Çok zengin bir koleksiyona sahiptir. Geçtiğimiz yüzyılda kurulan Atina Milli Arkeoloji Müzesi Yunanistan’ın en büyük müzesidir. Müze binasının 8000 m2 genişliğinde sergi alanı vardır ve etkileyici neo-klasik bir yapıdır. Müzede 5 ayrı bölümde 11.000 eser sergilenir. Bu eserler tarih öncesi dönemden erken ve geç Yunan medeniyetlerinin tamamını kapsar. Tarih öncesi dönem günümüzden 3000 yıl öncesine dek (MÖ 6. YY ile MÖ 1050 arası) tarihlenir. Bu dönemler Neolitik dönem ile Kiklad ve Miken medeniyetlerini kapsar. Tarih öncesi Thera yerleşiminden bir çok parça da bu bölümde sergilenmektedir.

Heykel koleksiyonu Antik Yunan Medeniyeti’nin MÖ 6. ve 5. YY arasına aittir ve aralarında çok nadir şaheserler de vardır. Vazolar ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu Antik Yunan’ın MÖ 11. YY’dan başlayıp klasik Roma dönemine dek uzanır. Stathatos Koleksiyonu’nunda ise geniş bir tarihi periyodu kapsayan küçük objeler var. Metalden yapılmış, sanat değeri yüksek küçük heykelcikler ve figürinler ise Metalurji Koleksiyonu’nda sergileniyor.

7- Antik Agora (Ancient Agora)

Adres: 24 Andrianou Street, Atina. Giriş Ücreti; 8 €. Ziyaret Saatleri; hergün 08:00 – 15:00. Kapalı Günler; 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, Paskalya Pazarı, 25-26 Aralık. Nasıl Gidilir; En yakın metro istasyonu Monastiraki’den yürüyerek 5 dakika.

Daha fazla bilgi için tıklayın

atina tapınak
Atina’da Gezilecek Yerler; Hephaistos Tapınağı

8- Olympeion “Zeus Tapınağı”

Lokasyon: Şehir merkezinde, Athanasiou Diakou Street, Atina. En yakın metro durağı Metro Acropoli’den 5 dakika yürüme mesafesinde. Giriş Ücreti; ücretsiz.

Yunan mitolojisinde tanrıların tanrısı olarak bilinen Zeus‘a adanmış olan bu tapınak Antik Yunan’daki en büyük tapınaktı. Akropol Panthenon Tapınağı çok daha iyi korunmuş olmasına rağmen Zeus Tapınağı çok daha anıtsal bir

atina zeus tapınağı
Atina’da Gezilecek Yerler; Zeus Tapınağı

yapı idi. Zeus Tapınağı’nın inşaası en eski MÖ 6. YY’a dek dayansa da 2. YY’da Roma İmparatoru Hadrian tarafından tamamlanmıştır. Günümüzde sadece 15 sütunu (ve bir tane de yerde) ayakta kalmış olsa sütunların boyutları tapınağın ne kadar ihtişamlı olduğunun ipuçlarını veriyor. Devasa tapınak Antik Yunan’ın en büyük ve en güçlü tanrısına yaraşır bir azamette idi. Zeus Tapınağı’nın kuzeyinde Themistokles kalıntılarının, duvarının ve Roma hamamlarının bulunduğu küçük parkı da ziyaret edebilirsiniz. Tapınağın kuzey batısında da 2. YY’da İmparator Hadrian’ın şehre girişi anısına yaptırılmış olan Hadrian Kapısı görülebilir.

9 – Goulandris Modern Sanat Müzesi

Lokasyon; Eratosthenous 13, Athina 116 35. Syntagma Meydanı’dan yürüyerek 25-30 dk. Güncel Bilgiler için; Goulandris Müzesi

Yeni eklenen koleksiyon ile ünlü yerel ressamların yanında dünyaca ünlü sanatçıların bir çok yapıtını görebilirsiniz. Picasso, Van Gogh, Monet, Cezanne, Botero, Modigliani ve daha bir çok ünlü ressamın eserlerini kompakt bir müzede bir arada görmek için iyi bir fırsat.

10 – Panathinaiko Stadyumu & Olympic Stadium

Lokasyon: Ardettos Tepesi, Atina. En yakın metro durağı Acropoli’den 15 dakika, en yakın tren istasyonu Zapyon (Zappio) tramvay durağından 5 dakika yürüme mesafesi. 

Atina’nın antik dönemdeki en büyük yapısı 60.000 kişilik Panathenaic (Panathinaiko) Stadyumu idi. Stadyum MÖ 335 yılında Herodes Atticus döneminde yapılmıştır. (Herodes Atticus, Roma devleti tarafından Atina’da inşaat ve

atina olimpiyat stadyumu
Atina Gezi Rehberi; Panathinaiko Stadyumu

imar işleri ile görevlendirilmiş olan zengin bir filozoftu). Atticus bu stadyumu Tanrıça Athena adına düzenlenen Panathenaic Yarışlar için inşaa ettirmiştir. Stadyumda Atinalı atletler bir pist etrafında koşarak birbirleri ile yarışıyorlardı. 240 metre uzunluktaki pist 4 çift bölüme ayrılmıştı ve aynı anda 10 atlet yarışabiliyordu. MS 140‘ta stadyumun ahşaptan yapılmış olan oturma yerleri mermer olarak yenilenmiştir. Bugün turistlerin ziyaret ettiği stadyum orjinal stadyumun yenilenmiş bir kopyasıdır. 1869 yılında Avangellos Zappas‘ın maddi destekleri ile antik stadyumun kalıntıları üzerine bugünkü stadyum yenilenmiş, 1870, 1875 ve 1895 yıllarında üç yenileme daha geçirerek bugünkü, orjinale en yakın halini almıştır. Dünyanın ilk modern olimpiyat oyunları da 1896 yılında burada yapılmıştır. Tribünler orjinalde olduğu gibi 47 katlıdır. 2004 Yaz Olimpiyatlarının okçuluk müsabakaları ile maratonun bitiş kısmı bu stadyumda yapılmıştır.

11- Bizans Müzesi

Adres: 22 Vas. Sofias Avenue, Atina. Giriş Ücreti; 4 € (18 yaş altı ücretsiz). Ziyaret Saatleri; 09:30-17:30 (Pazartesi kapalı). Nasıl Gidilir; Syntagma Meydanı’ndan 10 dakika yürüme mesafesinde ana cadde üzerinde, Kolonaki semti yakınındadır. Güncel giriş bilgileri için; Bizans Müzesi

atina bizans müzesi
Atina’da Gezilecek Yerler; Atina Bizans Müzesi

Burası Yunan tarihinin Bizans dönemini daha yakından tanıyabileceğiniz ilginç bir müze. Müze binası 19. YY’dan kalma tarihi bir yapının içinde yar alıyor. Bu yapı, Fransız Plaisance Düşesi için yapılmış. Müzede Hıristiyanlık dönemini de kapsayan, Bizans döneminin çok değerli sanat eserleri sergileniyor. Roma İmparatorluğu’nun doğu kısmının (Doğu Roma İmparatorluğu) mirasçısı olan Bizans İmparatorluğu Ortodoks Hristiyanlığı seçmişti ve imparatorlukta Yunan dili konuşuluyordu. 3. YY’dan İstanbul’un Osmanlılar tarafından ele geçirildiği 15. YY’a dek Balkanlar, Yunanistan ve Anadolu’da hüküm sürdüler. Bizans döneminde Hıristiyan sanatı en üst seviyeye çıkmıştır. Bu dönemde özellikle altın yaldızlı mozaikler ve ikonalar öne çıkar.

Müzede 25.000 eser sergileniyor. Bunların büyük kısmı Bizans, erken Hıristiyanlık dönemi, ortaçağ ve Bizans sonrası dönemi kapsıyor. Koleksiyon içinde heykeller, tablolar, ikonalar, tekstil ve mozaik eserler önemli yer tutuyor. En değerli ve ilgi çekici eserler ise erken Hristiyanlık ve Bizans dönemlerine ait bazilika ve kiliselere ait mimari yapı parçaları. Bunların arasında Dafni Manastırına ait bir çeşmenin reprodüksiyonu da var. Müze avlusundaki 5 . YY’dan kalma bir yer mozayiği de ilginizi çekebilir.

12- Kiklad Sanatı Müzesi (Museum of Cycladic Art)

Adres: 4 Neophytou Douka Street, Atina. Nasıl Gidilir; Sytagma Meydanı’ndan 5-10 dakika yürüme mesafesinde. Giriş Ücreti; 7 €. Salı günleri kapalıdır. 

Kolonaki semtindeki bu müze 1986’da tanınmış sanat koleksiyoneri ve armatör Goulandris tarafından açılmıştır. Koleksiyonun çoğu işadamının kendisine aittir. 3000 eserden oluşan müzede Antik Yunan, Mikonos ve Delos gibi Kiklad Adaları’na ait antik eserler, MÖ 4 YY’a dek Kıbrıs Adası’na ait olan eserler sergilenir.

13- Ermou  Caddesi

Atina’nın İstiklal Caddesi diyebileceğimiz trafiğe kapalı en önemli alışveriş caddesidir. Sintagma Meydanı ile Monastiraki Meydanlarını birbirine bağlar.

14- Panaghia Kapnikarea Kilisesi

Adres: Ermou ile Kalamiotous Caddesi kesişimi, Atina. Giriş ücretsiz.

Atina’nın İstiklal Caddesi sayılan Ermou Caddesi‘nin ortasındaki küçük bir meydanda sevimli bir Bizans kilisesi. Bu küçük ve güzel kilisenin içine girerek gezebilir, mum yakıp dilekte bulunabilirsiniz.  Kilise 19. yy’da Bavyera Kralı I. Ludwig’in araya girmesi ile yıkılmaktan kurtulmuştur. Kilise 11. YY Bizans mimarisinin tipin bir örneğidir. Kiliseinin içi 19 YY’da yapılan orta Bizans tarzındaki ikonalar ile süslenmiştir.

15- Psirri Semti

Atina’nın merkeze en yakın eğlence bölgesidir. Monastiraki Meydanı’ndan 5-10 dakika yürüme ile ulaşacağınız Psirri’de geleneksel tavernalar bulamazsınız. Burası barlar ve gece kulüpleri ile doludur.

16- Kolonaki Semti

Sintagma Meydanı’ndan yürüyerek 10-15 dakikada ulaşacağınız Kolonaki için her ne kadar eski ışıltısını biraz kaybetmiş olsa da Atina’nın Nişantaşı ayarındaki semti denir. Daha şık ve modern butik kafeler ile açık havada gençlerin toplandığı kafelerle dolu bir sokak ilginizi çekebilir.

17- Ghazi Semti

Merkezden biraz uzakta kalan diğer bir barlar bölgesi. Gençlerin açık alanda oturduğu modern kafeler, barlar, gece kulüpleri, gay barlar vs…Gazi’ye gitmek için Keramikos metro durağında inmeniz gerekir.

Leave a Comment