Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Madrid’de Gezilecek Yerler

Madrid’de gezilecek turistik yerler arasında müzeleri bir kenara koyarsanız kalan yerleri 1-2 günde gezebilirsiniz. Aşağıdaki gezilecek yerler haritasında da göreceğiniz gibi şehir içinde gezilecek yerlerin bir çoğuna yürüyerek, bazıları da metro ile ulaşabilirsiniz. Bu yerlerin çoğu merkezdeki Sol Meydanı veya Gran Via Caddesi’nden 5-10 dakika veya metroyla 2-3 istasyon uzaklıktadır. Aşağıdaki haritada işaretlenmiş olan Madrid’de gezilecek yerler için kısa bilgiler verilmiştir. Daha detaylı bilgi için altındaki linklere tıklayabilirsiniz.

Madrid’de Gezilecek Yerler (Önem Sırasına Göre)

 • Prado Müzesi; İspanya’nın en önemli ve en zengin dünyanın en önemli dördüncü sanat müzesi, resim ve heykel ağırlıklıdır.
Madrid Prado Müzesi, Nedimeler, Valazquez
Valazquez / Nedimeler “Las Meninas”, Prado Müzesi
 • Plaza Mayor; Madrid’in ortaçağdan kalma tarihi Büyük Meydanı.
 • Sol Meydanı (Puerta del Sol); Şehrin kalbi olan Sol Meydanı’na çok yakındır.
 • Gran Via Caddesi, Cervantes Anıtı ve Plaza de Espana; Madrid’in en canlı en renkli ve en büyük caddesi Gran Via’dır, bu cadde trafiğe kapalı değildir. Plaza de Espana Meydanı ve ortasındaki Cervantes anıtı Gran Via Caddesi’nin sonundadır.
 • Reina Arte Sofia Müzesi; Picasso’nu ünlü Guernica tablosunun da olduğu Avrupa ve İspanyol çağdaş sanat eserleri.
 • Thyssen Bornemizsa Müzesi; Avrupa ve İspanyol sanatından ortaçağdan günümüze 1600 parçalık değerli resim koleksiyonu.
 • Kraliyet Sarayı (Palacio Real de Madrid); sarayın içi dışarısına göre çok daha ihtişamlıdır. Çok değerli, saat, hali, resim, mobilya vs koleksiyonları vardır.
 • Atocha Tren İstasyonu; İçinde alışılmamış bir botanik bahçesi vardır, dışarıdan da güzel bir yapıdır.
 • Cibeles Meydanı, Cibeles Çeşmesi, Cibeles Sarayı, Alcala Kapısı, Retiro Parkı; Prado Müzesi’ne yakın mesafedeki bu beş yerin hepsi birbirine yakındır ve hepsini ardı ardına gezebilirsiniz. Yalnız Retiro Parkı oldukça geniş bir alana yayılmıştır ve güvenlik açısından akşam gidilmesi tavsiye edilmez.
 • Kristof Colomb Anıtı: Şık Salamanca Semti’nin girişinde, Prado Müzesi’ne 20 dakikalık mesafedeki Colon Meydanındaki bu anıt Kolomb’un Amerika’yı keşfi anısına dikilmiştir.
 • Barnabeu Stadyumu ve Müzesi; Real Madrid’in resmi stadyumu Santiago Barnabeu şehir merkezinden oldukça uzak olduğundan metro ile gitmeniz gerekir. Müzesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Las Ventas Boğa Güreşi Arenası; İspanya’nın en büyük boğa güreşi arenasıdır ve Mudejar mimari tarzındadır.

Madrid Kaç Günde Gezilir?

Madrid’de gezilecek yerleri hakkıyla gezmek isterseniz totalde en az 3 tam gün ayırmanız tavsiye olunur. Yarım günlük klasik bir şehir turu sırasında yukarıdaki gezilecek yerlerin hepsini panoramik olarak görebilir günün geri kalan kısmında da Plaza Mayor, Sol Meydanı ve Gran Via’da zaman geçirerek şehir merkezini tanımış olursunuz. Bu merkezi yerlerde aynı gün içerisinde yemek ve alışveriş olanakları da fazlası ile tatmin edicidir. Fakat gerek müzeleri gezmek, gerekse çevredeki Toledo, Segovia, Avila gibi şehirleri de programınıza dahil etmek isterseniz çok daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır.

Prado Müzesi için hem uzun bilet kuyrukları olmasından hem de müzenin çok büyük olmasından dolayı bir gün ayırmanız tavsiye olunur. Biletinizi buradan alırsanız müzeye sıra beklemeden girebilirsiniz.

Madrid’de gezilecek yerler listesini tamamladıktan sonra artık yakın çevredeki şehirler için plan yapabilirsiniz. Otobandan yaklaşık bir saat uzaklıktaki Toledo ile 1,5 saat uzaklıktaki Segovia şehirleri gezilmesi gereken benzersiz  iki ortaçağ şehridir. Toledo tarihte üç dinin harmanlandığı, mükemmel korunmuş bir ortaçağ şehridir. Segovia ise İspanya’nın kurucusu Kastilya Kraliçesi I. İsabel’in yaşadığı ve Walt Disney’e ilham veren fantastik şatosu ile kesinlikle görmeye değer bir şehirdir. Bu şehirler Madrid’in farklı yönlerinde olduğu için ikisi bir güne sığdırılması çok zordur. Ancak buradan katılacağınız organize turlarla aynı gün içinde hem Toledo hem de Segovia’yı görebilirsiniz. Bu size zaman kazandıracaktır.

Segovia Alcazar Şatosu
Segovia Alcazar Şatosu
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments