Booking.com
Paris

Paris Gezi Rehberi

paris gezi rehberi

Paris Gezi Rehberi

Paris Gezi Rehberi; Dünya’nın en fazla turist çeken şehri Paris bir çok kişi tarafında “aşıklar şehri”dir. Paris’te yaşanmış sayısız aşk hikayesi, aşkın binbir rengi üzerine çekilmiş filmler, yazılmış kitaplar ve aşk üzerine bestelenen müzikler Paris’e bu ünvanı kazandırmış. Paris yüzyıllarca dünyaya yön veren sanat akımları ile sanatın da beşkenti olarak da anılır. Sayısız yazar ve ressam bu şehrin sokaklarından, gecesinden gündüzünden, kışındaan baharından ilham almış. Osmanlı Devleti resim eğitimi için ilk yeteneklerini Paris’ göndermiş. Türk resminin en önemli isimlerinden Fikret Mualla, Mübin Orhon, Nejad Devrim, Selim Turan ve nice yeteneklerimiz bu şehirde yaşamış ve üretmişler. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra insanları peşinden sürükleyen moda akımlarını da unutmamak gerekir. Paris dünyada modanın da başkentidir.

Paris’te yaşam milyonlarca Parisli için stil ve romantizm üzerine kurulmuşken aşkı yaşayamayan ya da yaşayamayan milyonlar için de yalnızlıktır. Ünlü Paris kafelerinde yalnız insanları sık sık, kabullenmişlik içinde kahvelerini yudumlar ve sabah gazetelerini okurken görebilirsiniz. Bahar geldiğinde ise bu görüntüler devasa bir çiçek buketini kucaklamış, hızla evine giden yalnız bayanlarla renklenir.

paris gezilecek yerler

Yukarıda anlattığımız romantik ve bohem manzaralar tek başına Paris’i temsil etmiyor elbette. Bu manzaraların yanında bazı rahatsız edici görüntüler de yok değil; bazen yanınızdan geçen çarşaflı bir kadın, tehditkar bakışlı göçmen gençler ve hatta Şanzelize’deki gazete bayiinde satılan cihada çağrı kitapları..

Artık kimse Paris’e eski filmlerdeki gibi romantizm yaşamaya gelmiyor. Yılda 18 milyonu geçen ziyaretçinin çoğunluğu gezi listelerinin en başındaki bu şehrin yanına bir tik atıp bir sonraki destinasyon ne olacak (genellikle İtalya) onu düşünmeye başlıyorlar. Evet Paris, gezginler arasında İtalya ile birlikte ilk seyahat noktası olmayı devam ettiriyor. Haksızlar mı? Elbette hayır. Sadece Louvre Müzesi dahi bu şehre gelmek için tek başına bir sebep olabilir. Bunun yanına Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Orsay Müzesi ve Seine Nehri’nde tekne turunu da ilave ederseniz en klasik Paris turunu tamamlamış olursunuz. Biraz daha zamanınız var ise elbette görülecek daha çok yer var. İşte size tam liste; Paris Gezilecek Yerler Listesi.

Paris gezmesi zor bir şehir değil. Gezilecek yerlerin bazıları yürüyerek ya da metro ile yakın bir mesafede. Paris şehri tam ortasından kıvrılarak geçen geniş Seine Nehri ile ikiye ayrılmış. Nehrin kuzey kısmı Rive Droite (Sağ Yaka) diğeri de Rive Gauche (Sol Yaka) olarak anılıyor. Genel bir bilgi olarak şehrin 20 bölgeye ayrıldığını söyleyelim. Bu bölgelere “arrondissement” deniyor ve adreslerde mutlaka kaçıncı arrondissement olduğu belirtiliyor. Bölgeler en merkezdeki 1’den başlayıp bir uzak banliyölere doğru gidiyor. Yani oteliniz 1. Arrondissement’te ise şehrin kalbinde, 20. Arrondissement’te ise şehrin en dışındasınız. Bu arada Paris’in merkezi 10 km çapında bir alanı kaplıyor ve gezilecek yerlerin çoğu bu alan içerisinde. Gideceğiniz yer yürüyerek uzak ise her 500 metre yürüyüş mesafesinde bir metro istasyonu bulabileceğinizi de unutmayın.

Paris Gezi Rehberi
Paris Gezi Rehberi; Notre Dame Katedrali

Paris Gezi Rehberi

Eyfel Kulesi’ne çıkmayı sakın ihmal etmeyin, gerçekten muhteşem bir manzara göreceksiniz. Eyfel Kulesi’ne çıkmak için neredeyse her zaman çok uzun bilet kuyrukları oluyor. Biletinizi önceden buradan alarak beklemeden girebilirsiniz. Seine Nehri’nde Bateau Mouche tekneleri ile yapacağınız bir nehir gezintisini de mutlaka listenize alın. Bir çok kişi bu gezintinin, yaz aylarının gün batımında çok daha etkileyici olduğunu söylüyor, bizden söylemesi. Diğer bir önerimiz ise Louvre Müzesi‘ne en az bir tam gün ayırmanız ve girişinizi sabah erken bir saatte yapmanız. Aksi taktirde yarım günde hiç birşey göremezsiniz. Müze çok büyük ve sayısız ilginç eserle dolu. Sanat ve resme merakınız var ise Orsay Müzesi‘ni de asla asla görmeden dönmemelisiniz. Bu müze dünyanın en önemli empresyonist sanat müzesi. Evet bizden öneriler şimdilik bu kadar. Yorulduktan sonra da Paris’in kafelerinde kahvenizi yudumlamayı akşam da Marais semtinde gençler arasına karışmayı unutmayın…

Moulin Rouge Gösterisi
Paris Gezi Rehberi; Moulin Rouge Kabaresi
Etiketler
Booking.com

Traveling Turks

Travelingturks Gezi Rehberi seyahat eden, seyahat etmeyi seven herkes için aynı zamanda deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platformdur. Rehber içindeki bilgilerden faydalanırken aynı zamanda yazılarınız ile diğer kullanıcılara ulaşabilir, uyarılarınızdan, tavsiyelerinizden ve her türlü deneyimlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kategoriler

Booking.com

Reklam