Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Barselona Oryantasyon

Aşağıdaki oryantasyon bilgilerini harita üzerinde gözden geçirirerek şehirde ne nerededir hemen hakim olabilirsiniz.

Şehrin en merkezi yeri Katalonya Meydanı (Plaza de Catalunya)’dır. Meydanın çevresi alışveriş merkezleri, restoranlar, tapas barlar ve çok sayıda dolandırıcı, cepçi ve yan kesici ile doludur (maalesef bu bir espri değil). Meydan üstünde Hard Rock Cafe, Apple Mağazası, Triangle AVM, El Corte Ingles, otobüs ve taksi durakları bulunur. Merdivenle inilen meydanın altında  Turizm Polisi Bürosu ile bir Turizm İnformasyon ofisi de bulunur.

Meydana geldiğinizde yüzünüzü denize dönün, sağda aşağıya inen insan selinin olduğu La Rambla Bulvarı Barselona’nın adeta İstiklal Caddesi’dir. La Rambla’dan aşağıya doğru inerken sol kanatta kalan iç kısımlar şehrin ilk kurulduğu, en eski bölgesi (Barri Gotic/Gotik Mahalle, Barcino), sağ kısımdaki iç semt ise daha sonraki yüzyıllarda kurulmuş olan El Raval semtidir. 20 dakika sonra Las Ramblas Caddesi’nin sonundaki Kolomb Anıtı, Deniz Müzesi ve Akvaryum’un olduğu Eski Liman (Port Vell)’dasınız. Port Vell’in sağ tarafında İbiza, Mayorka, Minorka feribotlarının kalktığı feribot limanı, daha ilerisinde (30 dk yürüme mesafesi) ticari liman ile kruvaziyer limanı vardır. Las Ramblas’ın sonundan sağa değil de sol tarafa doğru denize paralel şekilde yürür ve deniz tarafına caddenin karşısına geçerseniz, 20 dakika sonra  salaş bir semt olan Barceloneta’ya, Barceloneta’nın önünden başlayan plajlara ve 1.5 km sonra da Olimpik Liman’a ulaşırsınız.

Barselona oryantasyon haritası

 

Katalonya Meydanın’dan yüzünüzü deniz yönüne döner, Las Ramblas’a değil de, sol paralelindeki caddeden aşağıya doğru inerseniz burası trafiğe kapalı alışveriş caddesi olan “Portal del Angel”‘dir…bu caddenin sonunda ise (10 dk yürüme ile) Katedral’e ve eski şehir Gotik Mahalle’ye ulaşırsınız.

El Corte’den yukarı çıkan geniş cadde (Passeig de Gracia) şehrin en şık semti olan Eixample’yi ortadan böler, şehri uçtan kateden Diagonal Bulvarı’nı aşarak turistik olmayan Gracia semtine ulaşır. Paseo de Gracia üzerinde tapas barlar, T.C. Konsolosluğu ve Gaudi’nin Casa Battlo ve La Pedrera evleri bulunur.

Meydan’da iken yüzünüzü denizin aksi istikametine dönüp bu sefer sol caddeden (Rambla de Catalunya) girerseniz “12 €’ya istediğin kadar ye” tarzında veya şık tapas barlara fazla yürümeden ulaşabilirsiniz.

Katalonya Meydanı, En Yakın Market, Süpermarket

Katalonya Meydanı’na en yakın market ya da süper market meydandaki El Corte Ingles Mağazasının alt katında, diğeri ise Las Ramblas Caddesin’den inerken sağ taraftaki Carrefour Süpermarket’tir.

Barcelona’da En Yakın Tuvalet

Katalonya Meydanı’ndaki devasa El Corte Ingles AVM’nin katlarında ücretsiz WC, meydanın karşı tarafındaki El Triangle AVM (daha çok elektronik vs)’nin alt katında da ücretli WC vardır. El Corte Ingles’in katlarında ücretsiz WC, alt katında is devasa bir süpermarket vardır. Bunun dışında kafe ve restoranlarda genellikle müşteri olmayanlara izin verilmez. Bir şişe su almak dahi işinizi görebilir.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x