Booking.com
Barselona

Barcelona Gezi Rehberi

barcelona eski şehir

Barcelona Gezi Rehberi

Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti Barselona’yı tanıtmak için hazırlanan Barcelona gezi rehberi internetteki en zengin içerikli Türkçe kaynaktır. Barselona Gezi Rehberi, İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barcelona’yı gezerken ihtiyacınız olacak pek çok konuda detaylı, doğru ve mümkün olduğunca güncel olan bilgiler içermektedir. Barcelona Batı Akdeniz’in en önemli liman kentidir. Şehir, 1992 Yaz Olimpiyatları ile birlikte, yeni bir anlayışla ikinci kez sanatla yoğrulmuş, bu sıradışı ve renkli yüzünü dünyaya açarak bugün dünya turizminin gözde şehirlerinden biri olmuştur. Barselona’ya gelen turistleri buraya çeken en önemli faktör şehrin genç, dinamik ve özgür havasının yanında ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi‘nin hayranlık uyandıran Modernisme (art nouveou) yapılarıdır. Bu yapılar arasında dünyada eşi benzeri olmayan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Kilisesi en başta gelir. Casa Batllo, Casa Mila (La Pedrera) ve Güell Parkı da Gaudi’nin mutlaka görülmesi gereken eserlerindendir. Gaudi eserlerini takiben Picasso Müzesi ve iki saat uzaklıktaki Figueres şehrindeki Salvador Dali Müzesi de mutlaka gezilecek yerlerin başında gelir.  Dali Müzesi’ne giderken yakınından geçeceğiniz ve İspanya’nın en eski şehirlerinden biri olan Girona şehri Games of The Thrones filminin çekildiği sahneleri görmek için son derece ilginç gelebilir. Barselona’ya yaz

barcelona gezi rehberi

aylarında geldiyseniz, 25 dakika uzaklıktaki Sitges‘e yapacağınız günlük bir gezi, Barselona plajlarında geçireceğiniz bir kaç saat ve bir akşam flamenko gecesine katılmak da olmazsa olmazlardan denilebilir. Midesine düşkün gezginler için Barselona tam bir bayram yeri; paella, tapas barlar, balık lokantaları, sangria, İspanyol şarapları, cava şarapları ve dünyaca ünlü michelin yıldızlı restorantları ile Barselona ve Katalonya gastronomi tutkunları için eşsiz deneyimler sunuyor. Barselona gençler için de sayısız müzik festivalleri, dünyaca ünlü gece kulüpleri ve loungeları ile Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biri.

Barcelona Gezi Rehberi’nde Neler Var?

Barselona Gezi Rehberi içeriğinde Barselona’da gezilmesi, görülmesi gereken yerlerin yanında, en iyi restaurantlar, en popüler tapas barlar, en lezzetli İspanyol ve Katalan yemekleri, en iyi paella yapan yerler, şehir turları, gezi rotaları, güvenlik kuralları, hırsızlık, kapkaç olayları, gece hayatı, tavsiye edilen gece kulüpleri ve barlar, en iyi flamenko gösterisi için tavsiye edilen flamenko kulüpleri, Nou Camp Stadyumu ve Müzesi, “FC Barcelona’nın maç biletlerini nereden alınır” gibi konular, Girona, Sitges, Montserrat, Figueres gibi görmeye değer yerlere çevre gezileri, en ucuz ve merkezi konaklama seçenekleri, oteller, apart daireler gibi konuları ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Gaudinin evi casa batlo
Sağda, Gaudi’nin sıradışı eseri Casa Batllo (Kemikli Ev)

 

La Sagrada Familia Kilisesi ve Eixample Bölgesi
La Sagrada Familia Kilisesi ve Eixample Bölgesi

Barcelona’da Gezilecek Yerler

“Travelingturks Barcelona Gezi Rehberi” gezilecek yerler sıralamasın en başına Antoni Gaudi’nin dünyada eşi benzeri olmayan, insanı gerçek hayattan masal alemine sokan fantastik eserlerini koyuyor.  Gaudi’nin Barselona’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında şehrin bir numaralı simgesi olan “bitmeyen kilise”, La Sagrada Familia Bazilikası, hiç bir kaba koyamadığımız, bazen de gülümseten hikayeleri olan Casa Batllo ve Casa Mila evleri ile İspanya’nın ilk bahçe şehir projesi Parc Güell geliyor. Barselona elbette sadece Gaudi demek değil. La Rambla Caddesi’nde gezip cadde üzerindeki Boqueria yiyecek pazarını, Las Ramblas‘ın sonundaki Güell Sarayı’nı ve Colomb Anıtını, Santa Maria del Mar Bazilikasını, bir inci gibi işlenmiş, akustiği eşsiz Müzik Sarayı‘nı da görmelisiniz. Las Ramblas’ın bir yanında kalan Gotik Mahalle ya da Katalancası ile Barri Gotic Barselona’nın en eski bölgesi. Gotik Mahalle içindeki Carrer Ferran Caddesi, Sant Jaume Meydanı ve çevresi, Plaça Reial ve La Seu Katedrali de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden sadece bir kaçı. Gotik Mahalle’nin hemem yakınındaki La Ribera semtindeki Picasso Müzesi ve Santa Maria del Mar Bazilikası da unutulmamalıdır.

Biraz şehrin merkezinden dışarıya çıkarsanız şehrin bir yanındaki Olimpik Liman (Port Olimpic) ve diğer yanındaki Montjuic Tepesi ile İspanya Meydanı (Plaça de Espanya), Katalan Mili Sanat Müzesi ve Nou Camp Stadyumu da görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Hala vakti ve enerjisi olanlar ise Joan Miro Müzesi, Şehir Tarihi Müzesi ile Sitges ve Girona şehirlerini de gezilecek yerler listelerine eklemelidir. Gördüğünüz gibi liste uzadıkça uzuyor, Barcelona Gezi Rehberi ndeki gezilecek yerlerin tamamını buradan görebilirsiniz.

Ucuz Barselona Turları Ne Zaman Olur?

Türkiye’den Barselona’ya yıl boyu seyahat acentaları tarafından düzenlenen her fiyat kategorisinden Barselona’ya paket turlar bulabilirsiniz. Kısıtlı bütçe ile, ucuz bir Barselona turuna katılmak ya da İspanya’nın Madrid, Sevilla, Valencia gibi şehirlerini ucuza gezmek için Mart Nisan aylarındaki Paskalya turlarına veya Aralık ayında İspanyolların Puente bayramı dönemindeki ucuz paket turlara katılabilirsiniz.

Booking.com

Traveling Turks

Travelingturks Gezi Rehberi seyahat eden, seyahat etmeyi seven herkes için aynı zamanda deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platformdur. Rehber içindeki bilgilerden faydalanırken aynı zamanda yazılarınız ile diğer kullanıcılara ulaşabilir, uyarılarınızdan, tavsiyelerinizden ve her türlü deneyimlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler

Booking.com

Reklam