Valensiya’da Gezilecek Yerler

Valensiya’da Gezilecek Yerler

Valensiya’da gezilecek yerler; İspanya’nın 17 eyaletinden biri olan Valensiya Eyaleti İspanya’nın doğu sahillerindedir. Valensiya Eyaleti 23.255 km2 (Trakya bölgemizin yaklaşık 3’te 2’si) büyüklüğünde olup toplam nüfusu 4.960.000‘dir. Valensiya Eyaleti 3 ilden oluşur. Bu iller Alicante, Catellon ve Valensiya’dır. Valensiya şehri hem Valensiya Eyaleti’nin başkenti olup İspanya’nın 3. en büyük şehridir. Valensiya şehrinin il nüfusu 1.700.000, merkez nüfusu ise 780.000‘dir. Valensiya’da resmi olarak iki dil konuşulur. Bu diller Katalanca’nın bir şivesi olan Valensiya Dili, diğeri ise Kastilyan dili olarak bildiğimiz İspanyolca’dır.

Valensiya’da gezilecek önemli yerler

Valencia şehri, müzeleri, hayranlık uyandıran tarihi yapıları, modern ve eskinin içiçe geçtiği ilginç şehir yapısı, hayat dolu hareketli günlük yaşamı, Akdeniz iklimi, plajları, uygun fiyatları, sıcak kanlı insanları, renkli kültürel yaşamı ve gece hayatı ile bugüne dek turizmde hakettiği yeri yeterince alamadı. Fakat İspanya’yı seven, artık Barcelona ve Madrid dışında da yerler keşfetmek isteyenler için kesinlikle yeni bir rota olmayı hakkediyor. İşte size aşağıda Valencia’da gezilecek yerler listesi;

Valencia Sanat ve Bilim Şehri “Ciudad de las Artes y las Ciencias”

Barok, Rönesans ve Gotik görmekten sıkılanlar için burası ilaç gibi gelebilir, çünkü sadece İspanya’nın değil, dünyanın en modern ve fitüristik yapıları arasındasınız. Bir çok mimar burayı 21. değil 22. yüzyılın mimarisi olarak tanımlamaktadır. La Sagrada Familia Barcelona için ne ise bu kompleks de Valensiya için aynı değerdedir.

Valensiyada gezilecek yerler; bilim ve sanat şehri
Valensiya Bilim Ve Sanat Şehri

Kompleks İspanya’nın en önemli çağdaş mimarı / inşaat mühendisi olan Santiago Calatrava’nın doğduğu bu kente hediyesidir. Calatrava bu yapıları tasarlarken uzay çağından ve hayvan iskeletlerinden esinlenmiştir. Dolayısı ile burada kendinzi tarihi Valensiya’nın çok uzağında hissedeceksiniz. Kompleks 5 büyük yapıdan oluşur;

 • Palau de las Arts Reina Sofia (Opera/Concert Hall); Avustralya / Sydney şehrindekine benzeyen bir oditoryumdur. Akustiği Avrupa’nın en iyilerindendir ve farklı sahne sanatları tasarlanmıştır. Toplamda 4 salondan oluşur.
 • L’Oceanografic; Avrupa’nın en büyük akvaryumudur ve 4 kanatlı bir yapıdır. Deniz flora ve faunasını temsilen binlerce su canlısı vardır. Kutup bölgelerinden Akdeniz’e dek dünyanın tüm denizleri ve canlılarını burada görebilirsiniz. Giriş biletinizi satın almak için tıklayın.
 • L’Hemisferic: Devasa bir göz biçiminde tasarlanan bu yapı yarım daire biçimindedir. Köz kapağını temsil eden kısmı açılabilir ve akşam saatlerinde aksı önündeki havuza vurur. Bu şekilde tam göz biçimini alır. İçinde Imax 3D sinema vardır ve günde 5-7 farklı gösterim yapılır.
 • Museo de Ciences de Principe Felipe (Bilim Müzesi); bu ultra interaktif bilim müzesi son derece uzun bir binadır ve 3 katlıdır. Elektrik, fizik, lazer, insan vücudu, spor bilimi, ses, ışık, plenataryum gibi alanlarda deneysel bir müzedir. Deneysel biçimde dokunabilir, çekebilir, itebilirsiniz, çevirebilir, açıp kapayabilirsinz…
 • L’Umbracle (The Green House); uzun bir iskelet şeklindedir. Dünyanın her yanından gelen bitkileri görebilir koklayabilirsiniz. Kompleksin ücretsiz girilen tek bölümüdür.

Ciutat Vella ve Carmen semtleri

Valencia’nın eski, tarihi bölümü “Ciutat Vella” olarak bilinir. Aşağıda tanıtılan bir çok yer bu tarihi şehrin içinde yer almaktadır. Ciutat Vella 6 semtten oluşmaktadır. Bu semtler;

 • La Seu; Katedral, Santa Catalina Kilisesi, Plaça Virgen, Parlamento gibi gezilecek yerler bu bölgededir.
 • El Mercat; Mercat Central, İpek Locası ve Su Markizi Sarayı gibi gezilecek yerler bu bölgededir.
 • El Carme (Barrio del Carmen); Valencia eski şehrinin kuzey doğusunda, şehrin en eski ve bohem bölgesidir. Gece kulüpleri, barlar (Calle de Caballeros), tapas barlar, restoranlar, renkli dükkanları ile özellikle akşamları şehrin en hareketli bölgesidir. Torres de Serranos ve Torres de Quart El Carmen, Modern Sanatlar Enstitüsü (IVAM), Convento de Carmen Sanat Merkezi de bu bölgededir.
 • El Pilar
 • Sant Francesc
 • La Xerea

Torre de Serranos “Serranos Kapısı / Kuleleri”

Bu kule kapı 1392’de yapılmıştır ve tarihi Valencia şehir surlarına ait olan 12 ana kapıdan biridir. Azametli kapı Valencia’nın sembollerinden biridir.

valenia'da gezilecek yerler; puerta de serranos
Torre / puerta de Serranos

Eskiden, 15. Yüzyılda Valensiya’nın bu kapısı gece 23:00’de kapanırmış. Bu saatten önce şehre giremeyenler geceyi sur dışında geçirmek zorunda kalırmış. O zamanlardan kalma “Valencia ayının altında mı yatacaksın” deyimi İspanyolca’da hala kullanılmaktadır. Bu kale kapı 16. 17. yüzyıllarda şehrin soylularının hapishanesi olmuştur. Sekizgen kuleler ortadan ve arkadaki merdivenlerle birbirine bağlanmıştırtır. Koruyucu hendekleri hala görünür biçimdedir. Kaleye giriş ücreti 2 €’dur. Pazar günleri 14:00-16:30 arası ise ücretsizdir. Pazartesi günleri ise kapalıdır.

İki Su Markizi Sarayı “Palacio de Marques de Dos Aguas

Bu göz kamaştırıcı tarihi malikanenin (sarayın), avlusunda bulunan mezar kalıntıları sebebiyle 1. yüzyıldan kalma bir Roma nekropolü üzerine inşaa edildiği düşünülmektedir. 15. yüzyılda Valencia markizi tarafından yaptırılmıştır. Binanın eşi benzeri olmayan, muhteşem mermer işçilikli bir kapısı vardır. Kapıyı süsleyen mermer süslemeler, kovadan dökülen 2 su ve 2 çıplak erkek şeklindedir ve Valencia’nın iki nehrini simgeler. Saray, 15. yüzyıldaki yangından sonra, 17. yüzyılda yenilenmiştir. Dış kapısı ise yeni renovasyondan geçmiştir. Markizin günümüzde soyu devam etmemektedir bu sebeple saray 18. Yüzyılda belediyeye geçmiştir. Binanın alt katı kültür sarayı, üst katı ise seramik müzesidir (alttaki madde).

 

valensiya'da gezilecek ve görülecek yerler
Su Markizi Sarayı

Valensiya Seramik Müzesi “Museo Nacional de Ceramica”

Bu önemli seramik müzesi 15. Yüzyıldan kalma Su Markizi Sarayı‘nın içindedir. Sarayın girişi ve içi 1740‘ta rococo tarzında muhteşem biçimde dekore edilmiştir.  İçeride 18. Yüzyıla ait at arabaları, 19. YY odaları, Ortaçağ seramikleri ve Kraliyet Alcora Seramik Fabrikası tarafından imal edilmiş çinileri görebilirsiniz. Giriş ücreti 3 €. Salı-Cumartesi arası 10:00-14:00 ve 16:00-20:00 arası, Pazar ve bayram tatili günleri 10:00-14:00 arası açıktır. Pazartesileri, 01.01, 01.05 ve 24,25, 31 Aralık kapalıdır. Güncel ziyaret bilgileri için; Valencia Museo Nacional de Ceramica

İpek Locası Binası “Lonja de Seda”

Tarihi İpek Borsası Binası. Şehrin en zarif, önemli ve enteresan yapılarından biridir. 1482-92 arası inşaa edilmiştir ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. İspanya’daki en önemli geç dönem gotik yapılardan biridir. 1500’lü yılların sonlarında Valensiya ipek üretimi ve ticareti sebebiyle çok zengin olmuştur. 100 yıl süren bu dönemde Avrupa’nın en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden birisi olmuştur. Borsa binası işte bu dönemde inşaa edilmiştir. Yapı, Valencia’nın ortaçağdaki altın çağını yansıtır. Yapının en önemli özelliği, mimari biçim olarak hem kale hem de sivil yapı birlikteliğine sahip olmasıdır. İçi son derece geniş olup, yüksek tavanlı bir yapıdır.  Bina 3 ana bölümden oluşur.

la lonja valensiya
İpek Locası

1- Ana Salon (Kontrat Odası / Sala de Contratacion); Tepede palmiye formu alan çok zarif sarmal sütunları ile ünlüdür. Ana salonun iç duvarlarında döneminin tüccarlarının uyması gereken ticaret ve etik kurallar yazılıdır. Zamanında tüccarlar burada bir araya gelir, pazarlık yapar, iş anlaşmaları yapar, imza atarlarmış.

2- Ticaret Mahkemesi (Pavillion of the Consulate); ortadaki portakallı avlunun karşı bölümü ise Ticaret Mahkemesi olarak kullanılmıştır. Burası İspanya’nın ilk ticaret mahkemesidir (marchant tribunal). Yazılı kurallara uymayan tüccarlar bu mahkemede yargılanır ve yapıya ait olan kulenin içindeki hapishaneye atılırdı.

3- Kule; borçlu ve kurallara uymayan tüccarların hapse atıldığı kuledir.

İpek Borsası binası Pazartesi günleri ve Pazar 15:00’ten sonra kapalıdır, 15:00’ten önce ise giriş ücretsizdir. Giriş ücreti 2 €.

Valensiya Turia Bahçeleri “Jardines de Turia”

Valencia şehrinin ortasından geçen ve kıvrıla kıvrıla sahile dek inen, eski Turia Nehri’nin kurumuş yatağıdır. Valensiya şehri bu  Turia Nehri çevresinde gelişmiştir. Eskiden bu nehirde sık sık taşkınlar olur, şehri su basardı. Nehrin son taşması 1957’de oldu ve bir çok kişi boğularak yaşamını yitirdi. Bu felaketleri bir daha yaşamamak için nehrin yatağı değiştirilmiştir. Verimli topraklarla dolu nehir yatağı alan kısa zamanda yeşillendi ve 9 km uzunlukta, şekrin ortasından geçen yeşil bir kemer oluştu. Bugün bu yeşil alana Turia Bahçeleri denir.

valencia turia bahçeleri
Turia Bahçeleri

Burası şehrin oksijen deposu ve en sevilen rekreasyon alanıdır. Bahçenin etrafı yapılarla ve surlarla çevrilidir. Kenarlarına ise müzeler, kültür merkezleri inşaa edilmiştir. Bahçelerin içinde piknik alanları, spor alanları, çeşitli bahçeler ve havuzlar bulunur. Ayrıca Valensiya’nın en modern simgesi olan Bilim ve Sanat Şehri ile Müzik Sarayı da Turia yatağı üzerindedir.

Çiçekli Köprü “puente de flores”

Turia Bahçeleri üstündedir ve şehrin önemli simgelerinden biridir. Her daim rengarenk çiçeklerle süslü olan bu köprü yılda 5 kez (4 mevsim + noel) yenilenir. Köprü şehrin en sevilen noktalarındandır. Her bir yenileme 170.000 € ‘ya mal olur.

Mercat Central “Merkez Pazar Yeri”

Valensiya’nın ve İspanya’nın en büyük yeme içme pazarıdır. 1928 yılında modernist tarza yapılmış ihtişamlı ve çok güzel bir yapıdır. İçeride sebze-meyve, deniz mahsülleri, et ürünlerini keyifle ve merakla gezebilirsiniz.

valencia gezilecek önemli yerler, alışveriş mercat central, pazar yeri
Mercat Central

Valensiya Güzel Sanatlar Müzesi “Museo de Bellas Artes”

İspanya’nın en zengin güzel sanatlar müzeleri arasında sayılır. Ortaçağ kilise altarlarından Goya, Velazquez, El Greco, Murillo gibi İspanyol ve Avrupa resminin en usta ressamlarının tablolarını görebilirsiniz.  14 ve 17 Yüzyıllar arasına tarihlenen 2000 sanat eseri burada sizi bekliyor. 10:00-20:00 arası, pazartesi hariç her gün açıktır (ayrıca 01.01 ve 25.12 tarihlerinde kapalıdır). Giriş ücretsizdir.

Güncel ziyaret bilgileri için; Museo de Bellas Artes

Costa Azahar “Azahar Sahili”

Costa Azahar kelime anlamı olarak “Portakal Çiçeği Sahili” demektir. Valensiya’nın kuzeyinden başlayan sahil kısımları bu isimle bilinir. Vinaros’tan başlayıp ve Almaneras’a dek uzanan 170 km’lik bir sahildir. Kilometrelerce uzanan sahiller, doğal plajlar, dağlar, küçüklü büyüklü gsevimli ve tarihi köyler ve portakal bahçeleri ile doludur. Bahar aylarında çiçek açan portakal ağaçlarının yaydığı yoğun koku mutluluk saçar. Peniscola, Oropesa del Mar, Benicassim ve Castello de la Plana gibi büyüklü küçüklü Valensiya yerleşimleri bu sahillerin üzerinde kurulmuştur.  İspanya’nın en az bozulmuş sahilleri bu bölgede yer alır.

Valensiya’da görülecek diğer yerler

Aşağıda Valensiya’da gezilecek görülecek yerler arasında ikincil öneme sahip yerlerin listesini bulabilirsiniz.

Santa Catalina Kilisesi ve Micalet Kulesi

Valensiya’daki en eski kiliselerden biridir. Binaların arasına sıkımış, kilise binasından ayrı duran beşgen kulesi Valensiya’nın simgelerinden biridir. Barok kule 18. Yüzyılda inşaa edilmiştir.

santa catalina kilisesi ve miguelete kulesi
Micalet Kulesi

Plaça de Virgen “Virgen Meydanı”

Plaza de la Reina’nın bitişiğindeki bu meydanın bir kenarında Almoina Bazilikası ve ortasında Turia Çeşmesi vardır. Çeşme üstündeki çıplak erkek Turia Nehri’ni, etrafındaki figürler ise Müslümanlar tarafından yapılmış olan Turia Nehri’nden etrafa dağılan sulama kanallarını simgeler.

Valencia Plaça Virgen, Katedral, Almoina Çeşmesi
Plaça Virgen, Katedral, Almoina Bazilikası

Almoina Bazilikası “Basilica de Almoina”

Plaça Virgen üstündeki bu önemli bazilika 11. Yüzyılda Valencia’da yaşamış olan, düşkünlerin ve fakirlerin dostu Azize Almoina’ya adanmıştır.

Plaza Reina & La Seu Katedrali

Plaza de la Reina, Valensiya’nın en büyük iki meydanından biridir. Meydan üzerindeki katedral Hazreti Meryem’e adanmıştır ve inşasına 13. Yüzyılda başlanmıştır. Katedralin mimarisi yüzyıllarca sürdüğü için eklektik bir mimarisi vardır. Katedralin yerinde 1238 yılına dek bir cami bulunuyordu. Katedralin içinde 2006 yılında Papa tarafından kutsal kase (holy grail) olduğu iddia edilen bir kase vardır. Papa II. Jean Paul ve 16. Benedictus Valencia’yı ziyaretlerinde ekmek-şarap ayinini bu kap ile yapmışlardır. Katedrale ayin saatleri dışında giriş ücretlidir (7 €). Ziyaret saatleri ve güncel ziyaret bilgileri için: Valensiya Katedrali

Torres de Quart

İspanya’nın en muhteşem tarihi kale kapılarından biridir. Şehri çevreleyen ve 15. Yüzyıldan kalma surların ayakta kalmış olan iki kapısından biridir. İçine girip üzrine çıkabilirsiniz. Kule Madrid’e çıkış kapısıdır.

Playa de Patacona “Patacona Plajı”

Valensiya’nın kuzeyinde daha çok bölge insanının gittiği, çok turistik olmayan, geniş ve kumluk, genellikle sakin bir plajdır. Plajın çevresi yeme içme mekanı haline getirilmiş olan geleneksel evlerle sıralıdır. Aynı zamanda plaj barları ve büfeler de vardır.

Valensiya Belediye Sarayı “Ayuntamiento”

Plaza de Ayuntamiento (Plaça de Ajuntament/Belediye Meydanı) üzerinde bulunan neo-klasik tarzda Valensiya Belediye Binası 1704’te inşaa edilmiştir. Etkileyici bir binadır ve içinde aynı zamanda Şehir Müzesi (Museo Histórico Municipal) vardır.

Valensiya Boğa Güreşi Arenası

Valencia’nın en büyük boğa güreşi arenası “Plaza deTorros de Valencia” 1850-59 yılları arasında, neo-mudejar (Yeni Arap-Islam Mimarisi) tarzında inşaa edilmiştir. Aynı zamanda da Roma’daki Kolezyum’dan da esintiler taşır. Dış cephesi 384 kemerden oluşur. 10.500 kişi kapasitelidir. İçinde matador kıyafetleri, kılıçlar, muletalar vs sergilenmektedir. Giriş ücreti 10 €’dur. Boğa güreşi arenasına gitmek için metroda Jativa Durağı‘nda inmeli veya 3,5,9 numaralı belediye otobüslerine binmelisiniz.

Leave a Comment