Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti

Topkapı Sarayı Müzesi Bileti; (“Istanbul Tourist Pass” ile bilet sırası beklemeden girin). Osmanlı tarihini daha yakından tanımak istiyorsanız, İstanbul’da ziyaret etmeniz gereken ilk yer Topkapı Sarayı’dır. Bu mütevazi saray 624 yıl süren, dünyanın en güçlü imparatorluklarından birine ev sahipliği yapmıştır. Bir çok farklı bölümden oluşan bu kompleksin yüzölçümü, bahçesi ile birlikte Vatikan’dan daha geniştir. Topkapı Sarayı lokasyon olarak İstanbul’un Asya yakasının en uç noktasında olup Asya kıtasına ve Boğaza hakim bir konumdadır.

Toopkapı Sarayı ve Harem Dairesi giriş bileti

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; bilet nereden alınır?

Müzeye giriş biletleri sarayın birinci avlusundaki bilet gişesinde satılmaktadır. Bilet gişesini avluya girince sağ tarafta göreceksiniz. Bu gişede genellikle ve özellikle de yüksek sezonda uzun bilet kuyruğu olmaktadır. Eğer biletinizi daha önceden buradan satın almış iseniz, düz yürüyerek ikinci avlunun kapısından saraya girebilirsiniz.

Topkapı Sarayı için bilet nereden alınır?

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; bilet çeşitleri ve fiyatları

Topkapı Sarayı için bir kaç farklı bilet türü vardır. Topkapı Sarayı Müzesi, sarayın kendisi, Harem bölümü ve avlusundaki Aya İrini Kilisesi’nden oluşmaktadır. Bilet fiyatları Türk Lirası üzerinden belirlenir. Türkiye’deki göreceli yüksek enflasyon sebebi ve dalgalanan döviz kurları sebebi ile fiyatlar sık sık değişim olmaktadır.  Ocak 2022 itibarı ile bilet çeşitleri ve fiyatları aşağıdadır;

  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Harem Bölümü + Aya İrini Kilisesi; 285 TL
  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Aya İrini Kilisesi; 200 TL
  • Harem; 100 TL
  • Aya İrini; 80 TL

Topkapı Sarayı'na giriş bileti ücreti ve fiyatları

Topkapı Sarayı Müzesi bileti; indirimli biletler

06-25 yaş arasındaki, öğrenci kartı (ISIC) sahibi olan yabancı öğrenciler için giriş ücretleri aşağıdadır;

  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Harem Bölümü + Aya İrini Kilisesi; 60 TL
  • Kombine bilet; Topkapı Sarayı + Aya İrini Kilisesi; 40 TL
  • Harem; 20 TL
  • Aya İrini; 20 TL

Topkapı Sarayına indirimli giriş bileti

Topkapı Sarayı; genel bilgiler ve görülmesi gereken yerler

Topkapı Sarayı (Osmanlıca’da Saray-ı Cedîd-i Âmire veya modern Türkçe ismi ile Yeni Saray) Fatih Sultan Mehmet tarafından tarafından 1478’de yaptırılmış, her dönemde yeni eklemelerle 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu bu saraydan yönetilmiştir. En geniş çaplı yenileme ve eklentiler 1509’daki deprem ve 1665’teki yangından sonra yapılmıştır. Saray 4 büyük avludan ve hiç birisi çok büyük olmayan bir çok binadan oluşur. 4000 kişinin aynı anda yaşadığı bu saray aynı zamanda Osmanlı padişahlarının resmi ikâmetgâhı olmuştur. Padişah ve ailesinin özel yaşam alanı olan Harem bölümü 400 odadan oluşur. İlaveten, Osmanlı’nın en önemli eğitim kurumu olan Enderun da sarayın içinde yer alıyordu. Kullanıldığı zamanlarda 700.000 m²’lik bir alanda yer alan saray bugün sadece 80.000 m² alana sahiptir.

Topkapı Sarayı giriş bileti

Sarayda görülmesi gereken yerler

Sarayın tüm bölümlerini gezmek ve rehberinizden öğrenmek için en az bir kaç saat ayırmanız tavsiye olunur ve bu tur ancak yürüyerek yapılabilir. Müzenin bir çok bölümü tekerlekli sandalye ile gezmek için de uygundur.

Sarayın içinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz bölümlerden ve eserlerden bazıları şunlardır; Babüssaade, Arz Odası, Kubbealtı Odası, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, Çinili Köşk (Arkeoloji Müzesi’ne aittir), Kutsal Emanetler, Hazine Dairesi, Saray Mutfakları, Harem ve Zülüflü Baltacılar Ocağı.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x