Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Doğa Yürüyüş Turları

Doğa Yürüyüş Turları

Marmara Adası’nda Doğa Yürüyüş Turları; İstanbul’a, Bursa’ya, Balıkesir, Tekirdağ ve Çanakkale’ye yakın bir mesafede bulunan ve yeterince tanınmayan Marmara Adası’nın doğasını, florasını adada yaşayan profesyonel bir rehber eşliğinde keşfetmek isterseniz bize aşağıdaki form vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca adadaki konaklama ve ulaşım imkanları konusunda da bana yazabilirsiniz. Marmara Adası 117 km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük adası olup çok özel bir doğaya sahiptir. İşte Marmara Adası’nı ilginç ve keşfedilmeye değer kılan özelliklerinden bir kaçı şu şekildedir,

  • Türkiye’nin en yüksek adasıdır. 700 metreye ulaşan tepeleri ve ovaları ile zengin bir topografyası vardır.
  • Kuzeyi Karadeniz güneyi Akdeniz iklimi etkisi altındadır. İklimi, jeolojik ve coğrafi yapısı sebebi ile bitki çeşitliliği açısından, Türkiye’nin bu büyüklükteki en zengin toprak parçasıdır.
  • Dünyanın en eski mermer yatakları Marmara Adası’ndadır. Dünya dillerindeki mermer (marble, marmor, marmara…) kelimesi adamızda çıkarılan mermerden gelmektedir.
  • Adaçayı, kekik çeşitleri, yılkı atları, tuzlu sardalya konservesi, zeytini ve kaliteli zeytinyağı ile tanınır.
  • Marmara Adası, adaçayı, yabani zeytin, yabani incir, menengiç ağacı, antep fıstığı, sumak, kestane, kermes meşesi, yaban ayvası, kaktüs, tüylü meşe, kızılçam, dişbudak, çiçekli dişbudak, fıstık çamı, sandal ağacı, kocayemiş, yabani yasemin, yabani hanımeli, yabani pırasa, yabani sarımsak ve sayamayacağımız kadar çok bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitkileri ve ilginç özelliklerini yakından tanıyabileceğiniz 4-5 saatlik bir flora turuna da katılabilirsiniz. Bitki çeşitliliği ve görünürlülüğü mevsimlere göre farklılık gösterir.
  • Adamızda Ekim ayı yeşil zeytin, Kasım ayı ise siyah zeytin hasadı yapılır.

marmara adası turları

Doğa Yürüyüş Turları

Marmara Adası, Istanbul, Tekirdağ, Balıkesir, Bandırma, Çanakkale, Bursa Doğa Yürüyüş Turları

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x