Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Madrid

Madrid’le İlgili Genel Bilgiler

Madrid Nasıl Bir Şehirdir? Madrid hem İspanya’nın başkenti hem de ülkenin 17 otonom bölgesinden biridir. “Comunidad de Madrid” yani Madrid Özerk Bölgesi, İspanya’nın Murcia Özerk Bölgesi gibi aynı zamanda il statüsündedir. Şehrin il nüfusu 6.5 milyon, merkez nüfusu ise 3.5 milyondur. Bu nüfus rakamı ile İspanya’nın en büyük, Avrupa Birliği’nin ise Londra ve Paris’ten sonraki üçüncü büyük şehridir.

Madrid
Madrid Katedral ve Kraliyet Sarayı

Madrid, coğrafi olarak ülkenin ortasında bulunur; ülkenin en büyük diğer şehirleri olan Valencia’ya, otobüsle yaklaşık 4 saat, Sevilla’ya 5 saat ve Barcelona’ya ve Lizbon’a 6-7 saat uzaklıktadır. Etrafı genellikle çorak tarım alanlarından oluşan Madrid’in içinden geçen cılız Manzanares Nehri’ni saymazsak şehir Avrupa’da içinden nehir geçmeyen ve aynı zamanda deniz kenarında’da kurulmamış olan ender başkentlerindendir. Şehrin kurulduğu alanın deniz seviyesinden 667 metre yükseklikte olması Madrid’i Avrupa’nın en yüksekte kurulmuş başkenti yapar. Hem ülkenin ortasında karasal iklime maruz kalması hem de bu yüksektisi sebebi ile Madrid’te gündüz ve gece ısı farklılıkları yüksektir; yazın hava sıcaklığı 40 derecelere kışın ise eksi derecelere dek ulaşır.

Madrid’te Yaşam Nasıldır? Madrid’te Neler Yapılır?

Madrid oldukça büyük ve kozmopolit bir şehirdir. Şehir deniz kıyısında ya da nehir kenarında kurulmamış olmasına rağmen, şehirdeki ihtişam, renkli yaşam ve 24 saat süren hareket, ben deniz olmayan şehirde yaşayamam diyenleri dahi düşüncesinden çevirebilir çünkü Madrid’te kaldığınız süre içinde böyle bir eksiklik hissetmiyorsunuz çünkü onun yerini dolduracak, sizi oyalayacak ve denizin eksikliğini size hissettirmeyecek o kadar çok şey var ki.

Madrid'de Yaşam, Plaza Mayor
Mayor Meydanı (Plaza Mayor)

Madrid hem başkent olmasından hem de henüz yeni bir şehir sayılmasından (kuruluş 16. YY) dolayı düzenli temiz sokakları olan ve çoğu 19. YY sonlarında inşaa edilmiş olan son derece ihtişamlı yapılarla doludur. Bu art nouveau ve neo klasik yapıların en güzellerini şehrin ana caddesi olan Gran Via üzerinde görebilirsiniz. Hatta bu cadde üzerinde dikkatinizi çekecek olan bir yapı (Telefonica Binası) Avrupa’nın ilk gökdeleni sayılıyor.

Madrid, 17 özerk bölgeden oluşan İspanya’nın başkenti ve kalbi demiştik. Bu özerk bölgelerin bir çoğunun tarihte bağımsız krallıklar olması sebebi ile farklı dil ve kültürleri vardı. Fakat bu krallıklar içinde en güçlüleri olan Kastilya Krallığı’nın girişimleri ve öncülüğü sonucu bu kralllıklar bir araya gelmiş ve bugünkü birleşik İspanya Krallığı ortaya çıkmıştır. İşte bu sebeple tarihte de Kastilya’nın başkenti olan Madrid gerçek Kastilya yani İspanyol ruhunu yansıtır. Madrid, İspanyol dilinin ve kültürünün kalbidir.

Madrid ve Madridliler özgür ruhludur. Kalabalığın içinde kaybolup, dilediğinizi giyip istediğiniz gibi takılabilirsiniz. Kimse sizi yargılamaz ya da dönüp bakmaz, gerçi Avrupa’nın bir çok şehrinde böyledir de Madrid dışarıdan zannedildiğine göre daha özgür bir şehirdir. Örneğin şehrin kalbi olan Puerto del Sol’a açılan sokaklardan biri sokak kadınlarının alenen müşteri tavladığı bir caddedir ve Madridliler bu caddedeki kafeleri de diğer sokaklar gibi ailece oturup yemek içmek için doldurmaktan çekinmez.

madrid'de yaşam, tapas bar
Madrid’de günlük hayatın parçası olan bir tapas bar

Madrid her ne kadar daha ihtişamlı bir şehir olsa da ilk bakışta şehir merkezi ve insan kalabalığı insana biraz kaotik bir duygu verir. Yüzbinlerce insan sokakları meydanları, kafeleri, barları, restaurantları günün her saati doldurur, yemek saatlerinde çoğu zaman oturacak yer bulamaz ya mecburen bir fast food restoranda ya da bir köşede ayaküstü yersiniz. Bir taraftan işsizliğin % 25’lerde dolaştığı bir şehirde böyle manzaralara anlam veremezsiniz.

Madrid’te insanlar ve çalışanlar Barselona’ya göre daha relaks ve doğaldır. Madrid Barselona kadar elegant ve ince zevklere hitab etmez. Bu, insan ilişkilerine ve hatta lokantalardaki servise dahi yansır. Madrid’te bir lokantada kendinize oturacak yer bulduğunuzda tabaklar masanıza kafanıza atar gibi gelebilir. Bu onların doğal davranışı, İspanyollar bu tür tavırlardan rahatsız olmaz ve doğal karşılar, yani servis şekli size biraz kaba gelirse alınganlık etmeyin.

Madrid belki de Avrupa’nın en renkli ve hareketli gece hayatına sahiptir. Çok abartı oldu diyorsanız Londra’dan sonra ikinci veya 3. şehir diyelim. Öyle ki bir cumartesi sabaha karşı 5’te Gran Via civarında trafiğin sıkıştığını görürseniz şaşırmayın. Yani Madrid kesinlikle genç ve çok eğlenceli bir şehir.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x