Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm Gezi Rehberi; 10 Milyon nüfuslu İsveç’in başkenti Stockholm 2.300.000 il nüfusu ile hem İsveç’in hem de tüm İskandinavya’nın en büyük şehridir. Kelime anlamı “çok adalar” (stock=çok, holm=ada) demek olan Stockholm 14 ada üzerine kurulmuştur. Stockholm’un şehrin merkezinde ise 1.500.000 kişi yaşar. Bu 14 ada coğrafi olarak İsveç’in en büyük 3. gölü olan Malaren Gölü ile Baltık Denizi arasında yer alır. Göl (tatlı su), deniz (tuzlu su), kanallar, adalar, saraylar, rengarenk tarihi yapılar, sivri kuleler, sık yemyeşil ormanlar ve boğazı hatırlatan feribotlarıın kattığı hareket ve enerjisi ile Stockholm belki de Kuzey’in en güzel şehridir.

Stockholm İskandinavya için büyük, Avrupa kıtası için orta büyüklükte bir şehirdir. Bir Amsterdam veya Prag kadar turistik olmamasının tek sebebi sahip olduğu soğuk iklimden dolayı turizm sezonunun kısa olmasıdır. Aksi taktirde Stockholm’ü rahatlıkla Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında sayabiliriz.

Stockholm Kaç Günde Gezilir?

Stockholm’de yaz aylarında gezilebilecek bir çok turistik cazibe noktası vardır. Bunlar arasında müzeler, saraylar, adalar, çeşitli kültürel aktiviteler ve doğal güzellikler başta gelir. Şehri hakkı ile gezebilmeniz için seyahat günlerinizin dışındaki 2 tam gün yetersiz gelebilir. Belli başlı yerleri 3 tam günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Fakat gelmişken oraları da gezelim derseniz Skansen Açık Hava Müzesi ve Drottningholm Sarayı için en az yarımşar gün ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Stockholmde gezilecek yerler
Eski Şehir “Gamla Stan”

Stockholm’de Gezilecek Yerler

Aşağıda önem ve tavsiye sırasına göre Stockholm’de gezilecek yerler listesini bulabilirsiniz;

1- Gamla Stan

Gamla Stan İsveç’çe Eski Şehir anlamına gelir. Gamla Stan adeta birbirine yapışık olan üç adadan oluşur. Bu üç ada köprüler ile hem birbirlerine hem de anakaraya bağlıdır.

  • Stadsholmen Adası; üç adanın en büyüğüdür ve “Şehir Adası” anlamına gelir. Stockholm’ün en eski meydanı olan Stortorget, Kraliyet Sarayı, Kraliyet Şapeli, Katedral (Storkyrkan), Bonde Palace (Yüksek Mahkeme), İsveç Kraliyet Akademisi, tarihi alışveriş caddesi Vasterlanggatan bu ada üzerindedir.
  • Riddarholmen Adası; Eski Parlamento Binası, Riddarholmen Kilisesi
  • Helgeandsholmen Adası; İsveç Parlamento Binası
stockholm'de gezilecek görülecek önemli yerler "stortorget"
Stortorget Meydanı ve 16. YY’dan kalma evler

2- Stortorget; bu küçük meydan İsveç’in, tarihi 1250 yılına dayanan en eski ve en önemli meydanıdır. Bir çok önemli tarihi olaylara sahne olmuştur. Bu olaylar içerisinde en önemli olanı “Kan Banyosu” adındaki trajik bir katliamdır; İsveç’in bağımsız olması üzerine Danimarkalılar 1520’de, İsveç’in kraliyet ve aristokrat ailelerinden 80 kişiyi bu meydanda katlederek meydanın ortasındaki kuyuya atmıştır. Bunun üzerine Kalmar Birliği dağılmış, hayatta kalan aristokrat ailelerden birinin oğlu olan Gustav Vasa seçimle kral olmuş ve İsveç Danimarka’dan ayrılmıştır.

Meydanın üzerinde aynı zamanda 16. YY’dan kalma yapılar ve içindeki Nobel Müzesi‘ni ziyaret edebileceğiniz İsveç Kraliyet Akademisi vardır.

İsveç kraliyet sarayı
Kraliyet Sarayı

3- Kraliyet Sarayı (Kungahuset)

Ziyaret Saatleri; Mayıs-Haziran 10:00-17:00 / Temmuz Ağustos; 09:00-17:00. Giriş Ücreti; 160 SEK.

Burası İsveç Krallığı’nın resmi rezidansı ve ana saray binasıdır. Kral ve kraliçenin özel ve yazlık sarayı ise şehir dışındaki Drottningholm Sarayı’dır. 18. Yüzyılda Roma mimarisine öykünerek inşaa edilen sarayın yerinde daha önce Tre Croner adında bir kale bulunuyordu. 600 odalı sarayın 660 penceresi vardır. İçerisi biraz kasvetli bir havada, genellikle rococo tarzında dekore edilmiştir. Sarayın odalarını giriş ücreti vererek gezebilirsiniz. Avludaki kraliyet şapelini ise ücretsiz gezebilirsiniz. İçinde ayrıca Kraliyet Mahkemesi ve Kraliyet Kütüphanesi vardır. Saray 30.000 kişilik Kraliyet Muhafız Ordusu tarafından korunur.

Muhafız Alayı Nöbet Değişim Töreni; Mayıs ve Ağustos ayları arasında her gün 12:15’te töreni izleyebilirsiniz. Tören sarayın Stortorget tarafındaki meydanda düzenlenir.

4- Vasa Müzesi

Adres: Djurgarden Adası. Giriş Ücreti; 130 SEK. Ziyaret Saatleri: Yaz aylarında (01.06-31.08) hergün 08:30-18:00 arası.

Vasa Müzesi yılda 1.200.000 ziyaretçisi ile İsveç’in en çok ziyaret edilen müzesidir. Bu müzede 17. yüzyıldan kalma ahşap bir kalyon sergilenmektedir. Bu kalyon, 333 yıl deniz altında kaldıktan sonra çıkartılan, dünyanın en iyi korunmuş tarihi kalyonudur.

vasa müzesi
Gustav Vasa Kalyonu

1628 yılında denize indirilen bu prestijli gemiye İsveç’in en önemli krallarından biri olan Gustav Vasa‘nın adı verilmişti. Vasa gemisinin ilginç hikayesi denize indirildikten 20 dakika sonra içinde mürettebatı ile devrilerek batmasıdır. Gemi denizden çıkartıldıktan sonra niçin battığı anlaşılmıştır. Geminin başta tek güvertesinin lombarlarından çıkan bir sıra savaş topuna uygun olarak yapılmışken, kralın emri ile üstüne bir kat güverte daha çıkılarak toplam 64 savaş topu ile denize indirilmiştir. Her ne kadar denge sağlaması için geminin safra kısmına 120 tok taş konulsa da yeterli gelmemiştir. Gemi limandan ayrılırken güçlü bir fırtına çıkmış ve yan yatarken lombar deliklerinden su aldığı için devrilip batmıştır. Bu da bize geminin aslında ağırlığı kaldıramadığı için, yanlış statik hesapları sonucu devrilerek battığını gösteriyor. Genimin içindeki 120 tayfanın 30’u gemi ile birlikte dibe batmıştır.

Geminin battığı yer müzenin olduğu yere yakındır. Gemi battıktan sonra unutulmuş ve denizin dibinde 333 sene kalmıştır. 1950’li yıllarda bulunduğu yerde tekrar keşfedilen geminin oldukça sağlam kalmış olduğu görülür. Bunun sebebinin kalın ve sağlam ahşaptan yapılmış olmasıdır. Fakat geminin çıkartılması son derece zor idi. Sağlam görünmesine rağmen çıkartılırken tamamen dağılabilirdi. Bu yüzden her yanından zincirlerle bağlanarak bütün olarak çıkartılmıştır. Geminin dağılan parçalarının birleştirilmesi yıllar almıştır. Müze binası gemi çıkartıldıktan sonra üzerine inşaa edilmiştir.

Bozulmaması için 1961-1988 arasında 27 yıl boyunca “polietilen glikol” içinde bekletilmiştir.

Geminin sağlamlığını koruyabilmesi için müze içindeki ısı ve nem hep sabit kalmak zorundadır.

Geminin ana gövdesi geçmeli ve destekli biçimde yapılmış, güçlendirmek için 8000 çivi kullanılmıştır. Çivilerin boyutları farklıdır, 2 metreye kadar olanları vardır. Bu çiviler paslandığı için 1960’larda yenileri ile değiştirilmiştir.

5- Stadshuset

Adres: Kungsholmen Adası. Ziyaret Bilgileri: Bireysel ziyaret mümkün değildir. Ya kurumun kendi rehberli turları ile ya da önceden rezervasyon yaparak kendi grubunuz ile lisanslı bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz. İngilizce dilinde halka açık turlar saat başı yapılmaktadır. Fakat bina içindeki etkinliklerden dolayı turlarda aksamalar olabilir. Giriş Ücreti; 110 SEK.

stockholm belediye binası
Stadshuset “Stockholm Belediye Binası”

Kungsholmen Adası üzerinde yer alan bu bina Stockholm’ün Belediye Binası‘dır ve şehrin bir numaralı simgesidir. Binanın mimari tarzı Venedik, romantik ve İsveç geleneksel tarzlarının karmasıdır. Tüm kartpostallarda ve Stockholm siluetinde Stadshuset’in devasa kulesini görebilirsiniz. 1911-1923 yılında yapılan bina suyun üzerinde yüzen bir kuğuyu andırır. 106 metre yükseklikteki kulesi kuğunun boynudur. Binanın dünyaca tanımasının bir sebebi de Nobel Bilim ve Edebiyat ödüllerinin her yıl 10 Aralık’ta bu bina içinde verilmesinden gelir. Papaz tuğlası (munktegel) denilen 8 milyon adet tuğladan yapılmış olan binanın dış avlusundan en güzel Stockholm manzarasını fotoğraflayabilirsiniz. Dış avlunun ilerisine yürürseniz Stockholm’ü 1250 yılında kuran İsveç Kralı Birger Jarl için yapılmış olan sembolik bir sarkofaj göreceksiniz. Sarkofaj altın kaplamadır ve şehrin ilk kurulduğu Riddarholmen Adası’na doğru bakar.

Stockholm gezilecek yerler
Altın Oda “Golden Room”

Binanın içini ücret ödeyerek gezebilirsiniz. İçeride iki önemli salon vardır. Blue Hall Nobel ödüllerinin verildiği binanın ana salonudur. Diğer salon ise Altın Salon (Golden Room)’da ise ödüller dağıtıldıktan sonra Nobel Balosu düzenlenir. Bu salonun duvarları Bizans tarzında altın kaplı mozaiklerle süslenmiştir. Mozaikler cam ile kaplandığı için eskimez ve göz alıcı biçimde parlar. Duvarlarda toplam 11 kilo altın kullanılmıştır. Salonun duvarlarındaki çeşitli figürler İsveç tarihinin alegorik ve tarihsel olaylarını anlatır. En dikkat çeken figür ise İsveç’in pagan tanrılarından biri olan Odin figürüdür.

6- Drottningholm Sarayı

Adres: Drottningholm Adası. Ziyaret Saatleri; Yaz aylarında (Mayıs-Eylül) 10:00-16:30 arası hergün açıktır. Nasıl Gidilir; Metro (T-Bana) gitmek için Brommaplan’da inip tekrar otobüse binmeniz gerekir. Tekne ile gitmek için Stadshuset yakınında, belli zamanlarda Stadshuskajen’den kalkan teknelere binebilirsiniz. Giriş Ücreti; 130 SEK. 

isveç stockholm saraylar
Drottningholm Sarayı

İsveç’in 17. Yüzyıldan kalma en iyi korunmuş sarayı olan Drottningholm İsveç Kral ve Kraliçesinin hem özel rezidansı hem de yazlık rezidansıdır. Ana kapıdan girdiğinizde solda kalan kanat (güney) kral ve kraliçenin yaşadığı bölüm olduğundan bu kısım ziyarete açık değildir. Unesco Dünya Mirası Listesi‘ne alınan saray Stockholm’ün dışında, 12 km mesafedeki Drottningholm Adası‘ndadır. Sarayın giriş salonlarından birinde (girişte sağda) içinde deve figürü olan büyük bir duvar resmi vardır. Bu duvar resmi 16. YY’da Osmanlı tarafından İsveç’e bakıcısı ile bir deve hediye edilmesini betimlemektedir. Rivayet edildiğine göre iklim şartlarına uyum sağlayamayan hayvan 1 yıl sonra ölmüştür. Sarayın 17, 18. ve 19. yüzyıl dekorlarını yansıtan salonları vardır. Bu salonlardan biri 19. YY devlet adamlarının portrelerinin asıldığı bir salondur ve bu salonda son halife Abdülmecid‘in de bir portresini görebilirsiniz.

Sarayın arkasında, ücretsiz girebileceğiniz çok güzel bir bahçesi vardır. Bahçenin sağ tarafı bir gölün etrafındaki İngiliz Bahçeleri, sol tarafı ise Versay Sarayı’ndan örnek alınarak tasarlanmış barok Fransız Bahçeleri’dir.

stockholm de gezilecek yerler
Saluhall

7- Östermalm ve Saluhall

Östermalm, Stockholm’un merkezine çok yakın bir semt olan Östemalm’in eski adı Lagudarsvandet (hayvan yeri) idi. 17. YY’da Östermalm semti aslında Stockholm’ün hayvan ağıllarının olduğu bir yerdi. Çevredeki insanları kokudan şikayetçi olması üzerine bölge boşalmış ve 1880’lerden itibaren bugün gördüğünüz binalar inşaa edilmiştir. Östermalm bugün 36.000 nüfusu ile, Stockholm’ün en şık  ve en zengin semtidir. İsveç’in en pahalı daireleri Östermalm’dadır. Merkezden 15-20 dakika yürüyüşle ulaşabileceğiniz Saluhall bu şık semt içinde bir kapalı ve gurme bir yeme içme pazarıdır. Saluhall İsveç’in en şık ve zevkli bir markettir. İçeride meyveler, sebzeler, et ve deniz mahsulleri ürünleri, ayak üstü atıştırabileceğiniz lokantalar, geyik jambonu, yaban mersini reçeli gibi yerli ürünlerin en kaliteli olanları satılmaktadır. Ayrıca marketin en sonunda üst kattaki umumi wc’yi kullanabilirsiniz.

8- Djurgarden Adası

Nasıl Gidilir; Djurgarden Adası’na Sergels Torg meydanı’ndan yürüyerek ve köprüden geçerek 30 dakikada, Östermalm’den 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca 69 numaralı belediye otobüsü veya 7 numaralı tramvaya binerek müzelerin yakınında inebilirsiniz. 

Djurgarden Adası Stockholm’ün üzerine kurulduğu 14 adadan biridir ve merkeze yakın bir konumdadır. Kelime anlamı “Av Sahası” anlamına gelir. Tarihte bu ada İsveç krallarının avlanma sahadı idi. Bugün ise yapılaşmanın düşük olduğu bu yemyeşil büyük ada müzeler anıtlar, eğlence parkları, büyükelçilikler ve tarihi binalarda doludur. Bunların arasında en önemlileri Vasa Müzesi, Gröna Lund Lünaparkı, Skansen Açık Hava Müzesi ve Hayvanat Bahçesi, ABBA Müzesi ve Nordic Museum en başta gelenlerdir.

9- Nordiska Müzesi (Nordiska Museet)

Adres: Djurgarden Adası (ulaşım için ref: 8 ). Güncel ziyaret saatleri

1520’lerden günümüze, İsveç kültürüne ve etnoğrafyasına adanmış çok büyük bir müzedir. Müze 19. YY’da açılmıştır. Müze binası son derece etkileyici bir mimariye sahiptir. Tuğla ve granitten inşaa edilmiştir. Dışarıdan ilk bakışta kiliseye benzetebilirsiniz. Mimari tarz olarak Hollanda ve Danimarka Rönesanas mimarisinden etkilenmiştir. Sergi alanları 126 metre uzunlukta çok büyük bir ana salonun etrafında toplanmıştır. Müzede 1.5 milyon parça sergilenir. Bunların arasında geleneksel kıyafetler, örtüler, ev eşyaları, beşikler, mutfak aletleri, takılar gibi İsveç folklörünün ve kültürünün ilginç parçalarını görebilirsiniz. İsveç kültürünü yakından tanımak istiyorsanız burası Stockholm’de mutlaka gezmeniz gereken çok zengin bir müzedir. Ayrıca 6 milyon fotoğraflık bir arşiv ile çok zengin bir kütüphanesi vardır.

stockholm adaları
Djurgarden Adası ve Nordiska Müzesi (solda)

10- Abba Müzesi

Adres: Djurgarden Adası, (ulaşım için ref: 8 ). Giriş ücreti; 185 SEK. Güncel Ziyaret Saatleri.

2013’te açılan bu interaktif müze klasik bir müze anlayışından uzaktır. Örneğin grubun üyelerinden Benny’nin evindeki piyanoya bağlı olan müzedeki piyano, Beny evinde ne zaman piyanosunu çalsa ona bağlanır ve aynısını çalmaya başlar.

skansen müzesi stockholm
Skansen

11- “Skansen” Açık Hava Müzesi

Adres; Djurgarden Adası, (ulaşım için ref: 8 ). Giriş ücreti; sezona bağlı olarak 120 SEK – 180 SEK arasında değişiyor. Güncel ziyaret saatleri

Skansen İsveç’te açılan ilk açık hava müzesi ve hayvanat bahçesidir (1891). Açılış amacı endüstri devriminden önce İsveç’in farklı bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini tanıtmaktır. Müze 300.000 m2 alana yayılmıştır ve her yıl 1.200.000 ziyaretçisi vardır. Skansen’de İsveç’in farklı bölgelerine ait köy evlerini, daha zengin ailelerin evleri, çiftlik evlerini, yöresel mimarileri, o bölgenin adetlerini, yaşam biçimlerini görebilir, yöresel kıyafetler giymiş kişilerle sohbet edebilir, danslar, konserler izleyebilir, atölyelere girip çıkabilirsiniz. Çocuklu aileler için de, özellikle yaz ayları ve yaz sonu için tam gününüzü ayırabileceğiniz çok güzel bir deneyim olabilir fakat kış aylarında hem hayvanat bahçesi hem de evlerin bir çoğu kapalı oluyor. Hayvanat bahçesinde çoğunlukla İskandinavya faunasına ait olan kutup ayısı, ren geyiği gibi hayvanları görebilirsiniz. Ayrıca kış aylarında havanın çok erken karardığını da unutmayın.

12- Sergels Torg ve Drottninggatan Caddesi

Sergels Torg Stockholm’ün en büyük modern meydanıdır. Bu meydan üzerinde Ahlens City ve H&M gibi büyük alışveriş merkezleri, yeme içme yerleri, Kulturhuset (Belediye Kültür Evi) ve metro durağı vardır. Yaz aylarında meydan üzerinde zaman zaman kültürel etkinlikler düzenlenir, güneşli havalarda gençlerin buluşma noktasıdır. Stockholm’ün trafiğe kapalı alışveriş caddesi Drottninggatan Caddesi’dir. Bu cadde, parlamentonun da üzerinde bulunduğu Eski Şehir’deki Helgeandsholmen Adası‘ndan başlar, Sergels Torg Meydanı’nı aşarak Hard Rock Cafe’nin bulunduğu Odengatan Caddesi’ne dek devam eder. Oldukça uzun bir cadde olan Drottninggatan üzerinde tüm isveç ve uluslararası markaları bulabilirsiniz.

13- Olof Palme’nin Suikaste Uğradığı Yer

İsveç’in barışsever ve sevilen başbakanı Olof Palme’nin 1986’da bir suikast sonucu öldürüldüğü yerde, kaldırımın üstünde o günün anısına bir plaket konulmuştur. Olof Palme buradaki bir sinema çıkışında, 28 Şubat 1986 tarihinde silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür. Suikastin kim tarafından ve niçin işlendiği konusunda bir bilgiye ulaşılamamıştır.

14- Fjallgatan Gözlem Platformu

Stockholm’ün tüm panoramasını yüksekten görebileceğiniz en iyi yer burasıdır. Konum olarak merkeze biraz uzak konumdaki Södermalm semtinin denize yüksekten bakan terasıdır.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x