Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Destinasyonlar, Öneriler, Biletler, Rehberler, Özel Turlar...
Destinasyonlar, Biletler, Özel Rehberler, Özel Turlar, Öneriler...

Helsinki ve Finlandiya’da Türkçe Rehber

Helsinki Finlandiya Türkçe Rehber

Helsinki Finlandiya Türkçe Rehber; Finlandiya’da ve başkent Helsinki’de turistik veya iş amaçlı seyahatleriniz için Türkçe rehber ihtiyacınız için bize buradan yazarak bilgi alabilirsiniz. Helsinki imajlarda “soğuk bir İskandinav şehri” olarak bilinse de yılın her mevsimi kendine özgü bir karakteri vardır. Örneğin Helsinki kışı en güzel yaşayan şehirlerden biriyken Türkiye’nin yaz aylarında bahar kaçamağı yapabileceğiniz bir şehirdir. Ayrıca Helsinki, son yıllarda kış aylarında çok popüler olan Lapland turlarının da başlangıç noktasıdır. Dünyanın ilk alttan ısıtmalı caddesi olan Aleksanterinkatu üzerindeki butiklerde kışın alışveriş keyfini de yaşayabilirsiniz, sanat müzelerini, parkları, ve özel tasarım butikleri gezebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları ise Helsinki’nin en çok turist ağırladığı ve Helsinkililerin kendini en mutlu hissettiği aylardır. Aylarca saklanan güneş kendini gösterir, ağaçlar yeşerir, kafeler masalarını dışarıya atar ve şehre canlılık gelir. Tercih sizin, yaz mı kış mı?

Helsinki’de Gezi Önerisi

  • Birinci Gün – Helsinki Şehir Turu (8 Saat) – Özel araç ve Helsinki’de yaşayan Türk rehber eşliğinde gezip görebileceğiniz yerler; Kauppatori Açık Hava Pazarı, Esplenadi Bulvarı, Sibelius Parkı ve Anıtı, Kaya Kilise “Temppeliaukio”, Vanhakauppahalli “Yeme İçme Pazarı”, Uspenski Ortodoks Katedrali, Senato Meydanı, Luteryan Katedrali, Alexanterinkatu Caddesi, Mannerheimintie Bulvarı, Rautatientori  Tren Garı, Finlandia Hall, Ullanlinna Semti, Olimpiyat Köyü & Stadyumu, Seurasaari Açık Hava Müzesi. Öğlen yemek molasından sonra Helsinki’ye 55 km mesafedeki Porvoo şehrini gezebilirsiniz. Tarihi Helsinki’den daha eski olan bu şehir ortasından geçen nehri, nehir üstündeki ahşap evleri gezmeye değer güzelliktedir. Ayrıca Finlilerin milli marşını yazan Runeberg’in evi de Porvoo’dadır.
  • İkinci Gün – Turku Şehir Turu ( 8 saat) – Helsinki’ye yaklaşık 2 saat mesafedeki bu şehir hem Finlandiya’nın eski başkenti hem de en eski şehridir. Özel araç ve Türkçe rehber eşliğinde şehri gezebilirsiniz. Auro Nehri’nin ortasından geçtiği eski mahallesi, arnavut kaldırımlı sokakları, sarı tuğlalı yapıları, buharla çalışan nehir gemisiyle tekne turu, ortaçağdan kalma kalesi ile Finlandiya’nın gezmeye değer şehirlerinden biridir.
  • Üçüncü Gün – Günübirlik Tallinn Gezisi – Sabah Helsinki’den bineceğiniz feribotla karşı kıyıdaki Estonya’nın başkenti Tallin’e gidip, Tallinn’de yaşayan Türkçe rehber eşliğinde şehri gezebilirsiniz. Aynı günün akşamı veya bir gece sonra da dönebilirsiniz. 4 saatlik şehir turu sırasında görebileceğiniz yerlerden bazıları; Kadriorg Parkı ve Kadriorg Sarayı (Rus Kraliçesi Katarina’nın eski sarayı), Russalka Anıtı, Eski Şehirde yürüyerek gezi, Belediye Meydanı, Toompea Tepesi, Alexandre Nevski Ortodoks Katedrali, Dünyanın en eski eczanesi, Şişman Margaret ve Uzun Herman Kulesi, Şarkı Festivali Alanı..

Helsinki Türkçe Rehber, Porvoo

Helsinki’de Gezilecek Diğer Yerler

Helsinki büyük bir şehir olmamasına ve 630.000 nüfusuna rağmen Avrupa’nın en geniş alana yayılmış olan şehridir. Her yanı yemyeşil parklarla dolu olduğu için size büyük bir parkın içinde yaşıyormuş duygusu verecektir. Buna rağmen gerek şehrin merkezinde gerekse çevresinde gezmeye görmeye değer yerlerin sayısı az değil. İşte size şehir turunda gezdiğiniz yerlere diğer gezilecek yerler;

  • Soumenlinna Adası ve Kalesi
  • Tasarım / Dizayn Müzesi
  • Atheneum Müzesi
  • Finlandiya Milli Müzesi
  • Kiasma Modern Sanat Müzesi

helsinki gezilecek yerler listesi

 

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

Özellikle dünyanın hayranlıkla örnek aldığı özgün eğitim sistemi sayesinde ciddi ekonomik atılım yapmış olan Finlandiya elbette sadece başkent Helsinki’den oluşmuyor. 5,5 milyon nüfuslu ülkede Helsinki’ye çok da uzak olmayan tarihi Porvoo ve Turku şehirleri de tur programına alınmalı. Kış aylarında gitmeyi düşünüyorsanız kuzey ışıkları,  husky veya ren geyikleri tarafından çekilen kızaklar, Santa Claus (Noel Baba) Köyü deneyimi yaşamak istiyorsanız Lapland bölgesinin Rovaniemi şehri gidilmesi gereken destinasyonunuz olmalı.

lapland turu türkçe rehber

Helsinki’de Türkçe Rehberlik

Helsinki’ye veya Finlandiya’nın diğer bölgelerine yapacağınız her türlü seyahatiniz için Finlandiya’da yaşayan profesyonel rehber ihtiyacınız için bize buradan yazınız. Küçük büyük gruplar, aile ile veya iş gezileriniz için, Helsinki ve çevresi için, araçlı veya araçsız şehir turu veya Lapland turları için bize danışabilirsiniz.

rehberli lapland kış turu

Helsinki’yi ve Finlandiya’yı Finlandiya’da yaşayan bir Türk rehberle gezmek için bize yazın!

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x